6 milyar görüntülenen 'Despacito' şarkısını yıllar sonra da dinler miyiz?

'Despacito' 2017 yılının ilk günlerinde piyasaya çıktı ve dünya çapında hit bir şarkıya dönüştü. Hani bazı şarkılar sadece Türkiye'de ünlü olur da, dünyanın her yerinde dinleniyor zannederiz ya; işte 'Despacito' gerçekten dünyanın her yerinde dinlendi ve dinlenmeye hala devam ediyor. Klibi, YouTube'ta görüntülenme sayısı 6 milyarı geçen ilk video oldu ve yeni bir rekor kırdı. Peki bu kadar sevilmesinin ardından acaba yıllar sonra nasıl anılacak? Bir 'In Da Club', bir 'Yeah!', bir 'Whenever, Wherever' etkisi bırakabilecek mi?

6 milyar görüntülenen 'Despacito' şarkısını yıllar sonra da dinler miyiz?

"10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz Despacito Bey?"

"10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz Despacito Bey?"

Despacito, YouTube'ta en çok izlenen klip olmasına rağmen hala eskimedi. Yaklaşık 2 yıl önce piyasaya çıkan şarkı popülerliğni koruyor. Peki bunu ne kadar sürdürebilir? Acaba 10-15 sene sonra akıllarda yer etmiş bir şarkı olarak kalır mı?

2000'lerin başındaki hit şarkıların albüm satma haricinde bir izlenme/indirme ölçümü yoktu. Örneğin 'In Da Club', 'Livin La Vida Loca', 'Yeah!', 'Whenever, Whenerer' gibi şarkılar dünya çapında ünlendi. Fakat 'Despacito' gibi net bir izlenme ya da indirme sayısı yok. 

Çünkü o dönemler 'mp3' dönemiydi. YouTube, Spotify gibi tıkölçerler henüz yoktu. Sadece dünya çapındaki albüm satışlarını baz alabilirdik. O da gerek korsan indirme, gerek çoğu ülkede satışa sunulmama gibi nedenlerden ötürü sağlıklı sonucu vermezdi ve şimdiki dijital platform görüntülenmeleriyle yarışamazdı.

Bahsettiğimiz eski hitlerin patlama dönemleri, müzik piyasasının dijital dönemine denk gelseydi, görüntülenme sayıları ne kadar olurdu, bunu tahmin etmek imkansız. Ama yine de aradan geçen 15-16 yıla rağmen hala hatırlanıp dinleniyor olmaları, aslında ne kadar değerli olduklarını gösteriyor. Çünkü o yıllarda çok sattığı söylenen birçok albümün, ünlü olan birçok parçanın şu anda esamesi okunmuyor.

Despacito hangi kategoride?

Despacito hangi kategoride?

'Despacito'nun 6 milyar görüntülenme alan bir şarkı olduğunu bilmeyerek dinlesem "ideal bir deniz, kum, güneş şarkısı" der ve çıktığı yılın yaz hitlerinden biri olmanın ötesine geçmediğini düşünürdüm.2017 yılında piyasaya çıkmış, 2017'nin yaz aylarında radyolarda, eğlence mekanlarında bol bol çalmış, sonra da yavaş yavaş unutulmuş bir şarkı olmasını beklerdim.  

Fakat 6 milyar görüntülenmeye ulaştığına göre, yanılmış olurdum.

YouTube görüntülenme sayısı bir şarkının 'kült' olup olamayacağını belirleyebilir mi, bundan çok ciddi şüphelerim var. Bu da benim 'derdim olsun'.

'Despacito'yu 6 milyar görüntülenmeye ulaştıran birçok kişiyi karşıma alma pahasına söylemem lazım ki, bana kalırsa bu şarkı yıllara yenik düşecek.

"Eski iyidir, yeni kötüdür" zihniyeti

"Eski iyidir, yeni kötüdür" zihniyeti

Nostalji romantizmi oldukça tehlikeli bir ruh hali. Geçmişe sıkışıp kalmanıza neden olup sizi sıkıcı, gerici biri haline getiriyor. 'Despacito'nun yıllar sonra da dinlenecek bir hit olamayacağını savunurken, eski hitleri örnek verme sebebim nostalji romantizmi değil, o hitlerin dinlenme sayılarını ölçebilecek bir teknoloji yokken çıkması.

Yoksa bu ölçümlemeye tabî olmuş ve yıllar yıllar sonra bile dinlenecek onlarca şarkı var. Örneğin 'Starboy', örneğin 'Attention'. Fakat bence 'Despacito' bunlardan biri değil.

Bu makaleye ifade bırak