Büyükada'daki çözülemeyen fayton sorunu

Change.org'da başlatılan 'Faytona Binme Atlar Ölüyor' kampanyasına 300 bini aşkın kişi destek verdi. Geçen ağustos başlatılan kampanyada, "Bir at ortalama 25 sene yaşayabiliyorken, faytona koşulan atlar çok ağır bir sömürü sistemine maruz kaldıkları için ancak 2 yıl yaşayabiliyorlar" deniliyor.
 

Büyükada'daki çözülemeyen fayton sorunu

Olan yine atlara olacak

Olan yine atlara olacak

Yaz mevsimi yaklaşırken yine bütün İstanbulluların gündeminde Büyükada var. Hafta sonları vapurlar dolup taşacak, Adalar kaldırabildiğinden daha çok insan sayısı ile deyim yerindeyse 'istila'ya uğrayacak. En kötüsü de, olan yine bizim atlara olacak! Büyükada'nın kemikleşmiş fayton sorunu, neredeyse hep atların yaşadığı işkence ile gündeme geliyor.
 

Tüm imza kampanyaları ve eylemler haklı!

Tüm imza kampanyaları ve eylemler haklı!

Geçtiğimiz yıllarda Büyükada'da faytona koşulan bir atın, seyisi tarafından yumruk ve sopayla dövüldüğü haberi hepimizin tüylerini diken diken etmişti. Daha sonra ahırda bıçaklanan, dili kesilen atlar olduğunu duyduk. Haliyle bu konudaki tüm imza kampanyaları ve eylemler halktan yoğun ilgi gördü.
 

Faytn sefası değil, at cefası!

Faytn sefası değil, at cefası!

Bu yaz da Ada halkı ve ziyaretçileri -Allah korusun ama- benzer konuları çok konuşacak, şahit olacak gibi görünüyor. Zira konuyla ilgili hiçbir önlem alınmış değil. Adalar'da 1000'in üzerinde at ve 200'ün üzerinde fayton var. Seyislerin çoğu bilinçsiz, eğitimsiz. Atlara hem kötü davranıyorlar, hem de 4 kişilik faytona 5-6 kişi alıyorlar.

Her yıl 400 at ölüyor

Her yıl 400 at ölüyor

Son olarak 23 Nisan Büyükada Aya Yorgi Yortusu'nda İstanbullular yine Büyükada’ya akın etti. Haliyle faytonlar fazla mesai yaptı. Hava sıcaklığı da öğlen 26 derecenin üstüne çıkınca olanlar oldu. Malul Gazi Caddesi’nde sıcağa ve yorgunluğa dayanamayan bir at yere yığıldı. Her yıl yaklaşık 400 at benzer şekillerde, Büyükada sokaklarında can veriyor.
 

Ne yapılabilir?

Ne yapılabilir?

Ada içi ulaşımın bisiklet veya elektrikli golf arabalarıyla sağlanması, en basit ve mantıklı çözüm yolu. İlla ki bir nostalji yaratılmak isteniyorsa 2-3 fayton bulundurulabilir. Zaten artık kimse istemiyor faytonu. Hayvanlara eziyet, cüzdana eziyet (bir tura 60-70 TL alınıyor). Tek faydası faytonculara!
 

Bu işkenceye ortak olmayın

Bu işkenceye ortak olmayın

Ben de bir Molatik olarak faytonların bir an önce kaldrılmasını umuyorum. Lütfen bu araçlara binerek işkenceye ortak olmayalım...
 

Bu makaleye ifade bırak