07.03.2011 17:38 | Son Güncelleme: 07.03.2011-17:45

300 bin kişiye emekli olma fırsatı!

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı açıkladı. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, 270 bin kişinin son 5 yıldır sigortalılığı pasif hale getirdiğini belirterek, "Bu 270 bin kişinin tamamı tekrar sigortalılığını aktif hale getirse emekli sayısı birden bire 300 bini geçer. Biz bir anlamda 300 binin üzerinde kişiye emekli olma imkanı sunuyoruz" dedi.


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili, ''Kriz sonrası toparlanma döneminde böyle bir imkan vatandaşımızın, işverenimizin, sigortalımızın kullanabileceği en güzel imkanlardan biridir'' dedi.

Zararsız, SGK Kavaklıdere Sosyal Tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasının vatandaşların en büyük beklentilerinden olduğunu ifade etti.

Söz konusu düzenlemenin, yayımlandığı 25 Şubat 2011 tarihinden önce tahakkuk ettiği halde ödenmemiş tüm borçları kapsadığını belirten Zararsız, SGK'ya borcu olan herkes ve her kurumun, yeniden yapılandırmayla borçlarını avantajlı koşullarda ödeme imkanı yakaladığını söyledi.

Düzenlemenin ''af'' olarak nitelenmemesi gerektiğini ifade eden Zararsız, borçların gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer'i ödemelerinin silineceğini, bunun yerine TEFE ve ÜFE'ye göre yeniden hesaplanacağını anlattı.

İDARİ PARA CEZALARI İdari para cezası asıllarının yüzde 50'sinin TEFE/ÜFE eklenerek ödenmesi durumunda kalan yüzde 50'si ile bu cezaya uygulanan gecikme zammı gibi fer'i alacaklardan vazgeçileceğini bildiren Zararsız, ceza konusunda ihtilafı bulunanların ise davalarından vazgeçerek, idari para cezası asıllarının yüzde 25'ini TEFE/ÜFE ile hesaplayarak ödemesi durumunda kalan yüzde 75'i ile gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer'i alacakların tamamından vazgeçileceğini belirtti.

Emin Zararsız, isteyenlerin 2008 yılındaki yapılandırmaya göre, isteyenlerin son yapılandırmaya göre ödemelerini yapabileceklerini dile getirdi.

Primlerini son 5 yıldır ödemeyenlerin pasif hale getirildiklerini belirten Zararsız, bu kişilerin de söz konusu düzenlemeden yararlanabileceğini ve TÜFE/ÜFE ile hesaplanacak borçlarının tamamını 1 Ağustos 2011 tarihine kadar ödemeleri halinde sigortalarını aktif hale getirebileceklerini anlattı.

Prim borçları dışında bazı alanlarda da düzenlemeler getirildiğini belirten Zararsız, 65'ini doldurmuş muhtaç ve güçsüzlere aylık bağlandığını, bu aylık yersiz alınıyorsa yüzde 50 fazlasının geri alındığını anımsattı. Bu yüzde 50 oranının kabul edilebilir olmadığını anlatan Zararsız, yeni düzenlemeyle bu kapsamdaki alacağın kanuni faizle tahsil edileceğini belirtti.

Zararsız, kuruma ait rant tesislerindeki kira borçları için de gecikme zammı yerine TEFE/ÜFE'ye göre ödeme yapılacağını bildirdi.

SON BAŞVURU 2 MAYIS 2011 Başvuru sürelerinin kanunda belirtilen tarihe göre 30 Nisan'da sona ereceğini ifade eden Zararsız, bu tarihin hafta sonuna gelmesi ve 1 Mayıs'ın da tatil olması nedeniyle vatandaşların 2 Mayıs 2011 tarihine kadar başvurmaları gerektiğini söyledi.

Kanunda bu süreyi 1 ay uzatma yetkisinin Bakanlar Kurulu'na verildiğini belirten Zararsız, vatandaşların sürenin uzaması beklentisiyle hareket etmemelerini istedi. Zararsız, başvuru anında peşin ödeme gerekmediğinden 2 Mayıs tarihinden önce başvurunun önemli olduğunu dile getirdi.

Yeniden yapılandırmayla ilk taksit 30 Haziran'da başlamak üzere 2'şer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 veya 18 taksitte ödeme yapılabileceğini belirten Zararsız, tutarın taksit sayısına göre belli bir katsayı ile çarpılarak belirleneceğini bildirdi.

Borçların kredi kartıyla da ödenebileceğini belirten Zararsız, 2 ya da daha fazla taksitin ödenmemesi, eksik ödenmesi durumunda kanun hükümlerinden yararlanma imkanının ortadan kalkacağı ifade etti. Zararsız, taksitlerin yüzde 10'unu aşmamak kaydıyla 5 liraya kadar olan kısmının eksik yatırılması durumunda yapılandırmanın bozulmayacağını kaydetti.

Emin Zararsız, 50 TL'yi aşmayan alacaklar ile bu alacaklara bağlı fer'i alacaklardan tutarı 100 TL'yi aşmayan borçlardan vazgeçileceğini de anımsatarak, çok sayıda kişinin borçlarından kurtulacağını dile getirdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0