Araba yarışı oyunlarında harita olarak kullanılabilecek Türkiye manzaraları

Need for Speed, Blur, Shift 2, Burnout Paradise gibi araba yarışı oyunlarının tutkunları bu oyunlarda yarışmak ve araba özellikleri haricinde bir detaya daha bayılıyor. O da ilginç ve zorlu haritalar. Aynı durum yük taşıma oyunları olan 18 Wheels of Steel, Euro Truck, Hard Truck ve benzeri oyunlarda da var. İlginç yollar her zaman dikkat çekiyor. Eğer Türkiye'ye özel bir kamyonculuk oyunu yapılsaydı hangi yollar kullanılırdı acaba?

Araba yarışı oyunlarında harita olarak kullanılabilecek Türkiye manzaraları

Erzincan - Taş Yolu

Erzincan - Taş Yolu

Yol hem tehlikeli, hem manzaralı, hem de dar. Kamyonla yük taşıma oyunları için kusursuz bir harita. Bu tip oyunlarda genellikle bir anda cinnet geçirip direksiyonu şarampole kırsanız bile oyun uçurumdan düşmenize izin vermiyor ve görünmez bir bariyere çarpıyorsunuz.

Taş Yolu

Taş Yolu

Türkiye'ye özel bir oyun yapılırsa umarız şarampol olayını hallederler. Çünkü biz yük taşıma oyuncuları olarak gerek bilgisayar başında beyaz atletle oturmak olsun, gerek bütün yolu arabesk şarkılarla gitmek olsun bu tip hareketlerle role giren insanlarız. Sanal da olsa hayatımızı yollarda geçirmeye isyan edip uçurumdan atlamak hakkımız.

Bayburt-Trabzon - Derebaşı Virajları

Bayburt-Trabzon - Derebaşı Virajları

Bu zikzaklı yol hem kamyonculuk hem de off-road tipi yarış oyunları için biçilmiş kaftan. Kamyon kullanırken o tırmanan sivri virajları alabilmek için hızı 10 km'ye kadar düşürmek, yarışırken ise sivri virajlarda aşağı uçmamak için ani direksiyon hareketleri zevki doruklara çıkarır.
 

Derebaşı Virajları

Derebaşı Virajları

Karadeniz sınırında yer alan Derebaşı Virajları nsis, yağmur, heyelan, kar ve çığ gibi doğa olaylarının da sıkça yaşandığı bir yer. Ne kadar da heyecanlı değil mi? Neyse ki yalnızca oyun.

Bayburt - D-915 Yolu

Bayburt - D-915 Yolu

Yılın 6 ayı ulaşıma kapalı olan bir yol. Ve tehlikeli yollarla ilgili liste yapan birkaç site tarafından dünyanın en tehlikeli yolu ilan edilmiş bir yer.

Bu yol tam 106 km uzunluğunda ve bazıları tek seferde dönülmesi mümkün olmayan 29 viraj barındırıyor. Yük taşıma oyunları için pek oynanabilir değil fakat çok eğlenceli yarışlar yapılabilir.

Beyşehir ve Taşağıl - D-687 Yolu

Beyşehir ve Taşağıl - D-687 Yolu

Trafiğe kapalı ve yalnızca bisiklet kullanıcıları için açık bir yol. Yalnızca Türkiye'den değil tüm dünyadan bisiklet tutkunlarının bildiği ve geldiği bir yer olan D-687 Yolu 148 kilometre uzunluğunda ve bolca çakıllı taştan oluşuyor.

Sivas - Yağdonduran Geçidi

Sivas - Yağdonduran Geçidi

Adından da anlaşılacağı üzere o kadar dondurucu bir iklime sahip ki yağ bile donar denilerek isimlendirilmiş. Yük taşıma oyunlarında Rusya'nın çatır çatır çatırdayan buzullu yollarına alışmış oyuncular olarak çok yabancı değiliz neyse ki.

Gümüşhane - Zigana Geçidi

Gümüşhane - Zigana Geçidi

Dido şarkısında sözü edilen ve kalkıp gitmek istenen Zigana burası. 2032 metre rakım, keskin virajlar ve kış aylarında müthiş tehlikeli olan bir yol. Oy gidelim, kalk gidelim Zigana'ya derken bir daha düşünmek lazım.

Erzurum - Gölyurt Geçidi

Erzurum - Gölyurt Geçidi

Erzurum'un karlı buzlu bu yollarında bariyer yok. Yapmamış adamlar. Resmen bir challenge, meydan okuma. Oyun esnasında sanal hayatımızdan bezip direksiyonu yine şarampole kırma hayalleri için çok uygun bir yer.
turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak