Erzincan

Yerel Haber
03 Ağustos 2017 - 23:15

3. Ordu Komutanlığındaki Darbe Girişimi Davası

Erzincan'da, FETÖ'nün darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde bulundukları iddia edilen 14'ü tutuklu 22 sanığın yargılanmasına devam edildi

ERZİNCAN (AA) - Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde bulundukları iddia edilen 14'ü tutuklu 22 sanığın yargılandığı davada bazı tanıklar dinlenildi.

Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar Ersoy Aktaş, Hasan Yıldırım, Talat Öğütçü, Gökhan Salbaş, Mesut Gülmez, Yusuf Er, Muharrem Cansın, Cem Yeşilyurt, Mehmet Fatih Kandemir ile tutuksuz yargılanan Ali Ölmez, Murat Akçay, Hamit Öz, Murat Akbaş, Hakan Korkmaz, Aydın Çuvalcı ve Gürsel Bayram hazır bulundu.

Diğer sanıklardan, örgütün sözde "sıkıyönetim komutanı", dönemin 3. Ordu Harekat Kurmay Yarbaşkanı eski Tuğgeneral Ekrem Çağlar, örgütün sözde "3. Ordu Komutanlığına bağlı komutanlardan sorumlu mahrem imamı" olduğu öne sürülen Yrd. Doç. Dr. Veli Karagöz ile eski İl Jandarma Komutanı Albay Murat Orhan Tonğ, Şakir Akbulut ve Cihan Bayır tutuklu bulundukları cezaevlerinden, tutuksuz sanık Adem Tosun da Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi(SEGBİS) aracılığıyla tanık olarak dinlenilen Ülkü Erdem Kaya, 15 Temmuz günü ani müdahale timinde nöbetçi astsubay olarak görev yaptığı söyledi.

Darbe teşebbüsünün olduğu gece lojman nizamiyelerinde nöbet tuttuğu sırada tutuklu sanık Başçavuş Talat Öğütçü'nün yanlarına gelerek 'emir komutanın' kendinde olduğunu dile getirdiğini aktaran Kaya, "Bunun üzerine ben 'hayırdır komutanım bir şey mi oldu?' dedim. O da bana gergin bir şekilde ‘sen saf mısın? Her tarafta bombalar patlıyor’ karşılığını verdi. Nöbette bulunduğumuz alanda televizyon olmadığı için o anda yaşanan olaylardan haberdar değildik. Başçavuş Öğütçü daha sonra bana 'lojman nizamiyelerden içeriye hiç kimse girmeyecek. Bu nizamiyeden polis, savcı hatta Başbakan ve Cumhurbaşkanı dahi girmeyecek' diyerek emir komutanın kendisinde olduğunu belirtti.” diye konuştu.

Genelkurmay karargah davasında tutuklu sanıklarından eski Tuğgeneral Erhan Caha da tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS üzerinden tanık olarak ifade verdi.

Mahkeme başkanının 15 Temmuz günü Yarbaşkanı eski Tuğgeneral Ekrem Çağlar ve 3. Ordu Komutanı Serdar Savaş ile görüşme yapıp, yapmadığını ve içeriğinde neler olduğunu sorduğu Caha, o gece telefon görüşmesi yaptığını kabul etti.

Mahkeme heyeti, 4 gündür devam eden duruşmayı bazı tanık ifadelerinin alınması ve ara kararların verilmesi için yarına erteledi.

- İddianameden

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, darbe teşebbüsüne katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde "sıkıyönetim komutanı", dönemin 3. Ordu Harekat Kurmay Yarbaşkanı olan eski Tuğgeneral Ekrem Çağlar ile örgütün sözde "3. Ordu Komutanlığına bağlı komutanlardan sorumlu mahrem imamı" olduğu öne sürülen Yrd. Doç. Dr. Veli Karagöz ile eski İl Jandarma Komutanı Albay Murat Orhan Tonğ ve subayların bulunduğu 14'ü tutuklu 22 kişi,"sanık" sıfatıyla yer alıyor.

Sanıklar hakkında "Anayasa'yı ihlal", "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan da 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.