Başkasına benzemek için estetik yaptırmak ne kadar mantıklı?

Başkasına benzemek için estetik yaptırmak ne kadar mantıklı?

Sosyal medya fenomeni Samet Liçina, Barbie bebeğin sevgilisi Ken’e benzeyebilmek için 7 saatlik bir estetik operasyon geçirdi. Operasyonda kendisine 6 farklı işlem uygulanan Laçina, Ken’e benzeyebilmek için daha önce de ameliyat geçirmiş.


Sosyal medya hesabına 'kısa süreliğine tadilattayım' yazan Liçina’ya destekler olduğu gibi eleştiriler de geldi. Yerli Ken Samet Liçina tek örnek değil. Daha önce Ken’ e benzemek için bıçak altına yatan Rodrigo Alves tartışma konusu yaratmıştı. 

Rodrigo Alves ise 50’den fazla kozmetik cerrahi ve 100’den fazla estetik geçirdi. Bu opresyonlar için 1 milyon 200 bin TL ve üzeri servet harcadı. Bu birçoğumuz için korkunç derecede anlamsız görünebilir. Ama Rodrigo’nun kendine göre açıklamaları var. Henüz çocukken okulda görünüşüyle ilgili dalga geçiliyordu ve 7 yaşındayken merdivenden itilmişti. "Şişman, çirkin ve biçimsiz olduğum için depresyondaydım" diyen Rodrigo’nun tek isteği, Brezilyalı standartlarında bir yakışıklılıktı ve toplumun onu kabul etmesiydi.

Şimdi ise mutlu, popüler ve ilgi odağı olduğunu söylüyor Rodrigo. İnsanlar sürekli ona dokunmak istiyor, hatta selfie çektiriyorlarmış.

Haksız da sayılmaz. Rodrigo medyanın ilgisini çekti. Dergilere kapak, televizyon programlarına konuk oldu.  Yine de kimsenin kendisini örnek almasını istemiyor. Çünkü kaslı görünüme ulaşmak için yaptırdığı silikonlar yan etkiler göstermiş. Hastaneye kaldırılmış, hatta ölümden dönmüş.

Zamanla belki de Samet Liçina veya Rodrigo Alves örnekleri artacak. Ve onlara ‘’ucube’’ denmeye devam edilecek. Rodrigo'yu bu noktaya getiren zaten gençken bedensel eleştirilere ve ayrımcılığa maruz kalmasıydı. Bu konuyla ilgili  onlara ‘’yazık’’ , ‘’profesyonel destek almalı’’, ‘’onun bedeni onun kararı’’ gibi yorumlar yapılabilir.  Ben ise sadece ‘’geçmiş olsun’’ demeyi tercih ediyorum.

 

Büşra Özbelli

Instagram: www.instagram.com/ozbellibusra

busraozbelli@gmail.com

 

Bu makaleye ifade bırak