Çin'de varolan 35 bin camii

Çin'de camiler, Müslümanların kutsal ibadet mekanı, Çin'de İslam'ın zengin bir mirası vardır, en eski tarihe sahip, 650 yılı hatta öncelerine kadar dayanır. O zamanlar İslam Peygamberi Muhammed, amcası Sa`ad ibn Abi Waqqas'ı`, İmparator Gaozong'na resmi bir elçi olarak gönderir.

Çin'de camiler, Müslümanların kutsal ibadet mekanı, Çin'de İslam'ın zengin bir mirası vardır, en eski tarihe sahip, 650 yılı

hatta öncelerine kadar dayanır. O zamanlar İslam Peygamberi Muhammed, amcası Sa`ad ibn Abi Waqqas'ı`, İmparator Gaozong'na..


 

resmi bir elçi olarak gönderir. İlk Çin'deki cami 8. yüzyılda Tang Hanedanı zamanında Xi'an'da ismi Xi'an Büyük Camii veya Xi'an Camii yapılmıştır. Camiler..

Budist stili çatıları, etrafı avlularla kapalı, çok ufak kubbeli ve minarelidir.

En meşhur camiler ise; Niujie Camii, Huaisheng Camii, Kowloon Mescit ve İslam Merkezi, Iydgâh Camii, Xi'an'da Büyük Camii ,

Harbin Camii, Opal camii, Quanzhou Camii, Pekin'de Niujie Camii, Afak Hoca türbesi, Gulca'da Tarançi camii, Yarkent camii

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çin gezisinde yaptığı açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmeden sonra Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin'de 35 bin cami ve 40 bin din

görevlisinin bulunduğunu öğrendiklerini söyledi.
 

"Bize verdikleri rakamlar gerçekten umut verici" diyen Erdoğan, söz konusu derneğin Diyanet İşleri Başkanlığı ile sürekli irtibat halinde bulunduğunu belirtti ve ekledi:
 

"Tabi şunu kendilerine de çok açık net bir şekilde söyledik. Aranızdaki birlik beraberliği aynı şekilde ülkenin kendi içindeki birlik beraberliğe de yansıtmanız çok çok isabetli olacaktır. Ve bu konuda da onların bunun idrakinde olduğunu gördüm."
 


Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca,  büyüyen ve güçlenen Çin'de Müslümanların yerinin de bununla doğru orantılı olarak yükselmesini temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Bu makaleye ifade bırak