07.12.2017 20:36 | Son Güncelleme:
AA

4 bin 116 defa kullandı "ByLock"u inkar etti

Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, hakkında "silahlı terör örgütüne  üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istenen ve meslekten ihraç edilen  eski hakimin yargılanmasına başlandı.

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya tutuklu sanık Mehmet  Hanifi Baki ve avukatı katıldı.

Baki, savunmasında, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Yargıçlar  ve Savcılar Birliğine (YARSAV) 2010'da üye olduğunu ve amacının İngilizceyi iyi  bildiği için kişisel gelişim olduğunu söyledi.

İddianamede belirtildiği üzere FETÖ/PDY terör örgütünün talimatı ile  YARSAV'a üye olmadığını belirten Baki, şöyle devam etti:

"Lise yıllarından bu yana İngilizceyi bildiğim için kişisel gelişim  adına İngizlice bir sunum yapabilir miyim, oradaki platformlara katılabilir miyim  amaçlarıyla YARSAV'a üye oldum. İddianamede belirtildiği üzere örgüt liderinin  talimatı üzerine üye olmadım. Zaten YARSAV'a yönelik iddia adli yargıya ilişkin  bir iddiadır. Ben idari bir yargıçtım. Amacım tamamen kişisel gelişim ve  uluslararası alanda bir sunum yapıp kişisel kariyerime katkı yapmaktı. Dil  eğitimi için Amerika'daki bir üniversiteden kabul aldım. Amerika'ya birilerine  ulaşma yöntemi ile gitmedim."

Mahkeme başkanı sanık Baki'ye, ByLock tespit ve değerlendirme  tutanağında yer alan baz ve sinyal kayıtlarını okuyarak, HTS kayıtlarında eşinin  üzerine kayıtlı bir telefon hattı ile toplam 4 bin 116 defa ByLock programına  giriş yaptığını belirtip sanığın bu konudaki savunmasını istedi.

Tutuklu sanık Baki, mahkemeye ulaşan tutanaktaki eşinin üzerine  kayıtlı olan hattı kendisinin kullandığını ancak tutanakta yer alan ByLock  tespitini kabul etmediğini bildirerek şunları anlattı:

"Kesinlike ByLock diye bir program kullanmadım. Ben bu olaylardan  sonra ByLock'un adını duydum. Amerika'dan 1 Nisan 2014 tarihinde geldim. Benim  telefonumda 4 GB internet kotam vardı ama genelde ben 1 GB'lık kısmını  kullanırdım. Ben ikamet ettiğimiz lojmanda sürekli telefonumun Wi-Fi'sini aktif  hale getirir açık bırakırdım. Eşim de, benim şifresiz olan internetimden  bağlanırdı. Lojmandaki insanlara güveniyordum, o şekilde ByLock'a girilmiş  olabilir. Kesinlikle ByLock programını kullanmadım."

Mahkeme heyeti de tutuklu sanığın mevcut halinin devamına karar  vererek duruşmayı 1 Şubat 2018'e erteledi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0