David Beckham sıtma farkındalığı için kamera karşısına geçti

İngiltere Futbol Milli Takımı'nın eski kaptanı ve emekli futbolcu David Beckham, tropik hastalıklara karşı farkındalığı amaçlayan bir reklam kampanyasının yüzü oldu ve etrafı sivsrisineklerle kuşatılmış cam fanus içerisinde rol aldı.
David Beckham sıtma farkındalığı için kamera karşısına geçti

Paris Saint-Germain ile yaşadığı son şampiyonluğun ardından yeşil sahalara veda eden efsane İngiliz futbolcu David Beckham, 'Sıtma yok edilmeli - Bu sayede milyonlarca can yaşayabilir' sloganlı bir reklam kampanyasında rol aldı.

Kar amacı gütmeyen Malaria No More organizasyonu için kameralar karşısına geçen David Beckham, bir cam fanusun içerisine hapsedildi. Cam fanusun etrafını kuşatan sivrisinekler, David Beckham'a eşlik etti.

Sıtma, dişi anofel sivrisinekleriyle ile insanlara bulaşan ateşli bir hastalık. 

Rol aldığı kamu spotunda David Beckham 'Sıtmayı iyilik adına bitiren nesil biz olabiliriz, sıtma yok edilmeli bu sayede milyonlarca can yaşayabilir' diyor.

Sıtmaya karşı yapılan başarılı mücadeleye rağmen Dünya Sağlık Örgütü, her yıl 445 bin kişinin sıtma sebebiyle yaşamını kaybettiğini belirtiyor.

UNICEF İyi Niyet Elçisi ve Malaria No More kuruluşunun liderlik konseyi olan David Beckham, bu rakamın kabul edilemez olduğunu vurguluyor.

David Beckham gibi bir ismin önemli bir kamu spotu reklamında yer alması son derece farkındalık yaratacak bir eylem.

Sıtma yok edilmeli kampanyası, İngiliz Milletler Topluluğu'na üye 52 ülkede sıtma ile mücadele ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınladığı Dünya Sıtma Raporu'na göre 2016 yılında 91 ülkede 216 milyon kişide sıtma hastalığı görüldü. 2015 yılında bu rakam 211 milyondu.

Sıtmadan en çok etkilenenler özellikle Sahra Altı Afrika bölgesinde yaşayanlar. Bu bölgede görülen 5 yaş altı çocuk ölümü vakalarının çoğu sıtma sebepli.

Sıtma hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız malariamustdie.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak