10.06.2011 15:52 | Son Güncelleme:
Eraydın AYTEKİN- Hakan KALELİ/ SİVAS, (DHA)

38 yılda bitirilen tünelin Başbakan'a konu olan bekçisi konuştu

SİVAS’ta yapımına 1973 yılında başlanan ve binlerce kişinin görev aldığı Kangal-Deliktaş tüneli 38 yıl süren çalışmalardan sonra bitirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Sivas mitinginde adından söz ettiği tünelin bekçisi 70 yaşındaki Seyfettin Uğurlu, "Burası hiç bitmeyecek sanıyordum. Benden sonra çocuklarım bekçi olmuştu. Şimdi bittiğini görmekten çok mutluyum. Açılışa başbakanın beni davet ettiğini duyunca, sevinçten bayılacaktım" dedi.

Güzergahın kısaltılması ve yolun rampa kısımlarında trenlerin seyrini kolaylaştırmak amacıyla 15 Kasım 1973’de Sivas’ı, Malatya ve Erzincan’a bağlayan demiryolunun Ulaş-Kangal arasındaki Deliktaş Köyü yakınlarında 5 bin 367 metre uzunluğundaki Kangal-Deliktaş Tüneli’nin yapıma başlandı. Bu çalışmalarda 38 yıl sonra sona gelindi. Yeni Avusturya tünel açma metodunun kullanıldığı Türkiye’nin tek hatlı en uzun demiryolu tüneli olma özelliği taşıyan 5 metre genişliğinde, 6.5 metre yüksekliğindeki tünel 38 yıllık süre boyunca onlarca hükümet ve başbakan eskitmesine rağmen bir türlü tamamlanamadı.

Son yıllarda yapımı hız kazanan tünel, havalandırma ve sinyalizasyon işlemlerinin tamamlanmasından sonra 3 ay içerisinde hizmete açılacak. Yapımında kayıtlara göre bugüne kadar 5330 kişinin görev aldığı tünelin adıyla özdeşleşen emekli bekçisi Seyfettin Uğurlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Sivas’taki mitingine de konu oldu. Aslen Erzurumlu olmasına rağmen çevresinde ’Kayserili’ lakabıyla çağırılan Seyfettin Uğurlu, 1973 yılında başlayan tünel inşaatında 1976 yılından itibaren bekçi olarak görev aldı. 12 yıl boyunca tünel inşaatının bekçiliğini yapan Uğurlu, 1988 yılında emekli oldu.

EMEKLİ OLDU ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİ

Uğurlu emekli olmadan önce 1987 yılında ise 3 çocuğundan en büyüğü olan 46 yaşındaki oğlu Nihat Uğurlu bekçilik görevini devraldı. Tünel inşaatının bulunduğu yere 2 kilometre mesafedeki Başçayır Köyü’nde yaşayan Uğurlu, emekli olmasına rağmen oğluyla birlikte fahri bekçilik görevini sürdürdü. Tünel inşaatı süresince ziyarete gelen valiler ve TCDD yetkililerin sempatisini kazanan Uğurlu, bitmeyen tünelin simge ismi haline geldi.

’ÇOK HEYECANLANDIM’

Başbakan’ın Sivas mitinginde tünel inşaatının bitirildiğini anlatırken adından bahsettiği Seyfettin Uğurlu, 1 Ocak 1976 yılında işe başladığını belirterek, "Ankara’dan gelen bir emirle ben burada tek başıma bekçilik yapmaya başladım. Daha sonra bekçi başı olarak görevime devam ettim. 1988 tarihinde emekli oldum. Emekli olmadan bir yıl önce oğlum Nihat askerden geldi o da yanımda işe başladı. Oğlum da burada bekçi olarak çalışıyor. Yaşının dolmasını bekliyor. 2 yıl sonra o da emekli olacak. Tünel ise 3 ay sonra hizmete açılacak" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Sivas mitinginde adından söz ederek tünel açılışı için davet etmesinin kendisini mutlu ettiğini söyleyen Uğurlu, "Bu tünelin biteceğinden umudumu kesmiştim. Ama son dönemde yapılan çalışmalar ile başbakanımızın da sayesinde tünel bitti. Benim adımdan bahsettiğini duyunca çok heyecanlandım, mutlu oldum." diye konuştu.

Emekli olduktan sonrada tünelde çalışmaya devam eden Uğurlu, "12’si resmi olmak üzere toplam 35 yıldır burada bekçilik yapıyorum. Ben buraya çalışmaya başladığımda tünel başka taraftan yapılıyordu. Ancak meydana gelen göçükler nedeniyle yaşanan kazalarda 8 kişi öldü ve tünelin altından su çıkınca orayı kapatarak başka yerden tekrar yapmaya başladılar. Çok uzun ve zahmetli çalışma oldu. Başbakanımızın söylediği gibi şimdi nihayet 3 ay sonra açılış yapılacak. Ben de burada olacağım için heyecanlıyım" diye konuştu. Tünelin açılmasının ardından buradan geçecek ilk trenle Erzurum’a gitmek istediğini vurgulayan Uğurlu, "Daha sonra Uçakla Ankara’dan Erzurum’a gideceğim. Son olarak da hacca gidip geldikten sonra çocuklarımın başında oturacağım" diye konuştu.

Uğurlu, başbakanın seçim mitinginde kendisi hakkında söylediği sözlerin yer aldığı gazeteleri de inceledi. İnşaat başladığında çevrede tek dikili ağaç olmadığını söyleyen Uğurlu, 38 yılda dikilen fidanların devasa ağaçlara dönüştüğünü anlattı.

BABADAN OĞULA DEVİR

Babasından sonra Deliktaş Tüneli’nde bekçi olarak çalışmaya başlayan Nihat Uğurlu, "Biz o zamanlar Erzurum’da kalıyorduk. Babamı ziyaret için Sivas’a geldim. Askerliğimi tamamladıktan sonra babamın yanında bekçi olarak işe başladım. 25 yıldır bekçilik yapıyorum. Emeklilik için yaşımın dolmasını bekliyorum. Çok uzun bir zaman geçti. Sonunda Başbakanımız ve Ulaştırma Bakanımızın gayretleri ile kısa süre içerisinde tünel açılmış olacak" diye konuştu. Babasının emekli olduğu tünelde 7 yıl önce çalışmaya başlayan diğer oğlu 29 yaşındaki Hikmet Uğurlu ise tünelin Başbakan Erdoğan’ın gayretleri sayesinde tamamlandığını belirterek, çocukluk yıllarının da bu tünel çevresinde geçtiğini dile getirdi.

Babasından sonra bekçilik yapan Nihat Uğurlu’nun 11 yaşındaki oğlu Rüstem Uğurlu ise kendisinin TCDD’de çalışmayı düşünmediğini belirterek, "Ben öğretmen olmak istiyorum" diye konuştu.

BAŞBAKAN NE DEMİŞTİ

Başbakan Erdoğan dün Sivas’ta düzenlediği mitingde tünelin inşaatından bahsederek, Seyfettin Uğurlu’nun hikayesini şöyle anlatmıştı:

"Sivas’ta Seyfettin Uğurlu isimli bir amcamız var. 1973 yılında Kangal-Deliktaş tüneli inşaatına başlandığında burada bekçi olmuş. Burası 5 bin 300 metre ile en uzun demiryolu tüneli. Seyfettin amca olmayan tünelin yıllarca bekçiliğini yapmış, tünel bitmeden emekli olmuş. Aynı tünelde bu kez oğlu işe başlamış. Seyfettin amca Sivas Valisine şunu söylemiş. ’Ben bu tünelin bittiğini görmeden emekli oldum, oğlum da göremeden emekli olacak.’ Biz Seyfettin amcayı yanılttık. Kangal-Deliktaş tünelini 38 sene sonra biz bitirdik. Ne aldatan olacağız dedik. Ne aldanan olacağız dedik bitirdik. Şimdi sinyalizasyon da bitmek üzere, bir kaç ay içinde tüneli hizmete açıyoruz. Sivas’a boş gelmedik hep elimiz dolu geldik. Seyfettin amca o açılışa seni davet edeceğiz, talimatı verdim."

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0