Bayrağında Hilal Bulunan 10 Ülke

Moritanya

Moritanya
Moritanya, Afrikanın kuzeybatısında yer alır. Senegal, Mali, Cezayir ve Batı Sahra ile komşudur. Yüzölçümü bakımından Mısır ile yaklaşık olarak aynı büyüklüktedir. Topraklarının çok az bir bölümü tarıma elverişlidir.

Özbekistan

Özbekistan
SSCB’den ayrılan Türk devletlerinden biridir. Özbekçe konuşulur. Yedi bağımsız Türk devletinden biridir. Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve Türkmenistan ile komşudur. Denize kıyısı yoktur. Altın, pamuk, doğalgaz, uranyum temel üretim kalemlerini oluşturur.

Türkmenistan

Türkmenistan
Özbekistan’ın güneybatı komşusu olan Türkmenistan da SSCB’den bağımsızlığını kazanmıştır ve Yedi bağımsız Türk devletinden biridir (Diğerleri Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye). Türkmence konuşulan ülkede, bir çok alanda devlet tekeli vardır.

Tunus

Tunus
Tunus, Akdeniz’e kıyısı olan Kuzey Afrika ülkelerinden biridir. Mağrip bölgesinin en küçük ülkesidir. Cezayir ve Libya ile komşudur. Güney bölümü Büyük Sahra Çölüne dahildir. Kıyılarından Avrupa kıyılarına uzaklığı sadece 140 kilometredir.

Singapur

Singapur
Singapur, Malay Yarımadasının güney ucunda, ekvatorun hemen kuzeyinde yer alan bir ada devletidir. Monako gibi sadece bir şehir üzerine kurulu olduğundan, şehir devleti olarak tanımlanır. Ülkenin sosyoekonomik düzeyi çok yüksektir. Ekonomisi endüstri ve ticarete dayalıdır.

Malezya

Malezya
Güneydoğu Asya’da yer alan Malezya, 13 eyalet ve 3 federal bölgeden oluşur. Toprakları Güney Çin Denizi ile iki eşit parçaya ayrılmıştır. Tayland, Singapur ve Endonezya ile komşudur. Avrasya kıtasının en güney noktası olan Tanjung Piai, Malezya topraklarındadır. Birleşik Krallık’tan bağımısızlığını kazanmış ülkelerdendir.

KKTC

KKTC
KKTC, ülkemizin 65 km güneyindeki Kıbrıs Adası’nın kuzey bölümündedir. Kıbrıs Harekatı sonrasında 1976’da Kıbrıs Türk Federe Devleti kurulmuş, 1983’te KKTC ilan edilmiştir. Bağımsızlığı yalnızca ülkemiz tarafından tanınmaktadır.

Cezayir

Cezayir
Cezayir, Kuzey Afrika’da yer alır. Afrika’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesidir. Tunus, Libya, Mali, Moritanya, Nijer, Fas ve Batı Sahra ile komşudur. Cezayir kelimesi, Arapça’da “Adalar” anlamına gelir. Geçmişte Fransa Cezayir’de soykırım uygulamıştır.

Azerbaycan

Azerbaycan
Azerbaycan, Güney Kafkasya’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesidir. Doğusunda Hazar Denizi yer alır. Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile ülkemizin de sınırı vardır. SSCB’den bağımsızlığını kazanmıştır.

Türkiye

Türkiye
Ülkemiz, çoğunluğu Asya’da olmak üzere, Avrupa ve Asya topraklarında yer alır. Kırmızı zemin üzerine beyaz hilal ve yıldız konarak oluşan Türk bayrağı, ilk kez Osmanlı Devleti tarafından 1844 yılında kabul edilmiştir. 22 Eylül 1983’te 2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile bayrak ölçütleri belirlenmiş ve bayrak son halini almıştır.
Bu makaleye ifade bırak