Büyük ressamların son resimleri

Tarihin Gördüğü En Yetenekli Sanatçıların Yaptıkları Son Resimler

Max Beckmann: Argonotlar (1950)
 

<div>
Max Beckmann: Argonotlar (1950)</div>
<div>
&nbsp;</div>
Alman artist Max Beckmann'ın yaptığı son çalışma; sizin de gördüğünüz gibi, üç parçadan oluşan Argonotlar çalışması. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amsterdam'a sürüldüğü dönemde Yunan mitolojisinden etkilenerek bu resmi çizdiği söylenir. Beckmann 1950 yılında New York'ta ölmüştür.

Keith Haring: Yarım Kalmış Resim (1990)

Keith Haring: Yarım Kalmış Resim (1990)
Amerikalı ressam Keith Haring aynı zamanda sosyal bir aktivisttir. Doğum, ölüm, cinsellik ve savaş kavramları üzerine yaptığı çalışmalar ile tanınır. Genellikle politik konularda çalışan ünlü ressamın kendine özgü bir tarzı vardır. Gördüğünüz resmi ise ölmeden çok kısa bir süre önce bitiren Amerikalı sanatçı, 31 yaşında hayata veda etmiştir.

Pablo Picasso: Son Otoportre (1972)

Pablo Picasso: Son Otoportre (1972)
Picasso'nun son otoportresi olan bu eser; ölüme dönüş otoportresi olarak da adlandırılmaktadır. Ölümüne bir yıldan az bir süre kala 1972'de, pastel boya ile yaptığı bu eseri kağıda çizmiştir. 91 yaşında hayata veda eden dünyaca ünlü sanatçı, tarihin en iyi sanatçılarından biridir.

Vincent van Gogh: Ağaç Kökleri (1890)

Vincent van Gogh: Ağa&ccedil; K&ouml;kleri (1890)
Vincent van Gogh'un bir diğer eseri olan Buğday Tarlasındaki Kargalar, genelde son çalışması olarak bilinir fakat son eseri Ağaç Kökleri adlı çalışmadır. Görmüş olduğunuz resmi çizdikten kısa bir süre sonra Fransa'da ölmüştür.

Jean-Michel Basquiat: Ölümle Sürüş (1988)

Jean-Michel Basquiat: &Ouml;l&uuml;mle S&uuml;r&uuml;ş (1988)
Dünyaca ünlü sanatçının yaptığı son resmin hangisi olduğu hala bir tartışma konusudur. Çoğu uzmana göre, yaptığı son çalışma Ölümle Sürüş adlı eseridir ve bu eseri ortaya çıkardıktan kısa bir süre sonra vefat etmiştir.

Salvador Dali: Kırlangıç Kuyruğu (1983)

Salvador Dali: Kırlangı&ccedil; Kuyruğu (1983)
1983'ün ilkbaharında, Salvador Dali son eseri olan Kırlangıç Kuyruğu'nu tamamlamıştır. Ünlü Fransız matematikçi Rene Thom'un afet teorisinden ilham aldığı bu eseri çok ünlüdür. Kısaca afet teorisinden bahsetmemiz gerekirse; hayattaki küçük değişimlerin ani değişimlere yol açtığından bahseder. Dünyaca ünlü ressam 1989 yılında 84 yaşındayken hayata veda etmiştir.

Frida Kahlo: Yaşasın Hayat (1954)

Frida Kahlo: Yaşasın Hayat (1954)
Meksikalı ünlü ressamın son eseri Yaşasın Hayat adlı eseridir. Ölümünden sekiz gün önce tamamladığı bu eseri yaptığında 47 yaşındaydı. Resimde karpuzları çizmesinin altında yatan sebep ise Meksika'daki meşhur ölüler günüdür. Karpuz, ölüler günündeki popüler bir sembolmüş. Tablonun ismi Yaşasın Hayat; fakat yaşamaktan çok ölümle ilgili şeyler bir araya gelmiş... Vardır bir bildiği Frida'nın...

Edouard Manet: Folies Bergère'deki Bar (1882)

Edouard Manet: Folies Berg&egrave;re&#39;deki Bar (1882)
Modern hayatı resmeden ilk 19. Yüzyıl sanatçılarından biri olan Edouard Manet; gerçekçilik akımından izlenimcilik akımına geçişte önemli bir rol üstlenmiştir. 1882 yılında ölümünden bir yıl önce tamamladığı bu resim Fransız sanatçının en önemli eserleri arasında geçmektedir.

Gustav Klimt: Gelin (1918)

Gustav Klimt: Gelin (1918)
Gustav Klimt Gelin isimli eserini aslında tamamlayamamıştır; fakat bu tamamlanmamış resim sanatçının kullandığı teknik kadar içindeki arzuyu da ön plana çıkarmıştır. Bu arada resimdeki kadınların çıplak olduğu sizin de dikkatinizi çekmiştir; çünkü kadınlara kıyafet çizemeden hayata veda etmiştir. Kader...

Francis Bacon: Boğa Çalışması (1991)

Francis Bacon: Boğa &Ccedil;alışması (1991)
Ünlü artist 1991 yılında kronik astım rahatsızlığından vefat etmeden önce Boğa Çalışması adlı resmini tamamlamıştır. İlk başta sanatçının böyle bir eseri olduğu bilinmiyormuş. Bacon'un bu çalışmasına tesadüf eseri denk gelen sanat tarihçisi Martin Harrison, Bacon'un bu eseri yaparken çok hasta olduğunu ve eseri zor tamamladığını belirtmiştir.

Henri Matisse: Demet (1953)

Henri Matisse: Demet (1953)
20. Yüzyıl sanatçıları arasında önemli bir yere sahip olan Henri Matisse döneminin devrimci sanatçıları arasında gösterilmektedir. Fauvizm (çiğ renkçilik) akımından etkilenen Fransız ressamın bu görkemli eseri Los Angeles'ta sergilenmektedir.

Raphael: Başkalaşım (1520)

Raphael: Başkalaşım (1520)
Asıl adı Raffaello Sanzio da Urbino olan İtalyan ressam ve mimar, Rönesans döneminin en değerli sanatçılarından biridir. Leonardo da Vinci ve Michelangelo ile birlikte Rönesans döneminin en büyük sanatçılarındandır. Son eseri Başkalaşım'ı tamamladıktan kısa bir süre sonra vefat etmiştir.

Paul Cezanne: Bahçıvan Vallier (1906)

Paul Cezanne: Bah&ccedil;ıvan Vallier (1906)
Paul Cezanne post-izlenimci akımdan etkilenmiş Fransız bir ressamdır. 1902 ile 1906 yılları arasında Cezanne birçok bahçıvan portresi çizmiştir. Gördüğünüz bahçıvan portresini 1906 yılında çizdiği söylenmektedir ve yine aynı yıl hayata veda etmiştir.

Caravaggio: Aziz Ursula Azizliği (1610)

Caravaggio: Aziz Ursula Azizliği (1610)
Asıl ismi Michelangelo Merisi da Caravaggio'dur ve 1571 ile 1610 yılları arasında yaşamış İtalyan bir ressamdır. Resimlerinde kullandığı hareketli ışıklandırmalar sanatını karakterize eden en önemli şeylerden biridir. Yaşadığı dönemde Avrupa'da yaygınlaşan barok tarzı sanatın kurucusu olarak geçmektedir. Son yaptığı çalışma da 1610 yılında çizdiği Aziz Ursula Şehitliği adlı resimdir.

Paolo Uccello: Ormandaki Av (1470)

Paolo Uccello: Ormandaki Av (1470)
1397 ve 1475 yılları arasında yaşamış İtalyan ressamın asıl adı Paolo di Dono'dur. Ressam kimliğinin yanı sıra matematikçi de olan ünlü sanatçı, resimde perspektif tekniğinin kullanımında önemli mesafeler almıştır. Ölümünden 5 yıl önce tamamladığı son eseri Ormandaki Av, İngiltere'nin Oxford şehrinde sergilenmektedir.

Hieronymus Bosch: İsa'nın Zorluklarla Mücadelesi (1535)

Hieronymus Bosch: İsa&#39;nın Zorluklarla M&uuml;cadelesi (1535)
Cehennemi tasvir eden çalışmalarıyla akıllara kazınan dünyaca ünlü sanatçının en önemli eseri şu anda görmekte olduğunuz resimdir. 1516 yılında ölen ressamın en meşhur eserinin son eseri olmasını da ünlü sanatçının şansızlığına verelim...
Bu makaleye ifade bırak