Cumbre Vieja Yanardağı Atlas Okyanusu boyunca tsunamiye sebep olabilir

Atlas Okyanusu'nda yer alan İspanya'ya bağlı Kanarya Adaları'nda Cumbre Vieja Yanardağı'nın patlayabileceği ve bu patlamanın 100 metreye varan tsunami dalgalarına sebep olabileceği iddia edildi.
Cumbre Vieja Yanardağı Atlas Okyanusu boyunca tsunamiye sebep olabilir

Yanardağ patlaması haberlerini genelde İtalya'dan ya da İzlanda'dan duymaya alışığız.

Fakat uzmanlar İspanya'ya bağlı Kanarya Adaları'ndan birisi olan La Palma'daki sönmüş Cumbre Vieja Yanardağı'nın patlama ihtimaline karşı yer altı sularını gözlemlemeye başladı.

Kanarya Adaları'nda bulunan yanardağı gözlemlemek için bir hidrojeokimyasal görüntüleme programı oluşturuldu.

Bu program bölgedeki yer altı sularını, PH değerini, ısıyı, iletkenliği ve gaz faaliyetlerini gözlemleme amacıyla yürütülüyor.

Cumbre Vieja Yanardağı etrafındaki faaliyetleri gözlemleyecek olan program haftada 3 gün uygulanacak ve bölgedeki suyun izotopik ve kimyasal analizlerini değerlendirilecek.

Bu programı başlatma kararı La Palma Adası'ndaki magma aktivitelerinin yoğunlaşması sebebiyle alındı.

Yalnızca geçtiğimiz hafta sonu yanardağ etrafında 15 saat içerisinde 400'den fazla deprem kaydedildi. Sadece 1 yıl gibi kısa bir sürede zeminin 3,5 santimetre yükseldiği tespit edildi.

Uzmanlar, ardı arkası kesilmeyen yer sarsıntılarının yanardağını faaliyete geçireceği endişesi taşıyor.

Öte yandan National Geographic Enstitüsü'nden bir grup, yanardağı 24 saat gözlemliyor.

Cumbre Vieja Yanardağı'nın patlaması durumunda Atlas Okyanusu boyunca tsunami felaketlerinin yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Bu iddialar öylesine ciddi ki tsunami dalgalarının İngiltere gibi uzak ülkelerde bile 10 ila 20 metreye kadar ulaşabileceği, yakın ülkelerde ise 90 metreye erişebileceği endişesi duyuluyor.

Tsunami dalgalarının Kanarya Adaları'na oldukça uzakta yer alan Amerika kıtasını dahi sert bir biçimde vuracağı düşünülüyor.
 

Instagram.com/mehmetcankmrc

twitter.com/mehmetcankmrc

YouTube.com/mehmetcankomurcu

Bu makaleye ifade bırak