16.04.2011 02:30 | Son Güncelleme:
BAHAR ATAKAN Ankara

30 bin öğretmen ataması Haziran’da

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ağustos ayında yapılacağını açıkladığı öğretmen atamalarının tarihini haziran olarak değiştirdi

Öğretmen Atama Yönetmeliği’ndeki “öğretmenlik kadrolarına atamalar her yıl ağustos ayında bir defada yapılır” ifadesinin haziran ayında atama yapılabilmesi için değiştirildiği belirtildi.
Atamayla ilgili ifade, “Bakanlıkça gerekli görüldüğü hallerde kadro imkanları ve ihtiyaç çerçevesinde ağustos ayı dışında da atama yapılabilir” şeklinde değiştirildi. Atamada en fazla kontenjanın okul öncesi öğretmenliği başta olmak üzere, beden eğitimi, rehberlik, ilköğretim sınıf öğretmenliği ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğine ayrılacağı öğrenildi.
MEB’den yapılan açıklamada, öğretmen ihtiyacını karşılamak için haziran ayında 30 bin kadroya atama yapılacağı belirtildi. Açıklamaya göre; atamada, 2009 ve 2010 KPSSP10 sonuçları esas alınacak. Atama başvuruları 12-26 Mayıs arasında alınacak. Atama yapılacak alanlar, alan taban puanları, il kontenjanlarının yer alacağı atama kılavuzu, 11 Mayıs’a kadar http://personel.meb.gov.tr adresinde yayımlanacak. Atama, 1 Haziran’da yapılacak, atananlar 1 Eylül’de göreve başlayacak.
Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer ise 2009 ve 2010 KPSS puanlarının kullanılmasını eleştirerek, “Ağustosta yapılacak atama için kadro 55 bin olarak açıklanmıştı. Temmuzda KPSS-Öğretmenlik sınavı var. Bu sınava katılacaklar ağustosta atama yapılacağını düşünüyor. Eğer bu olmaz ise tepkimizi ortaya koyarız. Hazirandaki atama kopya iddiasıyla iptal edilen KPSS sonucunda mağdur olan binlerce öğretmen adayı için yapılacak. Sınav yenilendiği için 1-2 puanla atamayı kaçıranlar olmuştu” dedi.
Ancak MEB yetkilileri ağustos ayında yapılacak atamada 55 bin kadronun gündemde olmadığını, yaklaşık 20 bin kadroya atama yapılabileceğini söyledi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0