Arşiv
17.02.2019
2°C / 9°C
MİLLİYET.COM.TR TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK, AVRUPA’NIN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK HABER SİTESİ
İSTANBUL
Hurdadan
öyle bir şey
yaptılar ki...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin makine teknikerleri, hurdaya ayrılan; motosiklet, otobüs, kamyon ve vinç parçalarını birer sanat eserine dönüştürüyor. Usta ellerden çıkan son eser "gitar çalan rockçı" oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı’nda görevli otomotiv teknikerleri, boş zamanlarını değerlendirdikleri sanat çalışmalarıyla adeta parmak ısırtıyor. Çöpe atılacak malzemelerden herkesin ilgiyle izlediği heykeller oluşturan usta eller, hurdaya ayrılan; otobüs, kamyon, motosiklet ve iş makinelerinden çıkan hurda metaller dışında hiç bir malzeme kullanmıyor.

Makine ve araçlardan çıkan atık malzemelerden heykelde sınırlarını zorlayan büyükşehir belediyesi teknikerleri, deve kuşundan yusufçuğa, gitardan baykuşa kadar gerçekleştirdikleri çalışmalara şimdi "ustalık dönemi" eserini de ekledi. O eser ise gitar çalan rockçı oldu.

300 kilo ağırlığındaki gitar çalan rockçı heykelinin yapımında; 500 adet debriyaj baskı yayı, 50 adet zincir, 10 adet şanzıman dişlisi, üç adet motor krankı, iki adet hidrolik piston, iki adet iş makinesi kova tırnağı, dört set triger zinciri, külbütör mekanizması, iki enjektör, iki filtre koruyucu ızgara, dört amortisör, muhtelif lama, kafa için defansiyel kovanı, gitar için metal saç parça ve kaynak telleri kullanan ustalar, son olarak ışıklandırma ve müzik sistemi üzerinde çalışıyor.

Hurda malzemeyi sanata dönüştüren Bünyamin Şahin, Emrah Tahirler, Serhan Ünal, Murat Akıllı, Serkan Çankırı, Murat Güneş ve İbrahim Tayşir, mesai saatleri dışında kalan zamanlarda yaptıkları bu çalışmaların kendilerini dinlendirdiğini ve mutlu ettiklerini söylüyor.

Yerel Haberler

Özellikle yükselen burcunuzu okumalısınız

Bu hafta 19’undaki dolunay düzene girmek ve detaylara dikkat etmek açısından önemli değerlendirmeler getiriyor.

Ercişli Aşık Emrah'ın Safevi Tiflis Beyi Kuğu Han'a Söyledikleridir: Yıl 1617

Kayguya kanığız kargıştan beri, Ölümden pervasız dönmenik ...

Devamını oku »
ÖSYM YKS başvurusu! Üniversite sınavları ne zaman?

YKS başvuruları devam ediyor. ÖSYM 2019 YKS başvurularını AİS üzerinden alıyor...

Kalk Gidelim 59. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

TRT 1'in sevilen dizisi Kalk Gidelim 58. yeni bölümde bu akşam Hacı Hüseyin miras için...