Apolas Lermi kimdir? Apolas Lermi Rum mu?

Apolas Lermi kim? sorusunu son günlerde çok sık duymaya başladık. Sosyal medya kullanıcıları Apolas Lermi kimdir? Apolas Lermi Rum mu yoksa Türk mü? diye merak ediyor. İşte Apolas Lermi hakkında bilgiler...

Apolas Lermi kimdir? Apolas Lermi Rum mu?

Apolas Lermi kimdir, Apolas Lermi gerçek adı

Önce, "Apolas Lermi kimdir?" sorusunun cevabını arayalım. Apolas Lermi, bir Karadeniz müziği sanatçısı. 1986'da Trabzon'un Tonya ilçesinde doğan Apolas Lermi'nin gerçek ismi Abdurrahman Lermi'dir. Lise yıllarında başlayan müzik hayatına üniversiteden sonra ağırlık vermiştir. Özellikle 2001 yılından itibaren profesyonel anlamda müzisyenlik kariyeri başlamıştır. Türkiye'de ve Avupa'da birçok konserde sahne almıştır.

Peki Apolas Lermi Rum mu?

Çeşitli internet sitelerinde hakkında çıkan "Apolas Lermi Rum mu?" sorusu sıkça soruluyor. Apolas Lermi'nin aslında Rum ya da Yunan olduğu ve sonradan Türkiye'ye göç ettiği belirtiliyor. Ancak bu bilgi doğru değil. Apolas Lermi Trabzon'da doğmuş olan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Karadeniz Rumca'sının Türkiye'de tanınmasında ciddi katkıları olmuştur. Sahne ismi olarak Apolas Lermi adını kullanmaktadır.

Apolas Lermi albümleri

Apolas Lermi, Karadeniz müziği denildiğine akla gelen müzisyenlerden biridir. Kalandar 2011, Santa 2014 ve Romeika 2016 adlı üç albüm yayınlamıştır. Albüm çalışmaları haricinde Kalandar adlı bir TV programı hazırlamış ve özellikle bu programında geleneksel Karadeniz müziğine dikkat çekmiştir. Apolas Lermi, yaptığı müziği 'dünya müziği' olarak adlandırmaktadır.

 

Bu makaleye ifade bırak