Down sendromlular için 'Another Brick in The Wall' en iyi seçim

Pink Floyd'un kurucusu Roger Waters, İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı’ndaki (İZEV) down sendromlu gençlerin kendisine ulaşması sonrasında Pink Floyd'un efsane şarkısı Another Brick in The Wall'un Türkçe haklarını 2 yıllığına İZEV'e verdi.

Down sendromlular için 'Another Brick in The Wall' en iyi seçim

Eğitim eleştirilerinin marşı

Eğitim eleştirilerinin marşı

Her yıl 21 Mart'ta yapılan Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü, yakın tarihte yapıldığı için henüz hafızalarımızda taze.

Baskıcı, tek tip insanlar yetiştiren, yaratıcı düşünceden uzak eğitim sistemlerine eleştiri getiren ve eğitim sistemi eleştirilerinin adeta marşı haline gelen Another Brick in the Wall, bestecisi Roger Waters tarafından çok anlamlı bir şekilde İZEV bünyesindeki down sendromlu gençlere hediye edildi.

Kullanım hakkı ilk kez verildi

Kullanım hakkı ilk kez verildi

1979 yılında bestelenen ve şimdiye dek kimseye verilmeyen şarkı, Sabiha Gökçen Havalimanı CEO'su Ersel Göral, proje koordinatörü Hakan Kural ve Pelikan Müzik'in çabalarıyla Roger Waters'a ulaşılarak Türkçe'ye kazandırıldı.

Roger Waters'ın ne kadar büyük bir müzisyen olduğu herkesin malumu. Fakat ne kadar büyük bir insan olduğuna da bu vesileyle tanıklık etmiş olduk. Another Brick in the Wall'un bestesine Hakan Kural tarafından Türkçe sözler yazıldı ve İZEV'deki down sendromlu gençlerle beraber bir video klip çekildi.

"Yaşam Hakkı-Duvar"

"Yaşam Hakkı-Duvar"

17 Nisan'da paylaşılacak olan klipte Selda Bağcan, Funda Arar, İclal Aydın ve Kubat gibi isimler yer alıyor. Şarkının Türkçe hali içinse "Yaşam Hakkı - Duvar" ismi kullanıldı.

Down sendromuna karşı farkındalığı arttıracak olanproje, ilerleyen zamanlarda projede yer alan down sendromlu gençleri ve Roger Waters'ı bir araya getirirse dünya çapında da ses getirebilir. Projenin öncülerinin böyle bir girişimi olacak mı merakla bekliyor olacağız.

Kusursuz bir tercih

Kusursuz bir tercih

Eğitim sisteminin çoğu ülkede çocukları tek tipleştirmekten ve sıradanlaştırmaktan ibaret olduğu bir ortamda fiziken birbilerine benzeyen ve tek tip gibi görünen down sendromlu insanların aslında ne kadar yaratıcı ve farklı düşünebildiklerini anlatacak en iyi şarkı Another Brick in the Wall olabilirdi.

Gerçek sanat ve sanatçı nasıl olur?

Gerçek sanat ve sanatçı nasıl olur?

Roger Waters'a ulaşmayı akıl eden, bu proje için çabalayan ve bu projeye destek vermeyi kabul eden Roger Waters ve her ne kadar artık aktif bir grup olmasa da Pink Floyd'a ne kadar teşekkür etsek az.

Gerçek sanat ve sanatçı toplu yön verir, toplumun sorunlarıyla ilgilenir. Pink Floyd, David Gilmour, Roger Waters ve eski üyeler de yıllarca bunun için uğraşmamış mıydı zaten?


turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak