Siyaset
29.10.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 29.10.2012-2:54

29 EKİM’İN İKİ CEPHESİ

Köşk’te verilen ‘eşli’ Cumhuriyet resepsiyonlarını önceki yıllarda protesto eden hükümet ve TSK üyeleri bugün davete katılacak
Ankara Valiliği’nin aldığı yasak kararı nedeniyle Köşk’teki davete gitmeyen CHP’liler, Ankara’da 1. Meclis’ten Anıtkabir’e yürüyecek

Sitene Ekle

MERİÇ TAFOLAR Ankara / MİTHAT YURDAKUL Ankara

Asker bu kez Köşk’e çıkıyor
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bugün eşi Hayrünnisa Gül ile Çankaya Köşk’ünde vereceği resepsiyona, yine tam katılım sağlanamayacak. CHP, ne Köşk’e ne de  Hipodrom’daki törene gidiyor. BDP ise cezaevlerindeki açlık grevlerine karşı devletin tutumunu protesto etmek için Köşk’teki davete düşük düzeyde katılacak. Önceki yıllarda “türban hassasiyeti” nedeniyle resepsiyonlara katılmayan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) komuta kademesi ise bu kez Köşkü’e eşleriyle çıkacak.

Katılım düşük olacak
Bu yılki Cumuhuriyet Bayramı törenleri Cumhurbaşkanı Gül’ün başkanlığındaki kortejin, sabah Anıtkabir’i ile başlayacak. Daha önce Meclis’te yapılan tebrikat töreni de bu yıl ilk kez Köşk’te yapılacak. Öğlen saatlerinde ise Atatürk Kültür Merkezi alanında geçit töreni düzenlenecek. Gül, akşam saatlerinde ise eşiyle birlikte Köşk’te resepsiyon verecek. Davetiyelerde davet sahibi olarak, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Bayan Gül” ifadesi yazıldı; konuklar da, resepsiyona “eşli” davet edildi. Resepsiyonda giyilecek kıyafetler de, davetiyede smokin, koyu renk elbise, uzun etek, mesdres (askerlerin resepsiyonlarda giydiği üniforma) ve milli kıyafetler olarak sıralandı.
Hayrünnisa Gül’ün törenlere evsahipliği yapacağı resepsiyona bu kez TSK komuta kademesinin katılması bekleniyor. Komutanların resepsiyona eşleriyle katılma eğiliminde oldukları belirtiliyor.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saat 11.00’de Hipodrom’da düzenlenecek törenlere katılmak yerine, 1. Meclis önündeki yürüyüşe gidecek. Kılıçdaroğlu, Köşk’teki resepsiyona da katılmayacak; Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği şenlikte olacak. CHP’liler de Köşk’teki resepsiyona gitmeyecek. 
BDP, açlık grevlerine karşı devletin gösterdiği tutum nedeniyle resepsiyona eşbaşkanları düzeyinde katılmayacak. BDP adına resepsiyona DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ile BDP milletvekilleri İdris Baluken, Sırrı Sakık, Hasip Kaplan, Erol Dora ve Demir Çelik gidecek. Resepsiyona MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kurmaylarıyla birlikte katılması bekleniyor. Parlamento dışındaki siyasi partilerden yalnızca SP, DP ve BBP’ye de davetiye gitmesi nedeniyle yükselen itirazların ardından diğer siyasi partilere de davetiye gönderildi.

‘Eşli’ davetlere katılmamışlardı
10. Cumhurbaşkanı Ahmat Necdet  Sezer döneminde, Köşk resepsiyonlarında eşleri başörtülü olan devlet protokolüne “eşsiz” davetiye gönderilmiş bu tutum AK Partililerin tepkisine neden olmuştu. 2010’da ise Hayrünnisa Gül’ün evsahibi olduğu resepsiyona dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, TSK mensupları aynı saatte Merkez Orduevi’nde bir resepsiyon vererek Köşk’e çıkmamıştı.
 

 

CHP sokakta kutlayacak 
Uzun yıllar resmi törenler ve devlet protokolüyle özdeşleşen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Ankara Valiliği’nin yasak kararının ardından bu yıl sokağa iniyor. Ankara Valiliği’nin Anıtkabir yürüyüşüne koyduğu yasak kararına rağmen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı 1. Meclis önündeki kutlamada kortejin Anıtkabir’e yürüyüp yürümeyeceğini ise polisin tavrı belirleyecek.
1. Meclis önünde başlayacak 29 Ekim kutlamasına ilk olarak, Kurtuluş Savaşı’nı simgeleyen gençlerin yaptığı tahta kağnılar getirilecek. 1. Meclis önünde, Kurtuluş Savaşı kahramanı Kara Fatma, şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, sinema oyuncusu Kemal Sunal, efsanevi futbolcu Lefter Küçükandonyadis’in de fotoğraflarının bulunduğu fotoğraflardan oluşan bir cumhuriyet tarihi sergisi açılacak.

Sanatçılar da geliyor
Atatürk heykellerine çelenk konulmasının yasaklanması ise karanfil dağıtılarak protesto edilecek. Etkinliğe, Levent Kırca ve Rutkay Aziz’in aralarında olduğu çok sayıda sanatçının katılması bekleniyor. Sabah saat 09.00’dan itibaren 1. Meclis önünde davullar çalınmaya başlayacak, halaylar çekilecek; saat 11.00’de Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Tansel Çölaşan ve Türkiye Gençlik Birliğu Başkanı İlker Yücel’in yanı sıra gazi dernekleri, sendikalar ve engelli derneklerinin temsilcileri konuşmalara başlayacak. Kılıçdaroğlu, DSP ve İşçi Partisi temsilcilerinin konuşma yapması beklenmiyor. Yürüyüşte sadece Türk bayrakları ile Atatürk posterleri taşınacak, parti bayrakları olmayacak.
Yürüyüşte Süleymaniye’de Türk askerinin başına çuval geçirilmesi de taşınacak çuvallarla Balyoz ve Ergenekon davaları da sembolik demir parmaklıklarla protesto edilecek.

Son pazarlık alanda
Tertip komitesi, 29 Ekim kutlamalarına katılan vatandaşların toplu halde Anıtkabir’e gitmesi için polisle son bir görüşme yapacak. Polisin yürüyüşe izin verirse aralarında CHP’li yönetiminin de bulunduğu grup, ana yolları kapatmadan Anıtkabir’e yürüyecek. Yürüyüşe izin vermeyen Ankara Valiliği’nin, dün başlayan kutlama hazırlıklarını uzaktan izlemekle yetindiği, polisin de ses sistemi kurulmasına müdahalede etmediği öğrenildi. Polise “yürüyüşü yakından izleyin ama sakin davranın” talimatı verildiği iddia ediliyor. Kortejin son pazarlıkta yürüyüş izni alamazsa yine de yürüyeceği belirtiliyor.


Ankara Barosu yasağı kınadı
Ankara Barosu da dün yaptığı açıklama ile Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına protesto ederek Ulus’taki kutlamalara destek verdi. Barodan yapılan açıklamada, “Halkı kutuplaştıran ve milletçe gururlanarak yaşadığımız Cumhuriyet sevincimizi gölgeleyen, yasaklama teşebbüslerinden bir an önce vazgeçilmelidir. Türk milletinin hassasiyetlerini görmezden gelmeye kimse kalkışmamalıdır” dendi.


Bilgi YarışmasıGülben Ergen'in ilk albümünün adı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Haluk Bilginer hangi dizide rol almamıştır?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX