Pazar

07.01.2018 - 01:30

23 yıllık başarı öyküsü

Sitene Ekle
Son durum  |  Çağdaş Ertuna cagdas.ertuna@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

İstanbul-Londra hattından haberler var gündemimizde. Soho House’un 18 Ocak’ta açılacak orijinal kulübünü ve otelini daha açılmadan gezdik, neler gördük? İstanbul ile ilgili neler oluyor? İngiltere’den İstanbul’a gelecek Blue Man Group gösterisi nasıldı?

Yarın akşam Soho House’ların kurucusu Nick Jones, İstanbul’da küçük bir yemek daveti yapıyor. Öncesinde hazır Londra’ya gitmişken

18 Ocak’ta açılacak Soho House Greek Street’i ve Kettners Townhouse’u gezme şansım oluyor. 40 Greek Street’te yer alan kulüp aslında hikayenin başladığı yer.

Bundan tam 23 yıl önce Nick Jones burada Café Boheme adlı küçük bir restoranla başlıyor. Over the Top adlı ilk restoran girişimindeki başarısızlığını Café Boheme ile atlatıyor.

“Tamamen ayakta kalmak zorunda olduğum için çok çalıştım ve başardım” diyor. Daha sonra ev sahibinin “Diğer katları da tutmak ister misin?” demesiyle yaratıcı insanları bir araya getiren kulüp burada kuruluyor. İki yıldır tadilatta olan kulübün orijinal yeri bu ay tekrar açılıyor. İçindeki işçilik, dekorasyon gerçekten de çok etkileyici. Üstelik eski üyeler alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kalmasın diye tamamen aynı tutulan odalar da var. Hemen yandaki binayı da alıp Kettners Townhouse adıyla bir otele dönüştürmüşler.

Otel, restoran ve bar da sadece üyelere değil, herkese açık. Açılış öncesi inşaatı gezerken ister istemez Soho House İstanbul’u düşünüyoruz.

İşte Nick Jones da, 23 yıl önce yarattığı kulübün orijinal yerine geri dönüşünden, kulüp tarihinde en önemli günlerinden hemen önce İstanbul’a geliyor.

İstanbul ve kimbilir belki de Türkiye’nin farklı yerlerindeki planlarını paylaşmak üzere. Bakalım yarın akşam bize neler anlatacak…

Çok yakında İstanbul’da

Tam 20 yıl önce New York’ta izlemiştim Blue Man Group’u. O zaman ortalığı kasıp kavuruyorlardı, ne dans, ne tiyatro, ne de çağdaş sanat performansıydı; hiçbir kalıba sokulamıyordu. Derken aradan yıllar geçtikçe, dijital devrim hepimizi etkisi altına aldıkça, Blue Man Group da zamana ayak uydurmaya çalışmış; dijital çağın gerçeklerini eklemiş performansa. Artık Arif V 216 beynimize nasıl kazındıysa Blue Man Group’un mavi adamları da ilk bakışta 216’yı çağrıştırıyor.

Gösteri, günümüze ayak uydururken ilk yıllarındaki şaşırtıcı ve etkileyici etkisini ister istemez biraz kaybetmiş. 90 dakikalık gösteride izleyicilerle de interaktif bölümler var, o yüzden ön sıralarda oturmak biraz medeni cesaret istiyor. Zaten ön sıralara oturanlara üstlerine bir şey sıçrarsa diye yağmurluklar dağıtılıyor.

Blue Man Group’un son gösterisini dere tepe yol gidip Birmingham’da izliyoruz bir basın grubu olarak. Ama çok yakında gösteri BKM’nin organizasyonuyla Zorlu PSM’ye gelecek. 13 Şubat-4 Mart tarihlerinde tam 24 gösteri yapacaklar. Bu gösterinin yıllar sonra, çok gecikmeli de olsa, İstanbul’a gelişi sevindirici. Malum, son yıllarda birçok konser ve etkinlik iptal edilmek ya da ertelenmek zorunda kaldı. İşte o yüzden bizim Birmingham’a gittiğimiz gibi dere tepe yol gitmeden, Zorlu PSM’ye ayağımıza kadar gelmişken kaçırmamakta fayda var. Çocuklarla birlikte izlemek için ideal.

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.