Adrenalin duygusunun tavan yapacağı 17 ekstrem spor

İnsanoğlunun adrenalin isteği ve macera tutkusu sürekli limitleri zorlayan yeni sporları ortaya çıkarıyor.

Kanatlı tulum uçuşu / Wingsuit Flying

Kanatlı tulum uçuşu / Wingsuit Flying
Wingsuit’ adı verilen özel bir tulum aracılığıyla, hava akımının insan bedenini kaldırmasıyla yapılan bir spor. İlk kez 90’larda üretilmeye başlanan bu ergonomik tulumlar, bacakların arasında ve kolların altında bir yüzey yaratarak, adeta bir kanat görevi görüyor. Bu tulumların uçan sincaplardan ilham alınarak tasarlandığı söyleniyor. Paraşütle yere inilen bu sporu yapmak için, daha evvel kesinlikle paraşütlü ya da paraşütsüz bir atlayış gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. Fiziksel hareketleri ve paraşüt kontrolünü kısıtlaması nedeniyle en tehlikeli atlayış kabul edilen ‘Wingsuit Flying’, sertifikalı bir eğitmeni olmadığı için dünyanın en tehlikeli sporları arasında gösteriliyor. Bugüne kadar Guiness Rekorlar Kitabı’na da geçmiş olan bu tulumlarla ulaşılmış en yüksek hız saatte 363 km olarak kaydedilmiş. Bu sporu yapanlar uçarken aldıkları pozisyondan dolayı bazen irtifalarını kaybederek ne kadar yüksekte olduklarını şaşırabiliyor. Bu durumda paraşütlerini geç açmalarına sebep olabiliyor. Paraşütsüz inmeye çalışanların hepsi de hayatını kaybetmiş durumda…

Serbest akrobasi / Freerunning

Serbest akrobasi / Freerunning
Bu sporun yaratıcısı Sebastien Foucan, “Hiçbir şey kendi yolunuzda ilerlemeye engel olamaz” felsefesinden yola çıkmış. İnsan bedeninin yeteneklerini, sınırları zorlayarak ve en verimli şekilde kullanıp, hızlı ve en etkili biçimde hareket ettiren bir spor türü Parkour… Bu sporu yapan erkeklere ‘Traceur’, kadınlara ise ‘Traceuse’ deniyor. Akrobasinin en aşırı haliyle, yani sıçramaların, atlamaların ve dönüşlerin çok sık kullanıldığı bu spor, sadece sokak ve caddelerde yapılıyor. Yani, A noktasından B noktasına varana kadar aradaki tüm engelleri geçerek ve kendi yolunu oluşturarak en kısa süre içerisinde parkuru bitirmek gerekiyor. Karşınıza çıkan duvarlar, yüksek binalar, çatılar, çitler hatta hareket halindeki araçların hiçbir önemi yok! Hepsini geçmek zorundasınız. Şimdiye kadar kimsenin hayatını kaybetmediği bu sporda, çakılma, takılma ve düşmelerin sebep olduğu yaralanmalar ve sakatlanmalar normal sayılıyor. 

Buz Tırmanışı / Ice Climbing 

Buz Tırmanışı / Ice Climbing 
“Acaba şu buzlu yarığın içine düşer miyim?”, “Ya burada donarsam!”, “Çığa kapılır mıyım?” gibi sorular, buz tırmanışı yapanlar için son derece normal… Bu sporun tutkunları, buzula veya donmuş bir şelaleye bedenleri dayalı halde saatler, bazen günler harcıyorlar. Buz tırmanışı, kaya tırmanışından doğan bir aktivite olmasına rağmen, tırmanış yöntemleri birbirinden çok farklı. Son derece tehlikeli ve kaygan yüzeylerde sadece çivili botlar, buz kazmaları ve ipler sayesinde durabiliyorlar. Buz kazmaları, kar veya buz üzerinde basamaklar oluşturmak, tehlikeli yarıkları saptamak, halat bağlamak ve fren ya da destek amaçlı kullanılıyor. Bir tırmanışçı için buzun kalitesini ve cinsini tespit edebilmek, bir buz kazmasının nasıl kullanılacağını bilmek kadar çok önemlidir. Normalde kaya tırmanışlarında, buzlu ve karlı noktalardan sakınılırken, buz tırmanışlarında özellikle bu yollar tercih ediliyor.

Uçurtma Sörfü / Kite Surfing 

Uçurtma Sörfü / Kite Surfing 
Uçurtma sörfü, yamaç paraşütü, jimnastik, akrobasi ve rüzgar sörfü gibi birbirinden farklı aktivitelerin birleşiminden oluşan bir spor. Türkiye’de daha birkaç yıldır ilgi gören ve gitgide popülerleşen bu sporun en önemli malzemeleri, yelken işlevi görerek biniciyi sürükleyen, uçurtma şeklinde bir paraşüt ve bir sörf tahtası… Kulağa o kadar da tehlikeli gelmiyor değil mi? Yukarıdaki sporlar arasında en masumu olsa bile, her yıl ciddi yaralanmalar ve ölümler yaşanıyor. Özellikle fırtınalı havalarda, elektrik akımı nedeniyle oluşacak şelalede ölüm ihtimali çok yüksek. Suda yapılan diğer spor türlerinden en büyük farkı, uçurtmayı da kontrol etmenizin gerekmesi… Bir taraftan paraşütü tutarken, diğer taraftan ayaklarınızın altındaki sörf tahtasına hakim olmanız gerekiyor. Su üzerinde dönüş, sıçrama ve konma tekniklerinin uygulandığı bu spor, gerçek anlamda fiziksel bir güç gerektiriyor.
 

Helikopterli Kayak / Heliski

Helikopterli Kayak / Heliski
Dünyanın en heyecanlı, adrenalini yüksek ve maceraperest doğa sporlarından biri olarak gösterilen Heliski, sporcuların helikopterle daha önce hiç kayılmamış parkurlarına helikopterle bırakılarak parkur bitiminde yine helikopterle alınmaları anlamına geliyor. Sporcular, kendi aralarında iletişim kurabilecekleri telsizler, uydu telefonları, yerlerinin tespit edilebilmesi için GPRS vericileri ve haritalarla donatılıyor. Ayrıca çığ risklerine karşı da sırtlarında airbag çantaları ile kayıyorlar. Bu sporun tutkunlarına, yerleşim dışında ve kış şartlarında hayatta kalma eğitimleri veriliyor. Maliyeti oldukça yüksek olan bu aktivite özel donanımlar gerektirdiği için, spor dalları arasında pahalı spor hobilerinden biri olarak görülüyor. Örneğin, Rize’de Heliski yapan bir kayakçının bir haftalık maliyeti yaklaşık 10 bin dolar civarında… Genelde profesyonel kayak sporcularının rağbet gösterdiği Heliski, dünyada sadece Kanada, Alaska, Kafkaslar, Himalayalarda ve 2005 yılından beri de Türkiye’de Kaçkar dağlarında yapılıyor.

Volkan kayağı 

Volkan kayağı 
Nikaragua’nın Leon şehrinde bulunan yanardağ bölgesinde küllerin üstünde çılgın ve tehlikeli bir spor yapılıyor. İsmi volkan kayağı… 90 km’ye kadar hıza ulaşılabilen bu spor snowboard’un küller üzerindeki hali…

Ölüme meydan okuyan bir iniş: Dağ bisikleti

Ölüme meydan okuyan bir iniş: Dağ bisikleti
Tam donanımlı bir dağ bisikletiniz var ve onun hakkını verme girişimindeyseniz bunun için en iyi yer, “Ölüm Yolu” diye adlandırılan Bolivya. Doğal parkuru, engebeli araziyi görünce hayatta birkez yaşanacak türden bir tecrübe olduğunu anlayacaksınız.

Mağara dalışı

Mağara dalışı
Okyanusta dalmak her ne kadar hala cazip gözükse de en yeni adrenalin kaynaklarından biri mağara dalışı.
 
Mağaraların içindeki mineraller, kristaller ve ışık kırılımları sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Özellikle bu konuda en iyi yerlerden biri dünyanın en derin mağaralarından olan Meksika Yucatan’da bulunuyor.

Sand surfing

Sand surfing
Kumulların üzerinde bir board’la tepelerden aşağıya indiğiniz bu zorlu spor için en iyi yerler arasından biri Dubai.

Bungee jumping

Bungee jumping
Vanuatu yerlilerinin dünyaya kazandırdığı uçuk bir spor olan Bungee Jumping günümüzde birçok ülkede yapılıyor.
 
Adrenalini tüm damarlarınızda hissetmek içinse bunu deneyebileceğiniz en çılgın yerlerden biri 233 metrelik Macau Kulesi veya Zambia’daki 111 metrelik Viktorya Şelalesi.

Zorbing

Zorbing
Bir tepeden koca şişme bir plastik topun içinde yuvarlandığınızı düşünün.. Büyük bir hızla…
 
Zorb olarak adlandırılan bu şişme dev küreler 40-50 km hızlara ulaşabiliyorlar. Midesi sağlam olan maceraseverler içinse adresler Guam ve ABD.

Wakeboard

Wakeboard
Su kayağı ile snowboard arası bir tekneden çekilirken motorun yarattığı dalgalara karşı koyduğunuz bir spor. Yapılabilecek en iyi yerler arasında ise Akdeniz sahilleri yer alıyor.

Skydiving

Skydiving
Paragliding ve hang-gliding’i unutun. 10 bin feet’ten tandem atlayışı yapmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Bu atlayışı yapmak içinse en iyi iki yerden biri Byron Bay, Avustralya diğeri ise İsviçre Alpleri.

Kitesurfing

Kitesurfing
Hem paraşüt hem paragliding hem de sörfün birleşim bir spor olan kitesurfing rüzgar ve dalgayı vücudunda hissetmek isteyenler için birebir…
 
Yapılması tavsiye edilen yerlerden biri Hawaii’deki Kailua Plajı diğeri ise Mısır’ın Akdeniz sahilleri…

İpli makarayla geçiş

İpli makarayla geçiş
Bir kabloya bağlı düzenekle havada asılı kalıp karşı tarafa geçtiğinizi düşünün. Bu çılgın sporu yapabileceğiniz yerler arasında Selvatura Park, Kosta Rika ve Sun City, Güney Afrika bulunuyor.

Rafting

Rafting
Akıntının inanılmaz olduğu ve keskin köşeli kayalıkların olduğu nehirlerde takım oyunuyla yapılan bu su sporun en iyi adreslerinden biri Zambia’da bulunan Zambezi Nehri, diğeri Nepal’deki Sun Kosi Nehri ve ülkemizden Çoruh Nehri.

Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü
Solo ve iki kişi halinde yapılabilen yamaç paraşütü ölüm oranı yüksek olmasına rağmen adrenalinin dibine vurabileceğiniz bir spor. Ülkemizde Kaş, Fethiye gibi yerlerde sıkça yapılan bu spor dünyada ise Bazaruto Archipelago – Mozambik, Wengen – İsviçre gibi yerlerde yapılabilir.
Bu makaleye ifade bırak