Gündem
08.12.2017 - 01:30 | Son Güncelleme: 08.12.2017-2:18

280 bin aday matematikten sıfır çekti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Saraç, üniversiteye girişte yeni sistemle ilgili soruları cevapladığı bir televizyon programında geçen yıl YGS’de Matematik alanında 280 bin adayın hiç net yapmadığını kaydetti.

Sitene Ekle

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) en orijinal aşamasının Temel Yeterlilik Testi (TYT) olduğunu belirten Saraç, YÖK tarafından çizilen çerçevede bu aşamada kuru bilgi sormaktan ziyade adayların analitik düşünme kabiliyetlerinin sorgulanacağını dile getirdi. Temel yeterlilikleri muhakemesi güçlü, eleştirel düşünceye yatkın insanların arandığı bir sistemin ilk aşaması olarak gördüklerini vurgulayan Saraç, ikinci aşamada alan yeterlilikler testinin bulunduğunu hatırlattı.

Üniversiteye girişteki yeni sistemde sözel ve sayısal okuryazarlığa büyük önem verdiklerine dikkat çeken Saraç, “Matematik alanında geçen yıl YGS’de 280 bin civarında öğrencimiz bir net bile yapamadı” dedi. Saraç, MEB ile uyumlu bir şekilde çalışarak, sistemi yeniden Türkçe ve matematik olguları üzerinde inşa etmek istediklerini, bunu yaparken de sosyal bilimler ve fen bilimlerini ihmal etmemek için çaba gösterdiklerini ifade etti.


Etiketler: MEB, YÖK
Bilgi YarışmasıCool Kadın albümü hangi sanatçımıza aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi bir yazılımdır?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX