12.05.2015 11:44 | Son Güncelleme:
Aydın HASAN - milliyet.com.tr / Fotoğraflar: Ünal Çam

Kenan Evren'in cenazesi toprağa verildi

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in naaşı, askeri cenaze aracıyla GATA'dan alınarak Genelkurmay Başkanlığına götürüldü. Törene katılım azdı. Sivil olarak sadece ailesi vardı.

Camideki törende ortalık karıştı. Hellalik istenirken cemaatten güçlü şekilde 'Helal olsun' sesleri yükseldi. Bu sırada arka taraftan iki kadın 'Haram olsun' diye bağırdı. Bir anda korumalar harekete geçti. Kısa bir süreli bir arbede yaşandı.Arbede sırasında kadınlardan biri yere düştü. Diğer kadın ise "Çocuklarımı onun yüzünden babasız büyüttüm" diye bağırdı.

'Hakkımı helal etmiyorum' diye bağıran kadınların Ülkücü Hareketin önde gelen isimlerinden olan ve 'Doğu'nun Başbuğu' olarak bilinen Yılma Durak'ın eşi Lamia Durak ve kızı olduğu öğrenildi. Lamia Durak, eşinin 12 Eylül döneminde işkence gördüğünü söyledi.

12 Eylül askeri darbesinin lideri ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bugün son yolculuğuna resmi devlet töreni ile uğurlandı.  
 
MECLİS'TE TÖREN YAPILMADI
 
Cumartesi gecesi tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybeden Evren için cumhurbaşkanlığı yapması nedeniyle bugün ulusal cenaze töreni düzenlendi. Evren'in darbe davasından aldığı ancak Yargıtay süreci tamamlanmayan mahkumiyet kararı nedeniyle devlet töreni ile uğurlanacak olması tartışma konusu olmuştu. Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda dün Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Ankara Valiliği'nden yetkililerden oluşan komite, tören programını belirledi. Program belirlenirken Evren'in kızlarının da görüşü alındı. Aile üyelerinin isteği üzerine Meclis'teki tören programdan çıkarıldı.
 
 
GENERALLER KILIÇ KUŞANDI

 İlk tören bu sabah GATA'da yapıldı. Bu törende aile üyeleri katıldı ve din görevlisileri yer aldı. Duaların da okunduğu bu tören dini özelliklere sahipti.

 Evren'in naaşı, GATA'dan cenaze aracı ile saat 11.30'da Genelkurmay karargahına getirildı. Tören, Aslanlı Kapı'nın yan tarafındaki alanda Genelkurmay'ın ön bahçesinde yapıldı. Evren'in katafalka konulan naaşı önünde önce saygı duruşunda bulunuldu. Kuvvet komutanlıkları ile jandarma ve sahil güvenliği temsilen 4 general - amiral ile bir albay naaşın yanında 15 dakika süreyle ihtiram nöbeti tuttu.

 Evren'in özgeçmişinin okunmasının ardından katafalkın önünde saygı geçişi yapıldı. Önce Evren'in aile üyeleri geçişte bulundu. Ardından da rütbe sırasına göre komutanlar geçiş yaptı. genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel raporlu olduğu için Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Orgeneral Akar, törende Genelkurmay Başkanvekili olarak bulundu. Törene; kuvvet komutanları ile Ankara'da görevli orgeneraller ve TSK'nın tüm unsurlarından farklı rütbede subaylar katıldı. Komutanlar, törene tören giysileri ile kılıç kuşanarak geldi.

ERDOĞAN VE SİYASİLER KATILMADI

 Genelkurmay'daki törenin ardından naaş, Ahmet Hamdi Akseki Camii'ne getirildi. Evren için düzenlenen devlet törenine ve cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılmadı. 

 Törene hükümeti temsilen de kimse gelmedi. Meclis'te temsil edilen Ak Parti, CHP, MHP ve HDP de törene temsilci göndermedi.

CENAZEDE KİMLER VARDI?

Evren'in cenaze namazı için camiye gelenler arasında şu isimler dikkat çekti: Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar,  Fenerbahçe kulübü eski Başkanı Ali Şen, Fenerbahçeli İşadamı Nihat Özdemir, Emekli Orgeneral Çevik Bir,  Eski meclis başkanları, İsmet Sezgin,  Kaya Erdem,  Eski Başbakan Bülent Ulusu, Eski Genelkurmay Başkanları Necdet Üruğ, Işık Koşaner, Hulisi Akar, Hilmi Özkök ve kuvvet komutanları

HELALLİK ALINIRKEN ARBEDE ÇIKTI

Kenan Evren için öğle vakti Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde kılınan  cenaze namazının ardından, imamın helallik aldığı sırada arka taraftan 2'si kadın, 4 kişi, "Hakkımızı helal etmiyoruz, haram olsun" diye bağırdı. Olaya  müdahale eden güvenlik güçleri, bu kişileri gözaltına aldı. 
 
 Söz konusu kişilerin ülkücü hareketin önemli isimlerinden Yılma Durak'ın eşi Lamia Durak ve kızı olduğu öğrenildi. Lamia Durak, güvenlik güçlerince alandan uzaklaştırıldığı sırada yere düştü. Elinde çizikler  oluştuğu görülen Durak, gözaltı aracına götürülürken, basın mensuplarının da  görüntü alması engellendi. Basın mensupları ile güvenlik görevlileri arasında  kısa süreli tartışma yaşandı. 
 
Durak, kızı ile gözaltına alındıklarını, "12 Eylül mağduru"  olduklarını iddia ederek, eşi Yılma Durak'ın 12 Eylül döneminde işkence gördüğünü  ve başta Kenan Evren olmak üzere tüm sorumlulara haklarını helal etmediklerini  kaydetti. Öte yandan, Evren'in naaşı taşınırken, "işkence mağduru" olduğunu öne  süren bir kişi ile törene katılanlar arasında da tartışma çıktı. 
 
CELAL ŞENGÖR'DEN İLGİNÇ ÇELENK
 
Törende, Prof. Dr. Celal Şengör'ün "Sana müteşekkiriz. Nur içinde yat  komutanım" yazılı çelengi ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı,  Evren ailesi ve Ergenekon Partisi'nin gönderdiği çelenkler dikkat çekti.  Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerden ise törene katılım gerçekleşmedi. Kenan Evren'in yakınlarından birinin, taziyeler sırasında, "Vefa  bilenler sağ olsun" şeklindeki sözleri duyuldu. 
 
Daha sonra Evren'in naaşı, öğle namazının ardından kılınan cenaze  namazı sonrası, camiden alınarak, sağ ve sol tarafında saygı ve ihtiram  mangalarının eşliğinde top arabasına konuldu. 
 
ALİ ŞEN VE AĞAR KONUŞTU
 
Törene katılan Mehmet Ağar, gazetecilerin "Siyasi partilerden ve  devlet erkanından katılımın olmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz" şeklindeki  sorusu üzerine,  "siyaseti bıraktım" yanıtını verdi. Ali Şen de spor camiasını temsil ettiğini belirterek, "Spor  camiasından ben varım, yetmiyor mu" dedi. 
Kenan Evren gibi herkesin ölümü bir gün tadacağını anımsatan Şen, "En  son geçen hafta konuşmuştum, gayet iyiydi. 'Bodrum'a geleceğim, böreği hazırla'  diyordu. Rumeli böreğini pek severdi. Hakk'ın rahmetine kavuştu, takdiriilahi.  Hayat böyle. Allah rahmet eylesin" diye konuştu. 
 
Siyasi parti temsilcilerinden törene katılımın olmamasına ilişkin Şen,  şunları kaydetti: "Herkes kendinden sorumlu. Hiç kimse mükemmel değil. Herkesin görevini  yaptığı gibi Kenan Evren Paşa da yaptı. 17. Genelkurmay Başkanı, 7.  Cumhurbaşkanı, 1980 yılında halkın istediği tüm insanlar, 11 Eylül'de 'Paşa  neredesin' diyordu. 13 Eylül'de insanlar, çok alkışladı, sonra Türk halkı yüzde  92'lerde oy verdi. Hem cumhurbaşkanlığını hem yeni anayasayı onayladılar. Bugün,  ülkemiz o anayasa ile yönetiliyor. Böyle bir çoğunluk, demokratik ülkelerde çok  az görülür." 
 
Ali Şen, "Sokakta biraz evvel, kapıda iki başörtülü kadın vardı.  Dediler ki 'Camiye zor girmek'. Dedim ki, 'Cami Allah'ın evi, herkese açık'.  Kadın ağlıyordu. 'Niye ağlıyorsun' dedim. Dedi ki 'Kenan Evren, insan olarak çok  sevdiğimiz kişilik.' Böylesi de var, öbür türlüsü de var. Hiç kimseye 'niye böyle  düşünüyorsun' dememeli. Hür bir ülke burası. Hür bir ülkede, kimin ne  düşündüğünün sorgulamasını da yapmak, doğru değil. Önemli olan halktır. Onun  düşüncesidir. Onlara soracaksın" değerlendirmesinde bulundu. 
 
  İŞTE O ANLAR

TOPRAĞA VERİLDİ

Öğle vakti Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde kılınan cenaze namazının  ardından Evren'in Türk bayrağına sarılı naaşı, askeri cenaze aracında kortej  eşliğinde Devlet Mezarlığı'na getirildi. Evren'nin cenazesi, Gazi Mahallesi  Silahtar Caddesi'ndeki girişinden Devlet Mezarlığı'na alındı. Cenaze aracının  önünde Evren'in fotoğrafı yer aldı. 

Evren, Devlet Mezarlığı'nda hazırlanan kabre defnedildi. Evren'in  Devlet Mezarlığı'ndaki törenine, ailesi, yakınları, eski Genelkurmay Başkanı  Orgeneral Hilmi Özkök, askeri erkan katıldı. Mezarlığın girişinde askeri görevlilerce güvenlik önlemleri alındı.  Basın mensuplarının mezarlığa girişine izin verilmedi. Öte yandan Devlet Mezarlığı girişi önünde cenaze aracının gelişi  beklenirken, BBP Bolu İl Başkanı olduğu öğrenilen Mahmut Alan, üzerinde "Diktatör  dediğiniz adam bile dünyaya kazık çakamadan gitti, siyaseti; hak, hakikat ve halk  için yapın. İbret alalım!" yazılı pankart açtı. Alan, polisler tarafından  bölgeden uzaklaştırdı. 
 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1