Ekonomi
27.05.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 27.05.2012-2:30

2023 yılı ihracat hedefi için tasarımcılar da kolları sıvadı

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı nedeniyle Türkiye’nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi bulunuyor.

Sitene Ekle

AYFER YILDIZ


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu hedefe ulaşmada endüstriyel tasarımının büyük rol oynayacağına dikkat çekmişti. Bu kapsamda Endüstriyel Meslek Kuruluşu Derneği (ETMK), bir seferberlik başlattı. İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan 600 bin TL fon alan ETMK, Türk endüstriyel tasarımının dünyaya tanımını için kolları sıvadı. ETMK, sektörün yurtdışında rekabet gücünü artırmak amacıyla Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı kurarak, yurtdışında fuarlara katılıyor, Türkiye’de sektörün sorunlarını masaya yatırıyor. Ayrıca bir de sektörün belleği olması amaçlanan ‘sanal müze’ kuruyor.
“2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmada endüstriyel tasarımın büyük rol oynayacağına değinen ETMK İstanbul Şube Başkanı Bülent Zorlu, “Çünkü, tasarım olmadan bu hedefe ulaşmak zor. Herkes üretim yapıyor ama farkı yaratan tasarım. Şu anda şirketler endüstriyel tasarımın önemini kavramış durumda” dedi. 1988’de kurulan ETMK’nın bu yıl Uluslararası Endüstriyel Tasarım Örgütü’ne (ICSID) de üye olduğunu belirten Zorlu, ihracata destek vermek amacıyla etkinlikler yaptıklarını anlattı. Zorlu, “İstanbul Kalkınma Ajansı, ‘endüstriyel tasarımın sektörünün global rekabet gücününün artırılması için Endüstriyel Tasarım Tanım Ajansı ve Sanal Müze’ projelerimizi başarılı bularak bize 600 bin TL’lik bir fon sağladı” diye konuştu.

Tanzimat’tan bugüne tasarım sanal müzesi...

ETMK Müze Koordinatörü Burçak Madran, Tanzimat döneminden itibaren endüstriyel tasarım ürünlerinin ve sektörünün tarihi ile ilgili bilgilerin yer alacağı bir ‘Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi’ oluşturduklarını söyledi.
Sanal müzenin ‘sektörün belleği’ olmasını amaçlandığını belirten Madran, “Sanal müze ile daha fazla kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Fiziki bir müze kurmak için koleksiyon toplamak gerekiyor bu da çok zaman alacaktı. Ancak, 5-10 yıl sonra fiziki bir müze de kurulabilir. Türkiye’deki tasarımın geçmişini bugüne bağlayıp bir bütünsellik oluşturmayı istiyoruz. Şu anda çok dağınık bilgiler var. Bunları internette bir araya getiriyoruz” diye konuştu.
Sanal müzede koleksiyonların yanı sıra sergilerin de açılacağını söyleyen Madran, okulların endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerinin bitirme tezlerine de yer vereceklerine değindi.

Sektör toplantıları

Proje Koordinatörü Gamze Güven sektörel toplantılarla tasarımcı ve sanayicileri bir araya getirdiklerini ifade ederek şunları
söyledi: “Gerçekleştirdiğimiz sektörel toplantılarla karşılıklı görüş alışverişleri yapılıyor. Gençler ve çocuklar için atölyelerle de endüstriyel tasarımı tanıtmayı hedefliyoruz.”


Etiketler:
Bilgi YarışmasıTenise benzer ve tüylü bir topla oynan oyun hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangi futbol takımımızın rengi sarı kırmızı değildir?
İMKB 100104.001 %-1.26
Deger%
OSMEN3.0219.84
LIDFA5.1419.81
BMEKS0.4319.44
IHGZT1.1013.40
EPLAS4.9010.86
Tümü »

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX