90'larda çıksa da unutulmayan 15 yabancı şarkı

Liseliler bilmez ama 90'larda çıkan yabancı şarkıların tadı bir başka değil mi sizce de? Pop, rock, rap pek çok şarkı belki çocukluğumuza belki de gençliğimizde bize eşlik etti. Aralarında sadece tek bir şarkıyla tanıdığımız, şöyle bir merhaba merhaba'laştığımız isimler de oldu. Ya da daha sonra çok seveceğimiz isimlerin en önemli hit'lerine o dönemde denk geldik. Peki siz aşağıdaki hangi şarkıları dinlemekten bıkmadınız?

90'larda çıksa da unutulmayan 15 yabancı şarkı

1- Eiffel 65 - Blue (Da Ba Dee)

Melodisiyle hepimizi etkileyen şarkının klibine çok uzun bir süre bizim yabancı kliplere yer veren müzik kanallarında da rastlamıştık. İtalyan europop grubu Eiffel 65 başka büyük bir hit çıkaramadı. Cover'ları yapıldı, şarkıdan alınan sample'lar başka şarkılarda kullanıldı. Ama en güzeli tabii ki orijinaliydi.

2- Sting - Desert Rose

Çıktığı döneme damga vuran şarkı en büyük Sting hitlerinden. Ancak asla Leon filminin müziği olarak bilinen en şahane Sting şarkılarından 'Shape of My Heart' değil...

3- Lou Bega - Mambo No. 5

Sayıları 1'den 10'a kadar İngilizce ezberlemek gibiydi bu şarkıdaki kadın isimlerini ezbere söylemek.  Biri bana "Monica, Erica, Rita, Tina, Sandra, Mary, Jessica'yı bu şarkıdan öğrendim" dese şaşırmam. Hafızalarımıza yer etmiş bu şarkıyı uzun bir dönem magazin programlarında kullanılmasından ötürü muhtemelen sözlerini de ezberlemiş olabilirsiniz.

4- The Cranberries - Zombie

Dolores O'Riordan'ın solisti olduğu İrlandalı şahane grup The Cranberries, 90'lara damga vuran rock gruplarından. 'Animal Instinct' ya da 'Linger' gibi çok sayıda hit çıkaran grubun en akılda kalan şarkısı ise hiç kuşkusuz 'Zombie'ydi.

5- Kim Kay - Lilali

Çok itici değil mi? Ama muhakkak aklımızda kalıyor bu şarkı. Uzun bir dönem "Lilali'yi söyleyen kız ölmüş" haberleri duyduk. Arkadaşlar, duyurayım Belçikalı olduğunu muhtemelen bilmediğiniz şarkıcı ölmedi ama hiçbir şey üretmediği için artık sadece kalbimizde yaşıyor. Kim Kay, her ne kadar Belçika'nın Flaman bölgesinden de olsa genelde hep Valonlar gibi Fransızca şarkılar söylemiş müzik kariyeri boyunca. Şarkının bir dönem Türkler tarafından 'ilahi' cover'ları da yapılmıştı, hatırlatmama gerek yok bence.

6- Coolio - Gangsta's Paradise

Stevie Wonder'ın 1976 tarihli 'Pastime Paradise' cover'ı olan 'Gangsta's Paradise' en çok akıllarda kalan rap şarkılarından. Grammy ödülü alacak kadar ses getiren şarkıyı 1995 tarihli 'Sakıncalı Düşünceler' filminde de duymuş ve çok sevmiştik.

7- Enrique Iglesias - Bailamos

Enrique Iglesias'ın 'ben'li haliyle gönlümüze arz-ı endam eylediği şarkıyı özellikle Türkler olarak çok sevdik. Daha o zamanlarda bile "Bu şarkı neden bu kadar seviliyor ki?" soruları sorsam da sonradan anladım ki iş Enrique'deymiş. Daha sonradan alıp yürüyen, 'kendini çok geliştirdi' dediğimiz "Julio'nun oğlu" epeydir bir şey yapmadı ama bu şarkı yeter de artar bile.

8- Cher - Strong Enough

Koskoca yılların Cher'inin 90'ların sonunda ikinci baharı yaşadığı 'Believe' albümünü bilmeyenimiz yoktur diye tahmin ediyorum. 'Autotune'un dibine vurulduğu Believe ve Dov'e L'Amore başta olmak üzere albümdeki çoğu şarkı beğeni toplamıştı. 'Strong Enough' da bu şarkılardan biriydi. Cher'in bu albümden sonra başka bir şarkısı hit olamadı. Ama bu kadarı bile yeterli bize.

9- No Doubt - Don't Speak

Gwen Stefani'nin grubu No Doubt, 90'lara adını altın harflerle yazdıran gruplardan. Mp3 kavramıyla ilk tanıştığımız günlerde muhtemelen hepimizin bilgisayarda bu şarkıdan bir tane vardı. Arkadaşlık, dostluk, aşk, eski sevgililik. Yıl 2017 ama hala daha şarkının gideri var gibi sanki?

10- Emilia - Big Big World

İsveçli Emilia'nın henüz mini mini bir kuşken söylediği şarkı tüm dünyayı ele geçirmişti. Afrika kökenli şarkıcı daha sonra 'Twist of Fate'le de şansını denedi. Ama hiçbir zaman bir 'Big Big World' gelmedi ondan. Şarkıya Türk televizyonlarında yayınlanan reklamlarda da rastlamışlığımız vardır efendim, doğrudur.

11- The Offspring - Pretty Fly (For a White Guy)

The Offspring denilince akla gelen ilk şarkıdır 'Pretty Fly'. 'Pretty Fly'ı okuyunca çıkaramadıysanız yardım edeyim. "Give it to me baby, aha aha..."

12- Meja - All 'bout The Money

Bir diğer İsveçli şarkıcı Meja da tek şarkıda parlayanlardan. Tarkan'ın Şımarık'ındaki 'muaaaaaaah' kısmında dinleyiciyi yakalaması gibi bir formül burada da var. Öpücük yok, laylaylom var.  Yani, "Dara-damdam-daradam-dam" var.

13- Aqua - Barbie Girl

Bubblegum pop dediğimiz türün, yani ergenlerin filan sevdiği pop müzik akımının tavan yaptığı 90'ların bilhassa sonunda Aqua ile tanıştık. Danimarkalı bir grup olduklarını ancak arasak bulabileceğimiz Aqua yoluna inatla devam ediyor. Ancak tabii ki 'Barbie Girl' çılgınlıklarının artık çok gerilerde kaldığının da farkındalar.

14- Puff Daddy & Faith Evans & 112 - I'll Be Missing You

"I'll Be Missing You" en şahane 90'lar şarkıları listelerinde de rahatlıkla kendine yer bulabilir. Sting ağabeyimizin The Police grubunun 1983 tarihli 'Every Breath You Take'inin cover'ı olan bu şarkı fena halde iyi bir şarkı. Canınız mı sıkkın? Açın bu şarkıyı. Geçmişi yad edin.

15- Madonna - Frozen

Madonna'nın en şahane albümlerinden biri olan 'Ray of Light'ın yıldızı tabii ki 'Frozen'dı. Bambaşka bir Madonna'ya bürünen şarkıcı bu şarkısıyla herkesi etkilemeyi başarmıştı. Klibindeki atmosfer ise unutulmayacak cinstendi...


can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak