Dünyanın en değerli 10 maddesi

Dünyanın en değerli maddelerini sizler için bir araya getirdik...

Safron

Safron
1 gramı 11.13 dolar Safron çeşitli kullanım alanları olan çiçekli bir bitki. Ancak yalnıca bir gramı bile 11 dolar eden bu değerli çiçek dünya çapında oldukça değerli sayılıyor.

 

Rodyum

Rodyum
1 gramı: 58 dolar Rodyum çoğunlukla bir otomobilin karbon emisyonlarını azaltmak için üç yollu katalitik konvertörlerle kullanılır.

Tritium

Tritium
1 gram: 30.000 dolar Tritium, tiyatro, okul ve ofis binalarında bulunan ÇIKIŞ işaretlerinde kullanılan bir maddedir. Sadece ABD'de 2 milyondan fazla trityum EXIT işaretleri bulunmaktadır. 

Altın

Altın
1 gramı 56,73 dolar Altın tüm dünyada yaygın olarak bilinen en değerli metallerden biri. Takı olarak kullanımının dışında elektrik iletkenliği ve korozyon direnci için de kullanılıyor. 

Metamfetamin

Metamfetamin
1 gramı: 100 dolar Bu madde ilaçlarda kullanılır, yüksek dozda uyuşturucu etkiye sahiptir ve bağımlılık yapar. 

Gergadan boynuzu

Gergadan boynuzu
1 gramı: 110 dolar Vietnamda gergedanın değerli dişinin kanser tedavisine iyi geldiği söylentisi uzun zamandır var. Gergedan boynuzu tıbbi kullanımında ateş ve ağrı tedavisinde önemli bir rol oynuyor. 

Taaffeite

Taaffeite
1 gramı: 2500- 20.000 dolar Leylak renkli bu mücevher elmasdan çok daha kıt bulunan bir madendir. 

Plütonyum

Plütonyum
1 gramı: 4000 dolar Askeri amaçlar ve nükleer reaktörler için kullanılan Plutonyum, üst düzeyde zehirli ve kanser yapıcı bir maddedir. 

Platinyum

Platinyum
1 gramı: 58 dolar Platin bilimsel deneylerde katalizör olarak kullanılırken aynı zamanda takı malzemesi de olabilir. Bunun dışında kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarda da bu maddeye rastlayabiliriz. 

Painite

Painite
1 gramı: 9000 dolar Nadir bulunan bir borot minerali olan, içindeki demir oranına göre farklı renklerde bulunan Painite, şifa niyetine kullanılan bir kristaldir. 
Bu makaleye ifade bırak