ABD gizemli uzay aracı Zuma'yı uzaya fırlatılıyor

ABD Hükümeti'nin Elon Musk'ın firması olan SpaceX'e sipariş verdiği Zuma adlı gizemli uzay roketi önümüzdeki Cuma gecesi uzaya gönderiliyor. Zuma'nın uzay görevinin ne olduğu ise tamamen bir sır.
ABD gizemli uzay aracı Zuma'yı uzaya fırlatılıyor

Sık sık komplo teorilerinin merkezi durumunda olan ABD, bu hafta uzaya göndereceği yeni uzay aracı ile de dikkatleri üzerine çekmiş durumda çünkü uzay aracının ne amaçla fırlatıldığı açıklanmıyor.

5 Ocak 2018 günü gece 23:00 ila 6 Ocak 2018 sabahı 01:00 saatleri arasında uzaya fırlatılması planlanan Zuma uzay aracı Dünya yörüngesinde alçak bir konuma yerleştirilecek. 

Bazı iddialara göre gizemli uzay aracı adı bilinmeyen bir hükümet kurumuna mesaj gönderme ve fotoğraf sağlama amacı ile kullanılacak.

Elon Musk kimdir?

Fakat bunca iddiaya rağmen resmi bir ağızdan uzay aracının ne amaçla kullanılacağına dair hiçbir açıklama yapılmadı.

Zuma uzay aracı, SpaceX firmasının Falcon 9 roketi ile beraber Florida'da yer alan Kennedy Uzay Merkezi'nden uzaya gönderilecek.

İlk olarak geçtiğimiz Kasım ayının ortalarında uzaya gönderilmesi planlanan Zuma uzay aracının fırlatılış tarihi ertelenmişti. Bu zaman aralığında SpaceX firması Zuma'nın verilerini incelemiş olabilir.

Daha önce de ABD Hükümeti için uzaya araç gönderen Elon Musk ilk defa gizli bir görevi yürütüyor olacak.

Fotoğraf: SpaceX

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak