Arkadaşlığı bitirmek için 5 neden

Arkadaşlığı bitirmek için 5 neden

1- Çıkarcılar

Arkadaşlar birbirlerinin ihtiyaçlarını giderir, bir sıkıntı çektiklerinde arkalarında dururlar, destek olurlar. Ama bazılarında menfaat fena halde ön plandadır. "Ben sana bunu yapacağım sen de o zaman bunu yap"çılar ya da "Kibrit istedin vermedim mi?" diye yapılan iyilikleri göze sokanlar... İnsanların kötü olduğu anlamına gelmiyor. Sadece benmerkezciller ve artık onlarla vakit geçirmemeniz gerekiyor. Sizi kullandığınızı düşündüğünüz insanlar varsa şayet hayatınızda onları hayatınızdan çıkarmayın. Çünkü bu aslında "Seni kale alıyorum ve bıçak gibi kesip atıyorum" mesajıdır. Yapmanız gereken tek şey kademeli olarak hayatınızdan atmak. Yavaş yavaş.

2- Empati kuramayanlar

Bir insan sadece haklı ya da sadece haksız olamaz. Öyle bir dünya istenilse dahi mümkün değil. Muhakkak empati kurup karşı tarafın hangi kafalarda olduğunu anlamanız gerkeiyor. Bir noktadan sonra arkadaşlarınız arasında bu konuşma ihtiyacı öyle bir noktaya dönüşecek ki adınız çıkacak, saçmasapan hale dönüşecek. Ne gerek var. Empati kuramıyorsanız arkadaş edinmeyin, arkadaş ortamlarına girmeyin. Yeterli özeni göstermeyip her şeyi karşı taraftan bekleyenler ya da bir olay olduğunda kendi özeleştirisini yapmayıp sadece karşı tarafı yargılamak bir arkadaşın yapmayacağı şeyler...

3- Esprileri size uymayanlar

Herkesin şahane espriler üretmesi, müthiş bir mizahının olması beklenemez, buna gerek de yok zaten. Ama tıpkı dedikodu gibi espriler de insanların kaynaşmasını sağlıyor, insanların hızlı bir şekilde iletişime geçmesini kolaylaştırıyor. Her zaman aynı şeyleri yapamazsınız ve büyüdükçe hareketleriniz de değişim gösterir. Eğer hala daha sizin büyümediğinizi düşünüp bunun esprisini çevirmeye kalkıyorsa arkadaşınız orada bi' durun. Esprileri size uymuyorsa "Arkadaşım" derken bir daha düşünün o kişiye. Belki de değildir.

4- İletişim kurmasını bilmeyenler

İletişim çok önemli. Şanslıyız, Facebook-Twitter-Instagram üçlemesi sayesinde hayatımızda birçok kanal var. İletişim kurabilmemiz mümkün. Konuşmak istemiyor musun? 'Like'la geç. Bi' telefon açıp derdini anlatmaya halin mi yok? İki cümle yaz gönder ve bitsin her şey. İletişim beraberinde hız getiriyor. Ancak dikkat etmemiz gereken nokta bu hız, beraberinde iletişimsizliği de getiriyor. Her şey çok hızlı dağılıp çok hızlı toparlanıyor. Ve eğer sırf işi düştüğü dönemlerde sizinle iletişime geçen insanlar varsa o zaman dikkat! Çıkar, menfaat, samimiyetsizlik... Aklınıza hangisi gelirse.

5- Eleştiri kaldıramayanlar

Arkadaş dediğin en kötü şeyleri söyler arkadaşının yüzüne. "Başkasından duyma ama gözünün üstünde kaşın var, dikkat et" uyarısı çeker. Bunu yapmayana da arkadaş denilmez. Düşünün, hırkanıza bir şeyler yapışmış ve herkes size gülüyor. "Arkadaşım, bak seni eleştiriyorum, giyimine kuşamına dikkat etmiyorsun" diyor. Belki bu lafı herkesin ortasında söylüyor, belki başka bir şey. Ama bir şekilde sizin temiz hırkalar giymenizi istiyor, giyiminize, dış görünüşünüze dikkat etmenizi istiyor. Yani sizi önemsiyor. İyi olmanızı istiyor. Eğer eleştiri kaldırmıyorsanız ya da arkadaşınız en ufak bi' eleştiriye gelemiyorsa üzgünüz, her şey bitmiş olabilir...


twitter.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak