Gündem
21.09.2011 - 14:44 | Son Güncelleme: 21.09.2011-14:47

5 yaşındaki Büşra ikizini karnında taşımış

Sitene Ekle

Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA) -

RİZE’de karın ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan 5 yaşındaki Büşra Duman’ın karnında ikizini taşıdığı ortaya çıktı. Başarılı bir ameliyatla ceninin alınması sonucu küçük kız sağlığına kavuştu.

Kastamonu’dan Rize’ye gelen Duman ailesinin kızı 5 yaşındaki Büşra yolda karın ağrısı şikayeti çekmeye başladı. Ağrının, emniyet kemerinin sıkıştırmasından kaynaklandığını düşünen aile Rize’ye geldikten sonra Büşra’yı Rize Üniversitesi (RÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Çocuk Cerrahisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. İrfan Serdar Arda tarafından muayene edilen küçük kızın karnında kitle olduğu saptandı. Büşra’nın karnındaki yaklaşık bir kilo ağırlığında kitle ameliyatla çıkarıldı. Kitlenin yapılan incelemesinde oluşumunu tamamlamamış cenin olduğu ortaya çıktı.

ENDER GÖRÜLEN BİR VAKA

Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. İrfan Serdar Arda, Büşra’nın başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştuğunu söyledi. Prof. Dr. Arda, şunları söyledi:

"Ameliyatta, aort gibi büyük damarların üzerine oturmuş ve 20 santimetre çapında, yaklaşık 1 kilo ağırlığında kitleyi çevre dokulara zarar vermeden çıkarttık. Yapılan inceleme sonrasında çıkarılan kitlenin tam oluşmamış bir cenin yapısı olduğunu gördük. Bu durum karın içerisinde ender görülüyor. Bildiğimiz bir yapıdan farklı ilkel bir cenin oluşuyor. Baktığınızda cenine benzetebildiğiniz, içerisinde kemiği, cilt dokusu, saçları olan bir yapı. Bir anlamda bu duruma ikizini karnında taşıma vakası deniyor."


Etiketler:
Bilgi Yarışması"Bu Aşk Burada Biter" adlı şiiri şarkı olarak da bestelenen günümüz şairi kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX