20.05.2017 02:30 | Son Güncelleme:

54 milyon İranlı sandığa gitti

İranlılar, cumhurbaşkanlarının seçmek amacıyla dün sandık başına gitti. İran’da 54 milyon kayıtlı seçmen bulunurken, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede de sandıklar kuruldu.

Seçimlere ilginin hayli yüksek olduğu belirtilirken, adayların hiçbirinin, yüzde 50 oranını geçememesi halinde gelecek hafta seçimlerin ikinci turu gerçekleştirilecek.
İran’da, reformist olarak bilinen ve halen ülkenin cumhurbaşkanı olan Hasan Ruhani’nin de bulunduğu toplam dört aday yarışıyor. Bu adaylar arasında Ruhani’nin yanı sıra daha muhafazakâr bir çizgide bulunan din adamı ve eski savcı İbrahim Reisi’ye daha fazla şans tanınıyor. Reisi, aynı zamanda İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e de yakın bir isim. Ruhani ise, 2015’te nükleer anlaşmayı dünya güçleriyle müzakere etmişti.
Anayasa Koruma Konseyi, 6 adayın seçimlere katılabilmelerini uygun bulmuştu. Bu adaylardan biri olan Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır, Galibaf Reisi lehine adaylıktan çekilirken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri de Ruhani lehine çekilmişti. Cumhurbaşkanlığının diğer iki adayıysa ultra-muhafazakâr olarak değerlendirilen Mustafa Mirsalim ve reformist Mustafa Haşemitaba.
Öte yandan Türkiye’deki İranlılar da, dün cumhurbaşkanlığı seçimi için farklı illerde sandık başına gitti. Ankara Büyükelçiliği’nin yanı sıra İstanbul, İzmir, Trabzon ve  Erzurum’da da sandıklar kuruldu.
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0