Ege

09.11.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 09.11.2018-2:08

‘2B sorununu biz çözdük’

AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Nazmi Yılmaz, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’u koltuğu kaybetme korkusu sardığını söyledi, “Korkunun ecele faydası yok” dedi

Sitene Ekle

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un Sarnıç’taki 2B arazilerine ilişkin sözlerine, AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Nazmi Yılmaz’dan yanıt geldi, “İki dönemdir koltukta oturan Şenol, kendi döneminin hesabını vermekte zorlanınca ya topu taca atıyor ya da başını kuma gömüyor. Biz kendisine ‘2019 bütçe planındaki hataları neden yaptınız’ diyoruz. O bize bakanlığın bir yıl önce açıkladığı rakamı 7’ye 8’e katlayıp bugün açıklanmış gibi söylüyor. Satış rakamları bugün değil, yaklaşık 1 yıl önce açıklandı. Herkes teşekkür etti. Bu rakamlarda değişen hiçbir şey olmadı. Yalnızca, süresinde ödeyemeyen vatandaşlarımız için TÜFE artışı ilave ediliyor” dedi.

Sarnıç’ta 40 yıldır süren 2B sorununu kendilerinin çözdüğünü vurgulayan Yılmaz, bunu bilen binlerce vatandaşın takdirini topladıklarını ifade etti, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Mağduriyet varsa çözeriz’

“Sarnıç’ın sorununu iyi bilen birisi olarak il başkan yardımcılığım döneminde meşaleyi yaktık. İlk yapılan değerlendirmelerde metrekare fiyatları 1000- 1100 lira arasındaydı. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın talimatıyla, Defterdarlık’ın rayiç bedelleri komisyonu kurup yeniden gözden geçirmesini sağladık. Daha sonra komisyon tarafından bu rakam 800-850 lira arasında belirlendi. Yaptığımız itirazlar ve toplantılar sonucunda üç inceleme daha yapıldı. Geldiğimiz noktada, kanuni yüzde 50 indirim bedeli ile birlikte bu fiyatlar 290-350 lira arasına indi. Buna ayrıca yüzde 20 peşin ödeme indirimi de yapıldığında, vatandaşlarımız metrekaresine 230-280 lira arasında bir bedel ödeyerek tapularına kavuşabilecekleri müjdesini bir yıl önce AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya’dan aldı. Hatta tarla hükmündeki arazilerin 85-110 liradan verileceğini açıklayan Kaya, peşin ödeme indiriminden yararlanmak isteyenlere Halkbank tarafından uygun kredi imkanı sağlanacağını, ödemesini taksitle yapmak isteyene ise beş yıllık faizsiz vade yapılacağını söyledi. Derdi olanlar dermanına kavuştu. 40 yıl sürmüş. Bir yıl önce alternatifler sunarak çözmüşüz. Bu fırsattan yararlanmayana kanunda çok açık yazar TÜFE oranında fiyat artışı olur. Kanun var nizam var. Bazı artışlara karşı hükümetimiz sert tedbirler alıyor. Bu konuda gerçekten bir mağduriyet var ise onu da çözmek boynumuzun borcudur.”

Yılmaz, Şenol’un halkın eleştirilerine cevap vermek ve özeleştiri yapmak yerine gündemi saptıracak karalamalar yapmasının düşündürücü olduğunu sözlerine ekledi, “Daha yerel seçim kampanyası başlamadan iftira ve karalamalara başlanır ise bunun bir tek sebebi vardır. Olsa olsa koltuk kaybetme korkusudur. Buna da yapacak bir şey yok. Çünkü korkunun ecele faydası yok” dedi.

‘Her seçim dönemi aynı’

İncelendiğinde durumun çok rahat görüleceğini kaydeden Yılmaz, Şenol’a şu soruları yöneltti: “40 yıldır bu konuda Sarnıç halkı inim inim inlerken neredeydiniz? Bugüne kadar bu sorun aşama aşama çözülürken siz olayın neresinden tuttunuz? Halkımız bu sorunu asla çözmek istemediğinizi, her seçimde aynı bölgeye gidip çözüm vadi ile oy devşirdiğinizi biliyor. Ama bu saatden sonra Sarnıçlılar bunu yemez.”


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.