320 milyon yıllık doğa harikasını 1 saniyede yıktılar

İngiltere'nin North Yorkshire bölgesindeki 320 milyon yıllık ünlü doğa harikası Brimham Kayaları, geçtiğimiz Haziran ayında bir grup ergen yüzünden 1 saniyede çöktü.

320 milyon yıllık doğa harikasını 1 saniyede yıktılar

Suç tam olarak nedir?

Suç tam olarak nedir?

"Suç nedir?" sorusunun son derece geniş kapsamlı cevapları var. Suç tanımı kimine göre canlılara zarar vermek olsa da, cansızlara da verilen zarar aslında kapsama dahil.

İşte cansızlara karşı işlenen suç örneklerinden biri İngiltere'den geliyor.

North Yorkshire bölgesindeki yer alan doğa oluşumu Brimham Kayaları'nın geçtiğimiz haziran ayında yıkıldığı ortaya çıktı. Peki kuş uçmaz kervan geçmez bir bölgede bulunan kayalar nasıl oldu da yıkıldı?

320 milyon yaşındaydı

320 milyon yaşındaydı

Yapılan tespitlere göre bir grup ergen Brimham Kayaları civarına gitti ve alanda büyük çaplı hasar oluşturdu. Hasar sonucu 320 milyon yıllık doğal kaya oluşumları ne yazık ki çöktü.

Uzmanlar şimdi olaya sebebiyet veren kişilerin kimliklerini tespit etmeye çalışıyor. Olay yerinde eğlendikleri görülen kişiler adlarını dağa taşa kazımaktan da çekinmemiş.

320 milyon yıllık yapı 1 saniyede yok oldu

320 milyon yıllık yapı 1 saniyede yok oldu

İngiltere doğa turizminde de önemli bir paya sahip olan Brimham Kayaları her yıl çok sayıda turisti cezbediyordu.

320 milyon yıl boyunca rüzgar ve su ile son derece olağanüstü bir görüntü kazanan kayalar, doğanın yok edici gücü karşısında direnmeyi başarabilse de insanın yok edici gücü karşısında yalnızca 1 saniye direnebildi.

Bireyin doğa bilincini erken yaşta kazanması önemli

Bireyin doğa bilincini erken yaşta kazanması önemli

Görgü tanıkları geçtiğimiz haziran ayında olay yerini ziyarete gelen 5 ergenin kayaları boşluğa iterek tahribata yol açtığını anlattı.

Çocuklara ve gençlere doğanın da var olma hakkı olduğunu mutlaka anlatmalı ve doğa bilincini küçük yaşlarda kazandırmalıyız. Aksi taktirde Brimham Kayaları gibi çok sayıda doğa harikası gözlerimizin önünde yitip gidecek.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak