Milliyet TatilRSS
27.03.2014 - 11:40 | Son Güncelleme: 27.03.2014-12:42

31 Mart Tatil Mi? Değil Mi? 31 Mart Okullara ve Memurlara Tatil Mi?

Bu Pazar günü yerel seçimler var. 30 Mart seçim sonrası İlköğretim okulları tatil olacak mı? Yerel Seçim sonrası okullar tatil edilecek mi? 31 Mart 2014 Okullar resmi tatil mi? 31 Mart memurlara tatil mi? 31 Mart Pazartesi okullar tatil mi olacak? 31 Mart Pazartesi resmi tatil olacak mı? Ayrıntılar Milliyet.com.tr'de 31 Mart Tatil Mi? 31 Mart Okullara ve Memurlara Tatil Mi?

Sitene Ekle
31 Mart Tatil Mi? Değil Mi? 31 Mart Okullara ve Memurlara Tatil Mi?

Bu Pazar günü yerel seçimler var. 30 Mart seçim sonrası İlköğretim okulları tatil olacak mı? Yerel Seçim sonrası okullar tatil edilecek mi? 31 Mart 2014 Okullar resmi tatil mi? 31 Mart memurlara tatil mi? 31 Mart Pazartesi okullar tatil mi olacak? 31 Mart Pazartesi resmi tatil olacak mı? Ayrıntılar Milliyet.com.tr'de 31 Mart Tatil Mi? 31 Mart Okullara ve Memurlara Tatil Mi?

Seçim sonrası 31 Mart günü için Milli eğitim Bakanı Nabi Avcı, açıklama yaptı. Yerel seçimlerden sonraki gün 31 Mart’ta okulların ve resmi kurumların tatil olacağını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı bir televizyon programında 30 Mart’taki yerel seçiminde oy sayımının geç saatlere kadar süreceğini, bu yüzden okulların 31 Mart tarihinde tatil olacağını açıkladı. Ayrıntılar Milliyet.com.tr'de

30 Mart yerel seçimlerinde oy kullanmak için hazırlanan okulların eski halini alması ve okula giden öğrencilern mağdur olmaması için 31 Mart pazartesi okullar tatil edildi. Peki memurlar için de 31 Mart tatil mi?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 30 Mart yerel seçiminde oy sayımının geç saatlere kadar süreceği için okulların 31 Mart tarihinde tatil olacağını açıkladı. Seçim sonrası sınıfların yeniden eski haline getirilmesi için bir günlük süre gerektiğini kaydeden Nabi Avcı, okulların bir gün tatil edilmesi kararı aldıklarını kaydetti.

31 Mart memurlara tatil olacak mı?

Milli eğitim Bakanlığı 31 mart pazartesi günü okulların tatil olacağını geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Memurlar için herhangi bir tatil söz konusu değil. Kamu görevlileir ve diğer çalışanlar pazartesi günü normal mesailerine devam edeceklerdir.

Seçim sonrası sınıfların yeniden eski haline getirilmesi için bir günlük süre gerektiğini belirten Avcı, okulların bir gün tatil edilmesi kararı aldıklarını kaydetti.


 

2014 YILI RESMİ TATİL GÜNLERİ 


TATİL GÜNÜNÜN İSMİSÜREAYGÜN
YILBAŞI1 GÜN1 OCAKÇARŞAMBA
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI1 GÜN23 NİSANÇARŞAMBA
EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ1 GÜN1 MAYISPERŞEMBE
ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE spor BAYRAMI1 GÜN19 MAYISPAZARTESİ
RAMAZAN BAYRAMI ARİFESİ1/2 GÜN27 TemmuzPAZAR
RAMAZAN BAYRAMI1. GÜN28 TEMMUZPAZARTESİ
RAMAZAN BAYRAMI2. GÜN29 TEMMUZSALI
RAMAZAN BAYRAMI3. GÜN30 TEMMUZÇARŞAMBA
ZAFER BAYRAMI1 GÜN30 AĞUSTOSCUMARTESİ
KURBAN BAYRAMI ARİFESİ1/2 GÜN03 EKİMCUMA
KURBAN BAYRAMI1. GÜN04 EKİMCUMARTESİ
KURBAN BAYRAMI2. GÜN05 EKİMPAZAR
KURBAN BAYRAMI3. GÜN06 EKİMPAZARTESİ
KURBAN BAYRAMI4. GÜN07 EKİMSALI
CUMHURİYET BAYRAMI1,5 GÜN28 EKİM
29 EKİM
SALI
ÇARŞAMBA

30 Mart 2014 Pazar günü yerel seçimler var. 30 Mart yerel seçimleri nedeniyle 31 Mart 2014 okullar ve resmi kurumlar tatil mi oldu? herkesin merak konusu. 30 Mart 2014 Pazar günü yerel seçimleri dolayısıyla Nabi Avcı bir açıklama yaptı. 30 Mart yerel seçimleri nedeniyle okullar kullanılacak temizlik vs. konuları nedeniyle 31 Mart 2014 pazartesi günü okullar ve resmi devlet kurumları tatil olarak açıklandı.
 
Bu arada Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Merhum Mehmet Akif’in duasını anımsatarak, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın. O muhtevası itibariyle; millî ve manevi kimliğimizin en güçlü ifadesidir. Bu sebeple İstiklal Marşı, bir millî mutabakat metni, bir uzlaşma metnidir” dedi. Bakan Nabi Avcı, Ankara İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı”na katıldı.

“Bize Mehmet Akif gibi bir fikir, duruş ve dava adamı ihsan ettiği için, İstiklal Marşı’mızı onun pir-u pak kaleminden yazdırdığı için Allah’a hamdolsun” sözleri ile konuşmasına başlayan Bakan Avcı, “Sizleri, Akif gibi bir münevvere sahip olmanın şükrüyle, Akif gibi mütefekkirler yetiştirmiş bir millete mensup olmanın mesuliyetiyle, İstiklal Marşı’nı kanunlaştıran Gazi Meclis’in bir üyesi olmanın onuruyla ve 93 yıldır çocuklarımıza İstiklal Marşı’mızı öğreten öğretmenlerin bakanı olmanın gururuyla selamlıyorum” diye konuştu.
 
Merhum Mehmet Akif’in “Âtiyi karanlık görerek azmi bırakmak… Alçak bir ölüm varsa, eminim, budur ancak” dizelerini okuyan Bakan Avcı, şöyle devam etti: “Mehmet Akif, gecenin en karanlık deminde milletinin yolunu aydınlatmış, en ümitsiz zamanlarda onları gelecek için mücadele etmeye inandırmıştır.  Oğlu Emin Ersoy, hatıratında, babasıyla Millî Mücadele yıllarında Anadolu’nun birçok şehrine gittiklerinden, aynı zamanda bir vaiz ve hafız olan babasının bazen camilerde, bazen meydanlarda halka konuşmalar yaptığından bahsederek şöyle diyor: ‘Babam Mehmet Akif, Anadolu’nun birçok vilayetlerinde, camilerde, medreselerde, meydanlarda insan kitlelerine karşı hitap etti. Millî Mücadelenin muazzam bir cihat olduğunu halka o kadar yakından ikaz etti ki, bu vadide öyle mahirane bir üslûp, öyle candan bir ahenk kullandı ki; sözleri herkesin üzerinde çok derin tesir ediyordu. Doğruyu söylüyordu. Onu bir kere dinleyen ve eli silah tutabilen bütün erkekler aileleriyle vedalaşıyor, evini, karısını, çocuklarını Allah’a emanet ederek cepheye koşuyordu’.”
 
Mehmet Akif’in henüz Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan kaleme aldığı İstiklal Marşı’nın bu inancın ve bu ümidin şiir olarak tezahürü olduğunun altını çizen Bakan Avcı, dünyadaki birçok millî marşın devletler kurulduktan sonra yazılmış olmasına karşın, İstiklal Marşı’nın Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmen kurulmadan önce yazıldığını; elden ele, dilden dile dolaşarak devletin kurulmasına büyük bir katkı yaptığını vurguladı.
 
Bakan Avcı, “Dünyadaki millî marşlardan pek azı İstiklal Marşı kadar etkileyicidir. Çünkü İstiklal Marşı, toplumumuzu bütünleştiren bir değerler manzumesidir. O muhtevası itibariyle; millî ve manevi kimliğimizin en güçlü ifadesidir. Bu sebeple İstiklal Marşı, ‘bir millî mutabakat metni’, ‘bir uzlaşma metnidir’. İnanıyorum ki; Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, bundan sonra da onu öğrenen nesiller, bu değere gönülden bağlanacaklardır” şeklinde konuştu. Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nı yazdıktan sonra verilen ödülü Hilal-i Ahmer bünyesindeki Dar’ul- Mesai Vakfı’na bağışladığını anlatan Bakan Avcı, Akif’in, “O şiir artık benim değildir. O, milletin malıdır. Benim milletime karşı en kıymetli hediyem budur...”diyerek İstiklal Marşı’nı, şiir kitabı ‘Safahat’a da almadığını kaydetti.
 
“Bu millete İstiklal Marşı yazmak, ancak böyle bir inanç ve duruş adamına yakışırdı” diyen Bakan Avcı, sözlerini şöyle tamamladı:
 
“Sevgili gençler, Mehmet Akif’i okumanızı, ‘Asım’ın Nesli’ derken ne anlatmaya çalıştığını bilmenizi, Asım’ın Nesli olmanın idraki ve gayreti içinde olmanızı ve O’nun aziz hatırasına sahip çıkarak, ruhunu şad etmenizi diliyorum. Sözlerime Merhum Mehmet Akif’in duasıyla son veriyor, hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum: ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın’.” Bakan Avcı’nın konuşmasının ardından Keçiören Rauf Denktaş Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan sunum sahnelendi. Makale yarışmasında dereceye giren makalenin okunmasından sonra Bakan Avcı, dereceye giren öğrencilere hediyelerini takdim etti.


Milliyet Tatil'i Facebook'tan takip edebilirsiniz!

Yorum Yazın
Gönder
"Kadınım" şarkısıyla tanınan Urlalı ünlü sanatçı kimdir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX