Gündem
24.03.2010 - 12:13 | Son Güncelleme: 24.03.2010-12:14

30 milyon euroluk yatırıma ret

Sitene Ekle

Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)

GLOBAL Havacılık Ltd. Şti. CEO’su Şerafettin Gördesli’nin, yolcu uçaklarının iç onarımı, bakımı ve dizaynı için memleketi olan Uşak’a 30 milyon euroluk yatırım talebine, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nden (DHMİ) 1 yıl sonra ret yanıtı geldi. Uşak Havaalanı’na kurmak istediği tesis için arazi talebine, arazinin Milli Savunma Bakanlığı’na ait olduğu gerekçesiyle ret yanıtı alan Gördesli, bürokrasiye isyan etti.

Almanya’da 2006 yılında kurulan Global Havacılık Ltd. Şti’nin CEO’su Şerafettin Gördesli, yaklaşık bir yıl önce, memleketi olan Uşak’a ilk aşamada 3 milyon euro, toplamda 30 milyon euroluk yatırım için harekete geçti. Uşak Havaalanı’na yolcu uçaklarının iç onarımı, bakımı ve dizaynına yönelik tamir atölyeleri ve imalathaneden oluşacak tesis kurmak isteyen Gördesli, DHMİ’den arazi tahsisi talebinde bulundu.

DHMİ’den geçen 8 Mart’ta gelen “Söz konusu yer Milli Savunma Bankalığı’na aittir. Talebiniz karşılanamamaktadır” yönündeki yazı, yatırım yapmak isteyen işadamı Gördesli’yi hayal kırıklığına uğrattı. Gurbetçi işadamı Gördesli, kurdukları şirketin yolcu uçaklarının kabin içi onarımı, bakım ve dizaynı konusunda faaliyet gösterdiğini, dünya genelinde bu işi yapan ve pazar payına sahip sadece 9 büyük firma bulunduğunu belirterek, “Ben de bu alanda 10'uncu firma olarak bu işi memleketim olan Uşak'ta yürütmek istedim. Bir yıl önce DHMİ Genel Müdürlüğü'nden Uşak Havaalanı'ndan 20 bin metrekare arazi talebinde bulundum. Bir yıl içinde defalarca müracaat ederek yaptığım talebi sorguladım. Ancak bir yıl sonra gelen cevapta, alanın Milli Savunma Bakanlığı'na ait olduğu öne sürülerek talebimin reddedildiği belirtildi. Çok şaşırdım” dedi.

“GELEN BAKANLARIN YATIRIM SÖZLERİNDEN ETKİLENDİM”
Yurt dışına gelen Türk bakanların “memleketinize yatırım yapın” sözlerinden etkilenerek böyle bir girişimde bulunduğunu belirten Şerafettin Gördesli, “Benim de memleketime bir katkım olsun istedim. Ama aldığım ret cevabı karşısında şok oldum. Memleketime faydam, ülkeme katkım olsun istedim. Ama verilen cevap ne yazık ki beni üzdü. Firmayı yalnızca elimizde sertifika olsun diyerek Türkiye'de bu işi yapmak için kurduk. Şu anda Almanya'da aylık 60 bin euro kazançla bu işi yapıyoruz. Ben ödenecek vergileri Türkiye'me, memleketime kazandırmak istiyorum. Neden önümüze çeşitli engeller çıkarılıyor?” diye konuştu.

“OLMAZSA ÇEKER GİDERİM” 
Türkiye'de bürokrasiden dolayı kurumlar arası bir çatışma olduğunu iddia eden Gördesli sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye'de bürokraside birbirine uyum ne kadar zaman alır bilemem. Ne yazık ki yıllardır her zaman geriden giden bir ülkeyiz. Gelecek yabancı bir yatırımcı yapacak bakacağız, ondan sonra biz yapacağız. Bizim yabancı yatırımcıdan bir farkımız yok. Biz de kendi topraklarımıza yatırım yapabiliriz. Bürokrasi karşısında ben hiçbir Türk yatırımcının Türkiye'ye yatırım için geleceğini zannetmiyorum. Eğer talebimize olumlu bir cevap verilseydi, yapılacak yatırımla 150 yerli ve 75 öğretici olmak üzere 225 kişiye de istihdam sağlayacaktık. DHİM'den alınan ret cevabının ardından şu anda birkaç dilekçe yazarak talebimi yineledim. Şu anda bekliyorum eğer olumlu bir cevap gelmezse çekip gideceğim. Olmazsa İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yatırım için hazırız. Benim amacım doğduğum büyüdüğüm topraklara yatırım yapmak. Olmayacaksa da çeker giderim.” Askeri havalanı olan Uşak Havalimanı’nda, şu an charter uçuşların yanı sıra THY tarafından haftada 3 gün İstanbul’a tarifeli seferler yapılıyor.


Etiketler:
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Argoda 'yok' anlamına gelen sözcük hangisidir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX