Milliyet Tatil

30 Ağustos Zafer Bayramı'nda görülecek yerler

Ulusça kutladığımız bayramlarımızdan olan ’30 Ağustos Zafer Bayramı’Dumlupınar'da Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesini anmak için kutlanıyor. biletall.com 30 Ağustos'ta gezilecek yerleri sıraladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nda görülecek yerler
1/5
Milliyet Tatil- 30.8.2018 - 09:32

1. Anıtkabir, Ankara

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yattığı yerdir. Anıtkabir’in yapımı yaklaşık olarak 9 yıl sürmüştür. Yaklaşık 150 ton ağırlığındaki Anıtkabir’de birçok heykel, kabartma ve süslemeler bulunmaktadır. Anıtkabir’in değeri Türk toplumu için çok büyüktür. Zafer Bayramı’nda Anıtkabir’i ziyaret ederek törene katılabilirsiniz. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, Cumhurbaşkanı eşliğinde tören yapılır. Cumhurbaşkanı Anıtkabir’i ziyaret eder ve Atatürk’ün mezarına çelenk koyar, törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır.

Cumhurbaşkanı tarafından Zafer Bayramı resepsiyonu verilir.

Törenden sonra Anıtkabir içerisinde bulunan başta Atatürk Müzesi olmak üzere müzeleri ziyaret edebilir, içeride bulunan hediyelik eşya dükkânlarından kendinize ve sevdiklerinize anı olarak çeşitli şeyler alabilirsiniz.

Atamızın kabrine giden 262 metre uzunluğunda Aslanlı Yol vardır. Bu yolun sağ ve solunda tarafında karşılıklı olarak toplamda 24 aslan bulunmaktadır. Buradaki aslanlar 24 Oğuz boyunu temsil etmektedir. Kültürümüzde aslan gücü temsil etmektedir. Milletimizin birlik ve bütünlüğünü temsil eden şey ise aslanların karşılıklı olarak durmasıdır. Atamızın anıtına yaklaşan aslanları başları öne doğru eğilmektedir.

 

Anıtkabir Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Protokol veya resmi törenlerin olduğu günler saatler değişiklik göstermektedir.

 

Anıtkabir Giriş Ücreti

Anıtkabir’e giriş ücretsizdir.

 

Anıtkabir Ulaşım

Ankara’da Anıtkabir’e ulaşım çok rahattır. Ankaray’a binip Tandoğan durağında inerek, 5-10 dakikalık bir yürüyüşün ardından Anıtkabir’in giriş kapısına ulaşabilirsiniz. Ankara’nın farklı bölgelerinde iseniz Ankaray’a ulaşmak için metroya binerek Kızılay durağında aktarma yapabilirsiniz.

 


©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.