15.05.2019 10:27 | Son Güncelleme:

3600 ek göstergede son durum ne? 3600 ek gösterge yasalaşma tarihi...

3600 ek gösterge ile ilgili arayışlar hız kazandı. Binlerce vatandaşımızı yakından ilgilendiren ve bugün hakkında en çok araştırma yapılan konulardan biri olan 3600 ek gösterge ile ilgili son durumu bir araya getirdik. Peki 3600 ek gösterge ne zaman yasalaşacak?

3600 ek gösterge konusunda hazırlanan taslak çalışmasının 31 Mart seçimlerinden sonra meclisin ilk konu başlıkları arasında yer alacağı duyurulmuştu. Bu bağlamda polis, hemşire,öğretmen ve din görevlilerini kapsayacak olan 3600 ek gösterge konusunda bu çalışmanın tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiği talebinde bulunulmuştu. Peki 3600 ek gösterge konusunda son gelişmeler neler?

3600 EK GÖSTERGE İÇİN SON GELİŞMELER

Kamu personelinin 3600 ek  gösterge beklentisiyle ilgili taslak çalışmaların yakında dönemde Meclis  gündemine gelmesi bekleniyor. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim öncesinde 3600  ek göstergenin, Meclis çalışmalarına başladıktan sonra ilk gündeme gelecek  konulardan olacağını açıklamıştı.

Meclis takvimine göre, gelecek ay gündeme gelmesi öngörülen yeni  düzenlemeye ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Devlet Personel  Başkanlığı ile ilgili bakanlıkların çalışmaları sürüyor.

Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini kapsaması beklenen  düzenlemeyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki ek gösterge cetveli yeniden  belirlenecek.

Ek göstergenin 3600'e çıkarılmasıyla memurların emekli aylıkları ve  ikramiyeleri artacak. Böylece yaklaşık 1,5 milyon memurun ek gösterge beklentisi  karşılanacak.

Kapsamın genişletilmesi talebi

Memur sendikalarınca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu  personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi istenirken, düzenlemeyle öğretmen,  polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi bekleniyor.

Düzenlemeden halihazırda bu görevlerden emekli olan vatandaşların da  yararlandırılması öngörülüyor.

 Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli  ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek  göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına  geliyor.

 Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre  farklılık gösteriyor.

3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSAYACAK?

Memur sendikalarınca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi istenirken, düzenlemeyle öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi bekleniyor. Düzenlemeden hâlihazırda bu görevlerden emekli olan vatandaşların da yararlandırılması öngörülüyor.

Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına geliyor. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor.

Her ne kadar sendikalar, 3600 ek göstergenin, tüm kamu görevlilerini kapsamasını istese de şimdilik görünen dört meslek grubundaki; polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelerin ek göstergeleri yükseltilecek. Buna göre de 1.2 milyon öğretmen, 280 bin polis, 115 bin hemşire ve 125 bin din görevlisi olmak üzere; 1.6 milyon memur düzenlemeden yararlanacak. Düzenleme, meslek gruplarına göre farklılık göstermeyecek, bu meslekleri kapsayan tek bir düzeleme yapılarak, ek gösterge yükseltilecek.

Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek. Bu da hem görev ücretine hem de emekli maaşına olumlu yansıyacak. Ayrıca yeni gösterge ile kamuda yükselmenin önü de açılmış olacak. Düzenleme Meclis’ten çıkıp, uygulamaya girdiğinde de emeklilikte alınacak ikramiye ve maaşa yüzde 20 artış olarak yansıyacak.

Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşların hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Hesaplama metodu olan ek gösterge rakamları, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3600'dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.

Ek gösterge yürürlüğe girdiği andan itibaren, mevcut emeklilerin aylıklarına yansıyacak. Emekli ikramiyeleri emekli olunan tarihteki ek gösterge üzerinden ödendiği için geriye doğru ek ödeme söz konusu olmayacak.

Düzenleme emeklilik durumunda alınacak maaş ve ikramiyede yüzde 20'nin üzerinde artış olacak. Ek göstergenin 2200'den 3600'e çıkmasıyla birlikte 25 yıl hizmeti bulunan öğretmen, din görevlisi, hemşire, polis ve idarecilerin ikramiyeleri en az 25 bin lira artacak. Yapılacak düzenlemeden emeklilerin dul ve yetimleri de yararlanacak.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy4