31.03.2013 02:30 | Son Güncelleme:
NECLA Ç. UNUTMAZ / KOBİ BUSINESS

4 fabrikada ürettikleriyle 50 ülkenin ‘iş’ini yapıyor

Hidromek, iş makinelerinde uluslararası işler yapan isimlerden. Üretimini üçü Ankara’da, biri İzmir’de 250 bin metrekarelik dört tesiste gerçekleştiriyor. Geçen yıl 1.350 kişilik istihdamla 4 bin makine üretti ve bunun önemli bir kısmını 50’nin üzerinde ülkeye ihraç etti.


ERZİNCAN

Yurtdışında yaklaşık 100 isim, onun için üretiyor. Türkiye için bu sayı 300 civarında. Kapasitesini 2018’de 20 bine, 2023’te 50 bine taşımayı planlıyor. Bu, fabrikalardaki 40’ı bulan robot sayısının 250’ye ulaşması demek.
Bugün 2’nci kuşaktan Ahmet Bozkurt ve Mustafa Bozkurt’un da üretim çarklarında yer aldığı bu tabloyu yaratan isim ise Hasan Basri Bozkurt olmuş. 1960’ların ilk yıllarında Ahmet Bozkurt, yani Hasan Basri Bozkurt’un babası atlı postacı olarak Erzincan’da mektup dağıtmakta. İki tutkusu vardır; biri işi, diğeri oğlu Hasan Basri Bozkurt’un eğitimini tamamlaması. Meslek lisesini tamamlar oğul Bozkurt. 1965’te Ankara’daki mezuniyetinden sonra Karayolları Genel Müdürlüğü’nde iki yıl çalışır. Mutlu değildir yaptığı işten.

Ambargoya çözüm
Bu yüzden üniversiteye devam eder. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezuniyetinin ardından Karayolları’na döner. Tarih, 1974’tür. ABD, Türkiye’ye ambargo uygulamaktadır. Tümüyle ABD’den gelen iş makineleri yedek parça sorunu nedeniyle neredeyse durma noktasına gelmiştir. Bozkurt, işte bu parçaları üretir. Önce pompa ve tork konvertörü, sonra onlarca parça...
İdealist olduğu kadar girişimcidir. Bu, 1978’de Ankara’da 200 metrekarelik atölye kurmasını ve inovatif bir ürün yaratmasını beraberinde getirir. Önüne yükleyici, arkasına kazıcı monte edip traktörü iş makinesine dönüştürmüştür. Ürünün yarattığı etkiyi şöyle anlatıyor Bozkurt: “İş makineleri tümüyle ithal edilirdi. Büyük kurumlar ithal edebilirdi. Yarattığımız makine, alım gücü düşük müteahhitler ve işletmeciler tarafından büyük ilgi gördü. Ama, benim arzum ve rüyam, Hidromek’in kendisine özgü bir iş makinesi üretmesiydi.”
İşte bu arzu, onun, 1989’da özgün bir ürün olarak ilk kazıcı yükleyiciyi üretmesini sağlar. Ar-Ge ile hem yarattığı ürünleri geliştirir hem de yeni ürünleri.
1999’da ilk ihracatı Tunus’a yapar. 2000’de zor bir makine olan ekskavatörü de üretir. Bugün pazar lideri olduklarını söylüyor ama bununla yetinecek gibi değil. Hedefleri büyük. Mesela 5 yıl içinde kapasitesini 20 bin makinenin üzerine taşıyacak yeni bir tesis kuracak. Sınır ötesi adımlarından birini 1.000 makinesinin çalıştığı Rusya’ya Hidromek’i kurarak atacak.
Kuzey Afrika’daki konumunu daha da güçlendirmek ve Güney Amerika ile Asya’da yeni kulvarlar açmak diğer planları.

2023’TE?KAPASİTE 50 BİN OLACAK

* Üçü Ankara’da, biri İzmir’de dört tesiste üretiyor.
* 250 bin metrekarelik tesislerde 4 bin makine üretti.
* Yurtdışında 100 şirket onun için üretiyor.
* 50 ülkeye ihracat yapıyor.
* 2023’te kapasitesini 50 bine taşıyacak.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABD