53. Kütüphane Haftası, hafta boyunca gerçekleştirilecek bir dizi etkinlikle kutlanacak. Hafta boyunca, tiyatro oyunlarından sergilere, bilimsel konferanslardan kitap konulu sohbetlere, konserlerden canlı performans gösterileri gibi etkinlikler sunulacak.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Türk Kütüphaneciler Derneği  İstanbul Şubesince düzenlenecek etkinlik açılış töreni, 27 Mart'ta saat 10.00'da İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacak. Törenin "Onur  Konuğu" Sevin Okyay olacak.

Halk kütüphanelerinin yanı sıra okul, çocuk, üniversite ve özel araştırma kütüphanelerinin de katıldığı etkinlik kapsamında, bilgi okuryazarlığı, yaşam boyu öğrenme ve okuma alışkanlığı konuları ile kütüphanenin önemine dikkat çekilecek.

Hafta boyunca, tiyatro oyunlarından sergilere, bilimsel konferanslardan kitap konulu sohbetlere, konserlerden canlı performans gösterilerine dek çok renkli yelpazede etkinlikler sunulacak.

Pirinç taneleri, bademler, kelebek kanadı, yapraklar ve kahve lekesine  İstanbul silüeti, padişah portreleri ve çeşitli resimler çizen MikroArt Ustası  Hasan Kale, 27 Mart'ta Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi'nde canlı performans sergileyecek.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi'nde ise yapraklara hat örnekleri çizen kaligrafi sanatçısı Nick Merdenyan'ın sergisi ziyarete açılacak.

4. Kütüphane Şenliği İlhan Şeşen'in katılımıyla İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Okuma Salonu'nda 28 Mart'ta yapılacak. Sait Başer, Can Ceylan ve Hayri Ateş 29 Mart'ta Adalar İlçe Halk  Kütüphanesi'nde söyleşi yapacak.

İskender Pala 30 Mart'ta Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Konferans  Salonu'nda, Beşir Ayvazoğlu ise 31 Mart'ta Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde  okurlarıyla buluşacak.