Bir çocuğun hayatını kurtaran çoban köpeği, polis köpekliğine terfi etti

Avustralya'da 3 yaşındaki Aurora adlı kız çocuğu, yağmurlu ve soğuk bir günde köepğiyle beraber anneannesinin evinden uzaklaşarak dağlık alanda kayboldu. Küçük kız, çoban köpeği Max'in yardımlarıyla hayatta kaldı ve ertesi gün yine Max'in yardımlarıyla arama ekipleri tarafından bulundu.

Bir çocuğun hayatını kurtaran çoban köpeği, polis köpekliğine terfi etti

Bulunmasını sağladı

Bulunmasını sağladı

Aurora'nın kaybolduğu gece yağışlı ve soğuk geçtiği için hem arama ekipleri hem de ailesi bütün geceyi endişe içerisinde geçirdi. Ertesi gün dağın üst kısımlarına çıkan anneanne Leisa, ailelerine ait olan çoban köpeğinin koşarak yanına geldiğini ve onu torununa götürdüğünü söyledi.

Kısmen görme sorunu yaşayan, sağır olan ve bir köpek olduğu için haliyle konuşamayan Max, tüm bunlara rağmen Aurora'yı ailesine teslim edebildi.

Aurora'yı soğuktan koruduğu düşünülüyor

Aurora'yı soğuktan koruduğu düşünülüyor

Max'in yardımlarıyla bulunan Aurora'nın üstünde başında köpek tüyleri olduğu ve tıpkı Max gibi koktuğu tespit edildi. Buradan yola çıkarak Max'in soğuk geçen gece boyunca Aurora'yı sıcak tutmak için çabaladığı ve ona yavrusu gibi davrandığı tahmin ediliyor.

Max, muhtemelen doğumundan beri Aurora'yı tanıyor ve koruma içgüdüsüyle hareket etti.

Tecrübeli bir çoban köpeği

Tecrübeli bir çoban köpeği

Bir çoban köpeği olan Max, 17 yaşında. Bu yaş, köpekler için hayli ileri bir yaş sayılıyor. Türlerine göre değişiklik gösterse de Max'in insan yaşındaki karşılığı 85-100 arasında.

Bu uzun ömrüne kim bilir daha ne kurtarma maceraları sığdırmıştır. Ve bunları anlatarak böbürlenmeyi aklının ucundan bile geçirmiyor. Çünkü hayvanlarda böbürlenmek diye bir içgüdü yok. İyilik yapıp denize atıyorlar.

Fahri polis köpeği ilan edildi

Fahri polis köpeği ilan edildi

Yaşını başını almış bir köpek olmasına rağmen bu yaşından sonra fahri polis köpekliğine terfi eden Max, Avustralya'da kahraman ilan edilmiş durumda.

Kahraman unvanını sonuna kadar hak eden Max, polis köpeği olmanın ayrıcalıklarını geç de olsa tadacak.

Fotoğraflar: ABC Brisbane

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak