3 çocuklu ailenin cesetleri sıvı nitrojen içinde dondurulacak

İnsanoğlunun geçmişinden bugününe kadar içinde çok güçlü bir duygu var; ölümsüzlük isteği ve yok olma korkusu. Bilim ne kadar çabalarsa çabalasın, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, ölümsüzlüğün garantisini veremiyor. Peki ölüm bir seçim mi? Ölümün önüne geçebilir miyiz?

3 çocuklu ailenin cesetleri sıvı nitrojen içinde dondurulacak

ABD’nin Wisconsin Eyaletinden Dennis Kowalski ‘hayatta ikinci şans’ elde edebilmek için kendini ve ailesini sıvı nitrojen içinde dondurtma kararı aldı.

Canlı Dondurma Enstitüsü’nün başkanı olan Kowalski ‘gelecekte yenilenmiş hayat için bir şans’ elde etmek amacıyla öldükten sonra eşi ve üç çocuğuyla birlikte kriyojenik kamerada dondurulması için kendi enstitüsüyle sözleşme imzaladı. Öldükten sonra dondurulacak Dennis ve ailesinin cesetleri, Canlı Dondurma Enstitüsü’nün Michigan eyaletinde merkez ofisine aktarılacak.  Burada kanları antifriz ile değiştirilen cesetler sıvı nitrojen dolu kameralara yerleştirilecek.

Hayatta ikinci şans elde etmenin kişi başı 28 bin dolar bir bedeli var. Sonuç olarak görüyoruz ki insanoğlu bilinç olarak ve istek olarak ölümsüzlüğe hazır. Sadece tıbbi ve teknolojik olarak hazır olmayı bekliyormuş. Bunu, bugüne kadar 2 bin kişinin dondurulma başvurusunda bulunmasından ve şimdiden 160 cesedin kriyojenik kameralarda bulunmasından çıkarabiliriz. Kowalski şöyle konuştu:  “Her şeyi anlıyoruz. Bu işin hiçbir garantisi yok. Ama gelecekte bizi nelerin beklediğini kimse bilmiyor”

Ölümsüz olmak insanın en büyük arzusu ve amacı olarak hücrelerimizde titreşiyor olabilir mi?

Ölmek için doğmamış olabilir miyiz?

Peki hayatta ikinci şansı elde edecek olmak sandığımız kadar iyi bir şey mi?

Hayatta en değerli şey olduğu söylenen zamanın kıymetini bir ölümsüz bilebilir mi?

Öleceğimiz günü bilmiyor olmak zaten bizi ölümsüz kılmaz mı?

 

Büşra Özbelli

Instagram: www.instgram.com/ozbellibusra

Bu makaleye ifade bırak