Ege

14.06.2018 - 01:04 | Son Güncelleme: 14.06.2018-1:04

50 milyarlık gelir gelecek

Avukat Demir, “İmar ve iskân sorununu çözecek olan yapı kayıt belgesiyle önemli gelir sağlanacak” dedi

Sitene Ekle

Çevre ve imar hukukçusu Avukat Arsin Demir, imar ve iskân sorununu çözecek yapı kayıt belgesine başvurmak isteyen vatandaşların e-devlet üzerinden yapı kayıt belgesi formunu doldurabileceğini veya kurum ve kuruluşlara başvurabileceğini söyledi.

‘Örneğini saklayın’

Kamuoyunda, ‘imar barışı’ olarak bilinen ve 15 milyon konutun imar ve iskân sorununu çözecek olan yapı kayıt belgesiyle 50 milyar lira gelir elde edilmesi bekleniyor. Arsin Demir, son başvuru son tarihinin 31 Ekim olduğunu hatırlattı, belgenin bedelinin ise 31 Aralık’a kadar ödenmesi gerektiğini söyledi. Yapı kayıt belgesinin yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacağını dile getiren Demir, “Belge düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümlerinde uygulanacak. Yapının depreme dayanıklılığı, fen ve sanat norm ve standartlarına aykırılığı hususu yapı sahibinin sorumluluğunda olacak. Konut sahipleri, bu belgenin bir örneğini belediye ve mücavir alan sınırları içinde ilgili belediyesine, bu sınırlar dışında il özel idaresine vermek zorunda olacak. Yapı kayıt belgesi alınan yapılara geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek” dedi. Yapı kayıt belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak. 


Dünya Kadınlar Günü, ne zaman kutlanıyor?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX