Gündem
19.04.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 19.04.2017-2:30

5 bin yıllık ‘üreme göçü’

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde her yıl ilkbahar mevsiminde çiftleşmek için gruplar halinde ormandan gölete göç eden  kurbağalar, yolculuklarında birbirlerini sırtlarında taşıyor.

Sitene Ekle

AA

Bahar aylarında genellikle geceleri yollara dökülerek ormandan Palazoğlu Göleti’ne yolculuk yapan kurbağalar, bilim insanları kadar geçtikleri karayolunu kullanan sürücüleri de şaşırtıyor. Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim görevlileri Prof. Dr. Abdullah Hasbenli ve Doç. Dr. Mehmet Erkan Uzunhisarcıklı ile 40 biyoloji öğrencisi, bölgeye gelerek kurbağaların 5 bin yıllık olduğu belirtilen üreme göçünü inceledi. Öğrencilerle göçü incelemek için Domaniç’e geldiklerini anlatan Hasbenli, “Burada bir gölet ve yapay küçük havuzlar bulunuyor. Kurbağa bireyleri, sonbaharda gölete doğru göç ediyorlar. Kışı ise orman içinde geçiriyorlar. İlkbaharda havalar ısınmaya başlayınca üremek için gölete hareket ediyorlar. Burada çok sayıda çiftleşme davranışında olduklarını gördük” dedi.

Bilgi YarışmasıGizlice gözetleyen kişiye ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Uludağ" hangi ilimizdedir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX