Gündem
26.04.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 26.04.2012-2:30

4 ilde operasyon 13 kişiye gözaltı

Soruşturma 28 Şubat’ta hükümete karşı psikolojik harp unsurlarını kullandığı iddia edilen Özel Kuvvetler Komutanlığı’na (ÖKK) da sıçradı ve ÖKK Seferberlik Tetkik Daire Başkanı Tuğgeneral Ekinci gözaltına alındı
28 Şubat’ın kara kutusu denilen eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri ile OYAK Yönetim Kurulu Başkanı emekli Korgenenal Yıldırım Türker de gözaltına alınanlar arasında

Sitene Ekle

TÜRKER KARAPINAR, MERİÇ TAFOLAR, SERTAÇ KOÇ Ankara

Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak ile bir kısmı emekli ve muvazzaf 26 askerin tutuklandığı 28 Şubat soruşturmasında üçüncü operasyon dalgası dün yapıldı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre, soruşturmayı yürüten özel yetkili Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nden 24 Nisan’da arama kararı aldı. Bu arama kararı doğrultusunda dün saat 08.30 itibarıyla Ankara’da 6, İstanbul’da 2, İzmir’de 3, Kars’ta 1 olmak üzere toplam 12 ayrı adreste eş zamanlı aramalar yapıldı.
Savcı Bilgili, daha sonra 7’si muvazzaf, 6’si emekli 13 kişinin gözaltına alınmalarını istedi. Hakkında gözaltı kararı bulunanların Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Şeref Kavalalı, Osman Atilla Kurtay, Mehmet Aygüner, Refik Tanju Sirmen, Cemal Hakan Pelit, Lokman Ekinci, Yahya Kemal Yakışkan, İsmail Hakkı Önder, Mustafa Köseoğlu, Mehmet Haşimoğlu ve Adem Demir olduğu ortaya çıktı.

Albay Eser Şahan yakalandı
Soruşturma kapsamında aranan ancak İstanbul’daki adresinde bulunamayan emekli Albay Eser Şahan da dün yakalandı. Şahan, ev adresinde arama yapıldıktan sonra gözaltına alınarak, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü. Böylece soruşturmanın üçüncü dalgası kapsamında gözaltında kişi sayısı 14’e çıkmış oldu.
Hakkında gözaltı kararı bulunan emekli subaylar Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne, muvazzaf subaylar ise Merkez Komutanlığı’na götürüldü.

Yargı brifinglerini verdi
Soruşturmanın üçüncü dalgasında gözaltına alınanlar arasında, geçmişte ve bugün kritik görevlerde bulunan isimler yer alıyor. Türkeri, İstanbul Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği’nin, Ankara’daki Özel Yetkili Başsavcılığı Vekilliği’ne gönderdiği Genelkurmay Başkanlığı özel antetli CD’deki Batı Çalışma Grubu Kriz Masası Kurulu’nun başındaki isim olarak yer aldı.
Halen tutuklu bulunan Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’le birlikte Batı Harekât Konsepti belgesini hazırladığı iddia edilen Türkeri’nin, 28 Şubat sürecinde Genelkurmay’da yargı mensuplarına verilen brifinglerde irticai faaliyetleri anlattığı ve yargı mensuplarına talimat vermekle itham edildiği öğrenildi.
Türkeri’nin, Genelkurmay İstihbarat ve İstihbarata Karşı Koyma Daire Başkanı’yken eski bakanlardan Hasan Celal Güzel’in 28 Şubat sürecinden sonra yargılanıp beraat ettiği Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı’na (Hz.1997/285) hitaben 29 Nisan 1997 tarihli Batı Çalışma Grubu Rapor Sistemi konulu belgeyi göndererek, yargıyı etkilediği öne sürüldü. Türkeri’nin, soruşturmada tutuklanan Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir tarafından Temmuz 1997’de takdir belgesi ile ödüllendirildiği belirtildi.

Soruşturma ÖKK’ya da sıçradı
Savcılık, RP iktidara gelir gelmez hükümetin “irtica” olarak nitelendirildiği ve psikolojik harp başlatıldığı, bunun için de Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın psikolojik harp unsurlarının kullanıldığı iddiasını araştırıyor. Dünkü operasyonla soruşturma bu anlamda da genişletilmiş oldu. Özel Kuvvetler Komutanlığı Seferberlik Tetkik Daire Başkanı Tuğgeneral Lokman Ekinci hakkında gözaltı kararı çıktı.
Ekinci, 28 Şubat sürecinde İç Güvenlik Harekât Daire Başkanı emekli Tuğgeneral Kenan Deniz tarafından hazırlanan BÇG giriş kartı personel listesinde yer aldı. 2010’daki kararnameyle Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’ndan Özel Kuvvetler Komutanlığı Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı’na atanan Ekinci’nin, Gölbaşı’ndaki çalışma ofisinde  arama yapıldı.

Görüşmeden 19 gün sonra
Bir başka çarpıcı isim ise, OYAK Yönetim Kurulu Başkanı emekli Korgeneral Yıldırım Türker oldu. Türker, 6 Nisan’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde de bir araya gelmişti. Bu görüşme öncesinde Erdoğan, OYAK-Renault tarafından Türkiye fabrikasında üretilen ve Başbakanlık’a hibe edilen Fluence marka elektrikli otomobili kullanmıştı. Otomobile Erdoğan ile birlikte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da binmişti. Türker, Erdoğan’la görüşmesinden 19 gün sonra 28 Şubat soruşturması kapsamında Zirvekent Manolya Sitesi’ndeki evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alınarak, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Türker’in, 28 Şubat döneminde Personel Daire Başkanı olduğu öğrenildi.
Soruşturma kapsamında halen Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Daire Başkanı olan Tuğgeneral İsmail Hakkı Önder’e hakkında gözaltı kararı çıktı. Soruşturmada, Genelkurmay Başkanlığı tarafından savcılığa gönderilen Batı Çalışma Grubu (BÇG) konulu yazıda BÇG’nin fiziki çalışma alanı şematik olarak gösteriliyordu.

Listedeki 18 tutuklama
Soruşturma kapsamında gerçekleştirilen iki gözaltı operasyonu sonucunda, 28 Şubat sürecinde İç Güvenlik Harekât Daire Başkanı olan emekli Tuğgeneral Kenan Deniz tarafından hazırlanan 45 kişilik BÇG giriş kartı personel listesinde yer alan 18 kişi tutuklandı. Listedeki 6 kişi savcılık ve mahkeme sorgularının ardından adli kontrol kararıyla serbest bırakılırken, emekli Albay Ziya Batur’a ise halen ulaşılamadı. 

 

GÖZALTI LİSTESİ
EMEKLİLER: Ankara: Emekli Orgeneral Fevzi Türkeri, Emekli Korgeneral Yıldırım Türker, Emekli Başçavuş Şeref Kavalalı. İstanbul: Emekli Albay Osman Atilla Kurtay, Emekli Albay Mehmet Aygüner, Emekli Yüzbaşı Refik Tanju Sirmen. İzmir: Emekli Albay Cemal Hakan Pelit.
MUAZZAFLAR: Ankara: Albay Lokman Ekici, Albay Kemal Yakışkan, Albay İsmail Hakkı Önder. İzmir: Albay Mustafa Köseoğlu, Albay Mehmet Haşimoğlu. Kars: Astsubay Adem Demir

 

Albaydan ‘seyredin’ tepkisi
Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin talimatıyla 28 Şubat Soruşturmasına yönelik başlatılan operasyonların 3. dalgasında İstanbul, İzmir ve Kars’ta da aramalar yapıldı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince evleri aranan emekli Albay Mehmet Aygüner ve emekli yüzbaşı Tanju Sirmen gözaltına alındı. Sirmen, Maltepe Feyzullah Mahallesi Köroğlu Sokak’taki adreste sabah yapılan arama sonrası evinden çıkarılırken “1990’da ordudan ayrılmış birinin, 28 Şubat gerekçesiyle gözaltına alınmasını seyreden bütün halk, seyretmeye devam etsin. Gözaltına alınan hepinizsiniz” dedi.

 

Demokratikleşme ve normalleşme
18. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 28 Şubat operasyonları için, “Türkiye’nin normalleşmesi sürecindeki bu adımların yine normal karşılanması gerektiğini bir kez daha belirtmek istiyorum. Türkiye bütün vücuduyla büyüyor. Bir normalleşme sürecidir diyorum” dedi.
Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Recai Kutan da 1996-1997 yıllarında bakan olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Dolayısıyla 28 Şubat’ın mağdurlarından bir tanesi de benim. O dönemde hakikaten arzı edilmeyen olaylar cereyan etti. Şimdi memnuniyetle görüyorum ki normalleşen ve gelişen Türkiye gerçek anlamda demokratikleşme anlamında adım atan Türkiye için bu meseleler gündeme getirilmiştir.”
İSTANBUL DHA

 

Demirel ve Çiller mutlaka konuşmalı
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bir televizyon kanalının canlı yayınına katılarak, gündemdeki  konulara ilişkin soruları yanıtladı. Bozdağ, 28 Şubat operasyonları konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:
“12 Eylül davası ve 28 Şubat soruşturması, adli süreçlerdir. Bu her iki sürecin de talimatını 12 Eylül 2010’da yapılan halk oylamasında vatandaşımız bize sandıkta vermiştir. Aslında geç kalmış bir soruşturmadır. Bana göre, hem Sayın Çiller’in hem de Sayın Demirel’in bu kadar önemli bir dönem içinde birinci derece görevlerde bulunan ve bu sürecin her anına vakıf olan kişilerin konuşmaması bana göre fevkalade bir eksiklik olur. Onların konuşması lazım. Çiller’in de Demirel’in de olup bitenlere dair söyleyecekleri elbette vardır. Bunları kamuoyuyla paylaşmaları takdirinden ziyade boyunlarının borcudur.”
ANKARA AA

 

Yargıya güvenelim sonucu bekleyelim
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, dün bazı ziyaretler yaptığı Kocaeli’nde, 28 Şubat operasyonları için sorular üzerine şunları söyledi: “Hayırlı olsun. Türkiye her alanda durumunu gözden geçiriyor. Elbette özellikle bunun operasyonun yapıldığı ilk gün de ifade ettiğim gibi, demokratik alanlarda var olan sorunları giderme bağlamında ve o sorunları gerçekleştirenler veya ifa edenler hukuk devletinin gereği olarak yargının çalışması kapsamında değerlendiriliyor. Hepimiz yargıya güvenmeliyiz. Sonuçları beklemeliyiz.” ERGUN AYAZ, ORHAN UZUN İzmir DHA

 

Kamunun adına intikam alınmalı
AK Parti Adana İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında 28 Şubat operasyonlarını değerlendirdi. Yağcı “28 Şubat’ta bir suç örgütü vardır. Millete karşı işlenmiş bir suçtur. Binlerce masum insana gözyaşı döktürdüler. Bazen ‘intikam mı?’ diyorlar ya! Kamu adına intikamı alınmalıdır diye düşünüyorum. Buna ne derlerse desinler mutlaka zalim, zulmünün karşılığını görmelidir.”
BÜNYAMİN YIL Adana DHA

 

28 Şubat, darbelerin en derin olanıdır
HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Çorum’da operasyonları değerlendirdi. Kurtulmuş “28 Şubat, 27 Mayıs’tan da, 12 Eylül’den de çok daha derin ve etkili bir ihtilaldir. 28 Şubat’ı yıllardır Türkiye’de konuşuyorduk ama bir türlü harekete geçemiyorduk. 16 Ocak 2012’de HAS Parti olarak arkadaşlarımız 28 Şubat’la ilgili suç duyurusunda bulundu. 28 Şubat hâlâ Türkiye’de tam manasıyla anlaşılmış değil. 28 Şubat sadece Türkiye’nin siyasetine değil sosyolojisine de müdahaledir.”
ÇORUM AA

 

Dalgalar devam eder
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 28 Şubat operasyonları için şunları söyledi: “Tabii daha üçüncü, beşinci, altıncı dalgalar devam eder. Bu dalgalar sadece bugüne mahsus değildir. Son 3 yıldır iktidarın gündemi değiştirmek gibi bir alışkanlığı olduğu için bu dalgalar devam eder. Elbette hukuk, yargı, kendi işini yapacak. Ama iktidarın Türkiye’nin gündemine dönmesini bekliyoruz. Ben sayın Başbakan’a sormak istiyorum: Perihan Öztürk’ün 34 lira ödeyemediği için elektriği kesildi. Bir iktidarın vicdanı sızlamaz mı? Perihan Öztürk devletin ihmaliyle hayatını kaybeden 5 yurttaşımızdan birinin eşi.”
ANKARA Milliyet

 

Cadı avına dönecek
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bosna Hersek’e düzenlediği 2 günlük ziyaret kapsamında Türk Kültür Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 28 Şubat soruşturmayla ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu şunları söyledi:  “Özel yetkili mahkemelere karşıyız. Özel yetkili, mahkemelerin yaptığı soruşturmalara da karşıyız. Bu şu anlama gelmesin sakın, ‘bu süreç sorgulanmasın, bu süreç yargılanmasın.’ Hayır bu süreç sorgulanabilir, yargılanabilir.  Bu süreçle ilgili olarak Sayın Başbakan’ın bir açıklaması oldu, yetkili mahkemelerin savcılarına bir talimattır. Siyasi otoriteden talimat alan bir yargılamada, hukukun değil egemen güçlerin üstünlüğü akla gelir. Hiçbir endişeniz olmasın. Bundan sonra da yine Sayın Başbakan’ın izniyle, talimatıyla, öngörüleriye, önceden bilgi verilerek pek çok operasyon yapılabilir. Bu süreç ‘cadı avına’ dönecektir.”
SARAYBOSNA AA


Etiketler: Genelkurmay
Bilgi YarışmasıSelena dizisinde rol alan üç küçük kızın adın nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangisi Orhan Pamuk'un romanı değildir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX