11.11.2018 06:38 | Son Güncelleme:
AA

300 bin kişiye tahliye emri verildi! Bilanço gittikçe artıyor

ABD'nin California eyaletindeki orman yangınlarında  ölenlerin sayısının 23'e yükseldiği bildirildi.

Butte Bölgesi Şerifi Kory Honea, yaptığı basın açıklamasında,  California'nın kuzeyindeki San Francisco'nun yaklaşık 290 kilometre  kuzeydoğusundaki Paradise kasabası ve civarını etkisi altına alan yangında 14  kişinin daha cansız bedenine ulaşıldığını, toplam can kaybının 23'e yükseldiğini  kaydetti.

Sierra Nevada Dağları eteklerinde perşembe günü başlayan yangın eyalet  tarihinin en yıkıcı yangını, en çok can kaybının yaşandığı 3'üncü büyük yangın  oldu.

Rüzgarın etkisiyle yayılmaya devam eden yangın 404 kilometrelik bir  alana ulaştı.

Yangınlar nedeniyle başta Paradise kasabası olmak üzere bölgedeki  yaklaşık 7 bin yapı da hasar gördü.

Öte yandan, güneyde de Los Angeles'ın batısındaki Malibu şehrini de  saran yangınlar nedeniyle eyalet genelinde toplam 300 bin kişiye tahliye emri  verildi. Los Angeles Kırsal Bölge Şerifi John Benedict, Mullholland kara yolu  üzerindeki yerleşimlerde 2 kişinin cesedinin bulunduğunu açıklamıştı.

TRUMP'TAN YANGIN AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  "Kalbimiz bu yangınlarla savaşan itfaiye görevlileri, tahliye eden halk ve  hayatını kaybedenlerin aileleriyle. Yangındaki hasar felaket düzeyde. Tanrı  herkesi kutsasın." ifadelerini kullandı.

Twitter'dan dün başka bir paylaşımında bulunan Trump, "California'da  bu kadar büyük çaplı, ölümcül ve maliyetli orman yangınlarına gerek yok. Her yıl  milyarlarca dolar ve can veriliyor, tüm bunların nedeni ormanların büyük oranda  kötü yönetilmesi. Şimdi çare bulun ya da daha fazla FED ödeneği yok!"  açıklamasında bulunmuştu.

Trump'ın bu açıklaması büyük tepki çekmişti.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0