15.09.2018 01:30 | Son Güncelleme:
HATAY DHA-AA

9 terörist Raco’da paketlendi

Afrin’e yönelik düzenlenen harekatta Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ile Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı’nı şehit eden ve Üsteğmen Usta’nın cenazesini kaçıran PKK/YPG’li 9 terörist, MİT ve Jandarma’nın Raco’da düzenlediği operasyonda yakalanarak Hatay’a getirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı’nın 4’üncü günü olan 23 Ocak 2018 tarihinde Ömeruşağı Köyü bölgesinde çıkan çatışmada, Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı şehit olmuştu. Şehit askerlerden Üsteğmen Usta’nın naaşı, teröristler tarafından kaçırılmıştı. Şehit üsteğmenin naaşı, yaklaşık 2 ay sonra çatışmanın yaşandığı bölgeden 14 kilometre mesafede bulunup getirildiği Kayseri’de toprağa verilmişti. 2 askerin şehit edilmesi ve Üsteğmen Usta’nın naaşının kaçırılması olayına karışan 9 terörist, Suriye’nin Afrin Raco bölgesinde jandarma ve MİT’in düzenlediği operasyon sonucu yakalandı.

İtiraf ele verdi

Hatay Valisi Erdal Ata, valilik binasında yaptığı basın açıklamasında, 3 Eylül 2018’de Suriye’nin Afrin kenti Raco beldesinde MİT ve terörle mücadele birimleri tarafından yakalanan Suriye uyruklu M.C.’nin, YPG/PKK terör örgütü üyesi olduğunun tespit edildiğini söyledi. Teröristin 2014 yılından itibaren Afrin bölgesinde terör örgütünün sözde “asayiş yapılanması” içinde görev aldığını, Zeytin Dalı Harekatı öncesi ve sonrasında istihbarat toplama faaliyetlerinde bulunduğunu itiraf ettiğini anlatan Vali Ata, şöyle konuştu:

“Zeytin Dalı Harekatı’nda Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı’nın şehit edilmesi ve akabinde üsteğmenimizin naaşının kaçırılması olayına karışan terör örgütü üyelerinin isimlerini vermiştir. Bu itiraf neticesinde gözaltına alınan 3 kişinin de verdiği ifadeler doğrultusunda olaya karışan diğer 5 terörist ile birlikte olayla ilişkisi olduğu  tespit edilen 9 PKK/KCK-PYD/YPG örgütü mensubu, Afrin’in Raco beldesinde yakalanmıştır.”

Yargılanacaklar

Erdal Ata, 9 teröristin İçişleri Bakanlığı, Hatay Valiliği, MİT ve adli makamlarca yapılan koordinasyon neticesinde yargılanmak üzere Suriye’nin Afrin kentinde görev yapan MİT ve jandarma birimlerinin yürüttüğü başarılı operasyonla Hatay’a getirildiğini kaydetti. Ata, teröristlerin İl Jandarma Komutanlığındaki sorgularının ardından adli makamlara teslim edileceğini belirtti.

Uyuyan hücre

Güvenlik kaynakları Zeytin Dalı Harekatı’yla büyük darbe alan terör örgütü PKK/YPG’nin, bölgeden çekilirken bir takım unsurlarını halkın arasına karışması için bıraktığı değerlendirmesini yaptı. Kaynaklar, MİT-Jandarma ortak operasyonuyla Afrin’e bağlı Raco’da yakalanan 9 teröristin de, iki askerin şehit edilmesinin yanı sıra örgütün gerektiğinde bölgede istikrarsızlık yaratacak eylemlerde bulunmak amacıyla uyuyan hücresi konumunda olduklarının değerlendirildiğini ifade etti.

Bu habere ifade bırak
  • 9Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy9