Dünya

25.08.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 25.08.2012-2:30

77 kişinin katiline 21 yıl hapis cezası

77 kişinin katili ırkçı Breivik’in ‘akli dengesinin yerinde olduğuna’ hükmedildi. En ağır ceza olan 21 yıl hapse mahkûm edilen Breivik’in cezası müebbete çevrilebilecek

Sitene Ekle

İRFAN KURTULMUŞ

Norveç’te geçtiğimiz yıl 22 Temmuz’da gerçekleştirdiği çifte saldırıyla modern tarihin en büyük katliamını tek başına yaparak 77 kişiyi öldüren aşırı sağcı Anders Behring Breivik’e Norveç ceza yasasının öngördüğü en ağır ceza verildi. 16 Nisan’dan bu yana süren dava öncesinde psikolojik testlerden geçen Breivik’in ‘akli dengesinin yerinde ve cezai ehliyeti olduğuna’ mahkeme tarafından hükmedildi. Başkent Oslo’da resmi binaları bombalayıp 8 kişiyi öldürdükten sonra Utöya adasındaki İşçi Partisi’nin gençlik kampında 69 kişiyi gözünü kırpmadan öldüren Breivik, Norveç ceza yasasında yer alan en ağır ceza olan 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 33 yaşındaki Breivik bu cezanın en az 10 yılını yattıktan sonra durumu her 5 yılda bir yeniden değerlendirmeye alınacak. Karar, Breivik’in belli aralıklarla durumunun değerlendirilmesinin ve bu yolla ömür boyu hapiste kalmasının da önünü açıyor. İddia makamı, 10 hafta süren yargılama sonunda mahkemeye sunduğu mütalaasında ‘Breivik’in akli dengesinin yerinde olmadığı ve zorunlu psikiyatri tedavi görmesi’ cezasının verilmesini talep etmişti.

Kararı ağlayarak okudu
Oslo İstinaf Mahkemesinin 250 nolu duruşma salonunda yerel saat ile 10.00’da başlayan ve Norveç, Danimarka ve İsveç gibi ülkelerin televizyon kanallarının naklen yayınladığı duruşmada, kararı okuyan hakim Wenche Elizabeth Arntzen kararın oy birliğiyle alındığını söyledi. Mahkeme başkanı Arntzen ile hakim Arne Lyng 90 sayfalık karar gerekçelerini 5 saat süreyle ortaklaşa okudular. Lyng, karar gerekçelerini okunurken Utöya adasındaki katliamda ve Oslo’daki bomba patlamasında hayatını kaybeden 77 kişinin ve yaralı olarak kurtulanların isimleri tek tek sayıldı. Salon matem havasına bürünürken ölenlerin yakınları gözyaşlarını tutamadı. Elleri kelepçeli 2 üniformalı polis arasında duruşmanın başlamasına 3 dakika kala salona getirilen Breivik, kelepçesi çözüldüğü an yine Nazi selamı verdi. Breivik’in karar okunurken gülümsediği de görüldü. Öte yandan, Breivik’in Manifesto adını verdiği kitabında iddia ettiği Tapınak Şövalyeleri adlı örgütün var olmadığına hükmeden mahkeme başkanı bunun Breivik’in ortaya attığı boş bir iddia olduğuna karar verdiklerini açıkladı.

Norveç halkı memnun
Aşırı sağ görüşleri benimseyen Breivik’in yargılanması sırasında, saldırı anında akli dengesinin yerinde olup cezai ehliyeti olduğu mu yoksa yerinde olmayıp zorunlu psikiyatri tedavi görmesi gerektiği soruları ön plana çıkmıştı. Breivik cezasını halen yatmakta olduğu Ila cezaevinde tamamlayacak. Mahkemenin verdiği öğle molasında Norveç TV2 kanalına konuşan Breivik’in avukatı Geir Lippestad, karara itiraz etmeyeceklerini söyledi. Breivik temyize gitmeyeceğini ama mahkemeyi meşru görmeyerek kararı kabul etmediğini duyurdu. Yasanın öngördüğü en ağır cezanın verilmesi Norveç’te rahatlama ve sevinç hisleriyle karşılandı.

Gizem’in ailesi konuşmadı
Breivik’in Utöya Adası’ndaki saldırısında ölen 17 yaşındaki Türk kökenli Gizem Doğan’ın adada ormanlık alanın doğusunda Johannes Buö adlı gençle vurularak öldürüldüğü mahkemede yinelendi. Gizem’in anne ve babası duruşmayı izlemek için yaşadıkları Trondheim kentinden Oslo’ya geldi. Ailenin basına yorum yapmak istemediği öğrenildi.
 


Etiketler: haber, Breivik, haberler
Hangisi futbol terimlerinden değildir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.