16.07.2017 11:20 | Son Güncelleme:
AA

5,7 milyar liraya ulaşacak

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği  (SUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Seyhanlı, Türkiye'deki ambalajlı su  pazarının bu yıl yaklaşık 11,7 milyar litreye, sektörün cirosunun da yaklaşık 5,7  milyar liraya ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

Seyhanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de su pazarı  hacminin geçen yıl yüzde 4'lük büyümeyle 11,3 milyar litreye ulaştığını, bu  hacmin 6,4 milyar litresinin damacana, 4,9 milyar litresinin de yüzde 10'luk  büyümeyle pet satışından geldiğini, tonaj olarak damacananın toplam satışın yüzde  57'sini, diğer ambalajlı suların ise yüzde 43'ünü oluşturduğunu kaydetti.

Sektördeki toplam cironun geçen yıl yaklaşık 5,4 milyar liraya  ulaştığını aktaran Seyhanlı, 2016'da ihraç edilen ambalajlı suyun 408 bin ton ve   toplam cironun 64 milyon dolar olduğunu söyledi.

Seyhanlı, bu yıl Türkiye'de su pazarı hacminin yaklaşık 11,7 milyar  litreye ulaşmasının ve bu hacmin 6,4 milyar litresinin damacana satışından, 5,3  milyar litresinin de pet satışından gelmesinin, sektördeki toplam cironun da  yaklaşık 5,7 milyar liraya ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

"Pet ambalajlı su tüketiminde önemli artışlar yaşanıyor"

Serdar Seyhanlı, ambalajlı su sektöründe mevcut endüstriyel kapasite  kullanım oranının yüzde 40 seviyelerinde olduğu göz önüne alındığında, Türkiye'de  ambalajlı su tüketiminin artması durumunda sektörün mevcut kurulu kapasiteyle bu  ihtiyacı rahatlıkla karşılayabilecek durumda bulunduğunu söyledi.

Seyhanlı, "2016'da yıllık kişi başına ortalama tüketim 65 litre pet ve  cam, 83 litre damacana olmak üzere toplam 148 litre olarak gerçekleşti. 2017'de  yıllık kişi başına ortalama tüketimin de 68 litre pet ve cam, 81 litre damacana  olmak üzere toplam 149 litre olarak gerçekleşmesi bekleniyor." dedi.

Sıcakların artmasıyla ambalajlı su tüketiminin de arttığına işaret  eden Seyhanlı, şunları kaydetti:

"Hava sıcaklığının mevsim normallerin üzerinde seyretmesi nedeniyle  vücudun su ihtiyacı artıyor. Bu nedenle vücut artan su ihtiyacını karşılamak için  daha fazla su tüketiyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte artan su tüketimine  paralel olarak pet ambalajlı su tüketiminde önemli artışlar yaşanıyor. Yaz  mevsiminde hava sıcaklığının artması, gündüz süresinin uzaması ile ev dışında  geçirilen zamanın artması nedeniyle market, büfe ve restoran gibi satış  kanallarında pet ambalajlı su tüketimi artıyor."
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0