Arşiv
27.03.2019
9°C / 16°C
MİLLİYET.COM.TR TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK, AVRUPA’NIN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK HABER SİTESİ
İSTANBUL
Bu köpeklerin fiyatı dudak uçuklatıyor

Bursa'da, dünyanın en büyük ve en güçlü köpek türlerinden biri olan Tibet Mastifi yetiştiren Evsin Şentürk, kurmuş olduğu Avrasya Tibet Mastifi Irk Derneği'nde köpekleri eğitip yavru alarak satışa sunmaya başladı. Tibet Mastifleri'nin dünyanın en pahalı köpek türlerinden biri olduğunu söyleyen Şentürk, Fiyatları 10 bin liradan başlayıp 150 bin liraya kadar çıkıyor. Yani bir araba veya daireyle köpeğimizi takas yapabiliyoruz dedi.

Safkan ırk köpek yetiştirmek için girişimlerde bulunan Evsin Şentürk (42), Çin'den Tibet Mastifi satın aldı. 2017 yılında Nilüfer'de Avrasya Tibet Mastifi Irk Derneği'ni kurarak Tibet Mastifi cinsi köpekleri eğitmeye başlayan Şentürk, köpeklerden yavru alarak sayılarını da artırmaya başladı. Çalı Mahallesi'ndeki dernek binasında köpekleri yetiştirmeye devam eden Şentürk, gün geçtikçe köpeklere olan ilginin arttığını söyledi.

AYNI ZAMANDA SAVAŞ KÖPEĞİ Tarih boyunca çeşitli devletlerin Tibet Mastifleri'ni savaş köpeği olarak kullandığını belirten Şentürk, Bu köpekler tarih boyunca insanları koruma amaçlı ve aile dostu köpek olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda savaş köpeğidir. Cengiz Han, 30 bin kişilik bir ordu kurarak ordunun en önünde Tibet Mastifi ordusuyla düşmanı korkutan bir ordu kurarak savaş köpeği olarak da kullanmıştır. Erkekler 80 ile 100 kilo arasında olur. Ortalama 90 kilodur. Dişiler ise 70 ile 90 kilo arasındadır dedi.

AİLE DOSTU Yavruyken eğitilmeye başlanan köpeklerin iyi bir aile dostu olduğunu dile getiren Şentürk, Kendinden zayıf olan hiç bir canlıya tepki göstermez ve saldırıda bulunmaz. Zeka seviyesi çok yüksek bir köpektir. İnsanlarla karşılaştığı zaman önce vücut dilini okur, analiz eder ve suratını görmek ister. Karşısındaki tehditkar yada art niyetli biriyse bunu anlar ve sahibini koruma moduna geçer. Karşısındaki tehditkar değilse sahibiyle birlikte gayet sakin bir şekilde oturur, karşıdan gelen kişi bunu sever. Agresifliği sadece ailesini korumaya yöneliktir.

Kendi elleriyle yaptı! Sipariş yağıyor...

Batman’ın Gercüş ilçesinde yaşayan çiftçi Mehmet Şah Avcı, kendi imkanları ile organik tavuk çiftliği kurdu. 15 tavukla başladığı işe kısa sürede 170 tavuğa ulaşan Avcı, şimdiden siparişlere yetişemez duruma geldi. Gercüşlü çiftçi Mehmet Şah Avcı, organik tavuk ve yumurta üretimi için 15 tavuk aldı. Tavuklarını yaptırdığı küçük bir odada besleyen Avcı, ilk başlarda elde ettiği yumurtaları satman yerine kuluçkaya bıraktı. Bir süre sonra çıkan civcivleri de besleyen Avcı, kısa sürede 170 tavuğa ulaştı. Tavukların artması ile yumurta sayılarında da artış yaşayan Avcı, bir miktarını kuluçkaya bıraktığı tavukların kalanlarını da satmaya başladı. Çok cüzi bir miktar harcayarak kendi organik tavuk çiftliğini kuran Avcı, hem tavuk hem de yumurtalara olan talebi karşılayamaz duruma geldi. Avcı’nın en büyük hedefi, tavuk entegre çiftliği kurarak bölgenin organik tavuk ve yumurta üretim merkezi haline gelmek.

Konu ile ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Avcı’nın yeğeni Süleyman Avcı, dayısının kendi imkanları ile çiftliği kurduğunu söyledi. Süleyman Avcı, “Dayım kendi imkanları ile tavuk çiftliğini açtı. İlk başta 15 tavuk ile başladı daha sonra beraber civar köyleri gezdik oralardan topladığımız tavukları buraya getirerek tavuk sayımızı 170 yaptık. Tamamen organik olduğundan dolayı yumurta siparişini yetiştiremiyoruz. Çok siparişlerimiz var şuanda ama yetiştiremiyoruz. Havaların sıcak olmasıyla birlikte yumurta sayımız artacaktır. Tabi ki de hedefimiz köy tavuğunu artırarak yumurta sayımızı çoğaltmaktır. Hem içeride yumurta yapıyorlar hem de dışarıda. Dışarı da yumurta yaptıkları zaman yumurtaları toplarken zorluk çekiyoruz. Hedefimiz tavuk entegre çiftliği kurup bölgenin organik tavuk ve yumurta üretim merkezi haline gelmek” dedi.

Gündemde Öne Çıkanlar

Yerel Haberler

Venüs Balık’ta parlıyor

Balık burcuna ilerleyen Venüs bu dönemde aşk hayatımıza ve ilişkilerden beklentilerimize daha yumuşak ve hayalci bir hava getirmekte.

Miraç Kandili ne zaman? Kandil geceleri nasıl değerlendirilir?

2019 yılı Miraç Kandili ne zaman idrak edilecek? İslam alemi için en önemli...

Jandarma uzman erbaş alımı başvuru şartları neler?

Jandarma uzman erbaş alımı başvuruları alınmaya devam ediyor. 19 Mart'da başlayan başvurular