14.09.2012 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

7 komando taburu terörist avında!

PKK’nın temmuz ayından beri saldırılar düzenlediği Şemdinli’de geniş çaplı operasyon başlatıldı. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel de operasyonu izledi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel; PKK’nın Temmuz ayından bu yana alan hakimiyeti kurmak ve ilçe merkezini ele geçirmek için girişimlerde bulunduğu Şemdinli’ye giderek son yılların en geniş çaplı operasyonunu yerinde izledi. Operasyona 7 komanda taburunun katıldığı açıklandı.
PKK, Suriye’deki kaos ortamının neden olduğu bölgesel gelişmelerden yararlanmak için geliştirdiği yeni strateji çerçevesinde temmuzun ikinci yarısından itibaren Şemdinli’de alan hakimiyeti kurmak ve ilçe merkezini ele geçirmek için saldırılarda bulunmuş ancak istediği başarıyı sağlayamamıştı. İkinci Ordu Bölgesi’nde incelemelerde bulunan Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten ile birlikte dün Şemdinli’ye gitti. Özel, PKK’ya karşı 7 komando taburu ile yürütülen büyük çaplı operasyonu yerinde izledi.

Yüksekova’dan Şemdinli’ye geçti
Genelkurmay’dan dün “Genelkurmay Başkanının 2. Ordu Komutanlığındaki İncelemeleri” başlığı altında yapılan açıklamada, “Genelkurmay Başkanı, beraberinde Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanları olduğu halde bugün (dün) Hakkari-Yüksekova ve Şemdinli’deki askeri birliklerde incelemede bulunmuş; Şemdinli’de süren büyük çaplı (7 Tabur) operasyon hakkında ilgililerden bilgi almış ve bir süre operasyonu izlemiştir” denildi.

 

Tunceli ve Bitlis’te PKK’yla çatışma çıktı
Tunceli’de eylem hazırlığında olan PKK’lıları etkisiz hale getirmek için düzenlenen operasyonda, güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma çıktı. PKK’lıların bulunduğu alanlar Kobra helikopterlerce bombalandı. Bitlis-Diyarbakır karayolu üzerindeki Karınca Jandarma Karakolu’na teröristlerce saldırı düzenlendi. Muş’ta yük treninin geçişi sırasında, PKK’lılarca döşenen mayın patladı. Ölen ve yaralının olmadığı patlamada 9 vagon hasar gördü.

 

5 bin asker
Askeri kaynaklar, son yılların en geniş çaplı iç güvenlik operasyonlarından biri olan operasyonla, terör örgütünün başta Şemdinli ve Yüksekova olmak üzere, bölgedeki varlığının tamamen sona erdirilmesinin hedeflendiğini kaydettiler. Söz konusu operasyona, özel kuvvetler taburları, komando tugaylarından taburlar ve jandarma komando taburlarından seçkin askerlerin katıldıkları öğrenildi. Bölgede operasyon kapsamında yaklaşık 5 bin askerin yer aldığı belirtiliyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0