23 milyon üşengeçten biri olmayın: Şifre olarak '123456' kullanılmaz!

İngiltere'de Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC)'nin 2019 konferansı için yaptığı araştırmada siber korsanların en kolay ele geçirebildiği şifreler olan ardışık kombinasyonların hack'lenme sayıları belli oldu.'123456', '123456789', 'qwerty' gibi girilmesi kolay şifreler, milyonlarca kez kırıldı. En çok kırılan ise 23 milyondan fazla saldırıyla '123456'.

23 milyon üşengeçten biri olmayın: Şifre olarak '123456' kullanılmaz!

'Yapmayın çocuklar, daha rakamları saymadım'

'Yapmayın çocuklar, daha rakamları saymadım'

Eğer şifreniz bahsi geçen ardışık kombinasyonlardan biriyse hacker'ların bunu ele geçirme süresi '123456789' şifresini sayma hızınızdan daha kısa.

Evet doğru, minimum 6 haneli şifre isteyen bir siteye en hızlı girebileceğiniz şifreler bunlar.

Ama bilinçli bir internet kullanıcısı özel bilgilerinin bulunduğu her mecraya en az bilgileri kadar özel ve güçlü bir şifre koymalı.

Algoritması kişisel bilgilerinizi kullanarak sayısız kombinasyonla denemeler yapmak olan el yapımı hack programlarından korunmanın başlıca şartı bu.

Ne yazık ki şimdiye kadar 23 milyondan fazla üşengeç kullanıcı '123456' şifresi yüzünden hack'lendi.

'123456789'
şifresi hack'lenen üşengeçlerin sayısı 8 milyon.

En kolay hack'lenen diğer şifreler ise 'qwerty', '111111' ve her dildeki 'şifre' kelimesi.

Üşeniyorum o halde 123456

Üşeniyorum o halde 123456

Sosyal medya hesapları, internet bankacılığı, bulut hesapları gibi kritik öneme sahip mecralarda kullandığınız şifreleri belirlerken üşenmemek hayat kurtarıyor.

2 saniye ayırıp ardışık bir şifre belirleyeceğinize 1 dakika ayırıp büyük harf, küçük harf, sayı ve özel karakter içeren bir şifre oluşturmak en mantıklısı.

Evet uğraştırıyor, evet her girişte daha çok zaman alıyor fakat hacker'ların hedefi olmak mı yoksa kişisel bilgilerinizin ve paranızın korunması mı?

Galiba siber güvenliğin ciddiyetini hafife alıyoruz.

Gençler bu konuda nispeten bilinçli fakat orta yaşlı ve yaşlı kesimin çoğu gelişmiş teknolojiden daha yaşlı olduğu ve bu çağın içine doğmadığı için olayın farkında değil.

Siber güvenlikte kolaya kaçmak, hack'lenmeye depar atmakla aynı şey. 

Siz güçlü bir şifre oluşturup şüpheli linklere bilgilerinizi girmedikten sonra siber güvenliğinizi bireysel olarak en temel şekilde sağlamış oluyorsunuz.

Gerisi tevekkül.

Bu makaleye ifade bırak