Doğa için Çal bu kez Hey Onbeşli ile karşımızda

Doğa İçin Çal videoları hayatımıza gireli 6 yıl oldu. İlk olarak 14 Aralık 2011’de bir Karadeniz türküsü olan Divane Aşık Gibi düzenlemesi ile gündem olan serinin son halkası 'Hey Onbeşli'...  Doğa bilincini geliştirmek ve korumak için Fırat Çavaş’ın başlattığı proje dokuzuncu videosuna ulaşmış oldu.

Doğa için Çal bu kez Hey Onbeşli ile karşımızda

Doğa için Çal bu kez Hey Onbeşli ile karşımızda

Doğa İçin Çal videoları hayatımıza gireli 6 yıl oldu. İlk olarak 14 Aralık 2011’de bir Karadeniz türküsü olan Divane Aşık Gibi düzenlemesi ile gündem olan serinin son halkası “Hey Onbeşli” oldu.  Doğa bilincini geliştirmek ve korumak için Fırat Çavaş’ın başlattığı proje dokuzuncu videosuna ulaşmış oldu.

Sosyal medyanın yeni yeni hayatımızın merkezine oturmaya başladığı 2011’de Facebook’ta bir video çığ gibi büyüyordu. Neredeyse tüm arkadaşlarım 2011’e veda etmeye hazırlandığımız günlerde Divane Aşık Gibi türküsünü birçok ismin seslendirdiği bir versiyonunu paylaşıyordu.

Derken hemen ardından Aşık Veysel’in şaheseri Uzun İnce Bir Yoldayım, Cengiz Özkan’ın yorumuyla başlıyor, Serkan Çağrı klarnetiyle eşlik ediyor, Bekir Ünlüataer de Boğaziçi kıyısında onlara eşlik ediyor, ardından da Mesut Uğurel’in elektro gitar solosu besteyi başka bir boyuta taşıyordu.

“Playing for Change” organizasyonun da desteklediği proje, hem Türkiye hem de yurtdışındaki pek çok yerde sanatçıların birkaç kelimeyi aşmayan performanslarını içeriyordu.
 

2011 bitmeden yine aralık ayı içinde Gesi Bağları, Çemberimde Gül Oya ve Çayeli’nden Öteye videosu geldi. 

2012’de Selvi Boylum Al Yazmalım, Çiçek Abbas ve Devlerin Aşkı videosunu, 2013’te Bitlis’te Beş Minare, 2015’te de Ege’den Çökertme ve Gımıldan izledi.

Ardından Yemen Türküsü ve Av Mevsimi filmiyle gündeme gelen Hayde, elbette Cem Yılmaz’ın da yer aldığı isimler tarafından seslendirilmişti. Doğa İçin Çal, Türkiye’de benzeri pek çok çalışmaya da ilham kaynağı oldu.

Son olarak da geçtiğimiz günlerde Hey Onbeşli ile karşımıza çıkan Doğa için Çal, çok kısa sürede 1 milyonluk izlenme oranını aştı.

İstanbul’dan Teksas’a, Trabzon’dan Viyana’ya dünyanın farklı yerlerinde yaşayan müzisyenler Çanakkale Savaşları dönemine ait ağıtı seslendirdi.

9 Aralık’ta yayınlanan videonun açılışında Erkan Oğur’u görmek ne büyük bir mutluluk oldu benim için.

Yekta Kopan’dan Tuvana Türkay’a uzanan geniş bir yelpazede isimlerin yer aldığı video, epey konuşulacak gibi.
 

Devamını merakla bekliyoruz

Devamını merakla bekliyoruz
Doğa için Çal serisinin en iddialı kadrolarından birine sahip olan videonun düzenlemesi de kanaatimce epey başarılı olmuş.

Anlamsız bir şekilde düğünlerde göbek atılarak çalınan ancak aslında bir ağıt olan türkü, olması gerektiği gibi seslendirilmiş. 

Hicri takvime göre 1315’te askere alınan gençler için Tokat’ta yakılan ağıt, geçmişte bu toprakların yaşadığı dramların canlı bir tanığı.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediği gibi "Türküler, Anadolu’nun yazılmış romanlarıdır."

Bugüne kadar onlarca müzisyen ya da duyarlı ismin yer aldığı Doğa için Çal serinin devamını merakla bekliyoruz efendim.

Bir türkü önerisi de benden olsun: "Çalın Davulları"…

ihsan.dindar@milliyet.com.tr
http://www.instagram.com/ihsandinovski

Bu makaleye ifade bırak